rotasenin.com

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi İzmir

Konak Belediyesi, ücretsiz, butik müzecilik anlayışına ilk olarak İzmir Oyuncak Müzesi ile başlamış. İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi‘nin temelleri ilk olarak 2004 yılında sanatçı Ümran Baradan tarafından atılmış.

Aynı zamanda Uğur Dündar’ın kayınvalidesi olan Ümran Baradan, gittiği ülkelerden topladığı oyuncakları ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan oyuncakları Konak Belediyesi’ne bağışlamasıyla başlamış İzmir Oyuncak Müzesi‘nin hikayesi. 2010 yılında Sunay Akın’ın danışmanlığıyla bugünkü haline gelmiş.

İzmir Oyuncak Müzesi, Türkiye’deki birkaç oyuncak müzesinden biri. Müzede yüzlerce oyuncak sergileniyor. 20. yüzyılda yoksul aileler, kızlarının saçlarını satarak para kazanırlarmış.

Oyuncak üreticileri bu saçları oyuncaklarına monte edermiş, bu tip gerçek saçlı oyuncak bebekleri burada görebilirsiniz.

Izmir Oyuncak Muzesi Eserleri
Izmir Oyuncak Muzesi Oyuncaklari

Bebek evler ise çocukların hayal güçlerini geliştiren zengin oyuncaklarıydı eskiden. Bebek evlerinin büyüklüğü ailenin zenginliğini de gösterirdi. İzmir Oyuncak Müzesi’nde bu minyatür evlerden örnekler görebilirsiniz.

Izmir Oyuncak Muzesi Bebek Evleri
Izmir Oyuncak Muzesi Gercek Sacli Bebekler

Müzede bunun gibi birçok tahta, plastik ve kağıt malzemelerden üretilmiş masal kahramanının oyuncakları, peluş oyuncaklar, araba gibi araçlar bulunuyor.

Izmir Oyuncak Muzesi Tarihi Oyuncaklar
Izmir Oyuncak Muzesi Ahsap Oyuncaklar

İzmir Oyuncak Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

İzmir Oyuncak Müzesi, Konak Meydanı’ndan 950 metre mesafede. Konak Meydanı’ndan Kent Tarihi Parkı’nı geçin ve Halit Rıfat Paşa Caddesi üzerinden cadde boyunca yürümeye başlayın.

Cadde biraz yokuş yukarıdır. İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi‘ni geçtikten kısa bir süre sonra İzmir Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi karşınıza çıkar. Önünde renkli şemsiyeler, Nasreddin Hoca heykeli ve duvarlarda oyuncan müzesine dair bir şeyler görürsünüz. İzmir Oyuncak Müzesi’ne giriş ücretsiz.