Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi: Çocukluğunuzun Kapılarını Aralayan Büyülü Dünya

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi: Çocukluğunuzun Kapılarını Aralayan Büyülü Dünya

Konak Belediyesi'nin butik müzecilik anlayışıyla hizmet veren İzmir Oyuncak Müzesi, sizleri geçmişin büyülü dünyasına davet ediyor.
admin |

İzmir’in kalbinde, Konak Belediyesi’nin ücretsiz sunumuyla, butik müzecilik anlayışının en özel örneklerinden biri olan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor. Bir zaman makinesi misali, sizi çocukluğunuzun en masum anlarına götürecek bu eşsiz müzede, sanatçı Ümran Baradan’ın dünya genelinden topladığı ve yarışmalardan ödül kazanan nadide oyuncak koleksiyonuna hayran kalacaksınız.

Konak Belediyesi, ücretsiz, butik müzecilik anlayışına ilk olarak İzmir Oyuncak Müzesi ile başlamış. İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin temelleri ilk olarak 2004 yılında sanatçı Ümran Baradan tarafından atılmış.

Izmir Oyuncak Muzesi Eserleri
Izmir Oyuncak Muzesi Oyuncaklari

Aynı zamanda Uğur Dündar’ın kayınvalidesi olan Ümran Baradan, gittiği ülkelerden topladığı oyuncakları ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan oyuncakları Konak Belediyesi’ne bağışlamasıyla başlamış İzmir Oyuncak Müzesi’nin hikayesi. 2010 yılında Sunay Akın’ın danışmanlığıyla bugünkü haline gelmiş.

İzmir Oyuncak Müzesi, Türkiye’deki birkaç oyuncak müzesinden biri. Müzede yüzlerce oyuncak sergileniyor. 20. yüzyılda yoksul aileler, kızlarının saçlarını satarak para kazanırlarmış.

Izmir Oyuncak Muzesi Bebek Evleri
Izmir Oyuncak Muzesi Gercek Sacli Bebekler

Oyuncak üreticileri bu saçları oyuncaklarına monte edermiş, bu tip gerçek saçlı oyuncak bebekleri burada görebilirsiniz.

Bebek evler ise çocukların hayal güçlerini geliştiren zengin oyuncaklarıydı eskiden. Bebek evlerinin büyüklüğü ailenin zenginliğini de gösterirdi. İzmir Oyuncak Müzesi’nde bu minyatür evlerden örnekler görebilirsiniz.

Müzede bunun gibi birçok tahta, plastik ve kağıt malzemelerden üretilmiş masal kahramanının oyuncakları, peluş oyuncaklar, araba gibi araçlar bulunuyor.

Izmir Oyuncak Muzesi Tarihi Oyuncaklar
Izmir Oyuncak Muzesi Ahsap Oyuncaklar

İzmir Oyuncak Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İzmir Oyuncak Müzesi, Konak Meydanı’ndan 950 metre mesafede. Konak Meydanı’ndan Kent Tarihi Parkı’nı geçin ve Halit Rıfat Paşa Caddesi üzerinden cadde boyunca yürümeye başlayın.

Cadde biraz yokuş yukarıdır. İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi‘ni geçtikten kısa bir süre sonra İzmir Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi karşınıza çıkar. Önünde renkli şemsiyeler, Nasreddin Hoca heykeli ve duvarlarda oyuncan müzesine dair bir şeyler görürsünüz. İzmir Oyuncak Müzesi’ne giriş ücretsiz.

Sonuç

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, geçmişin oyuncaklarla örülü hikayelerini günümüze taşıyan, İzmir’in butik müzecilik anlayışını en güzel şekilde temsil eden bir hazinedir. Müzenin her köşesi, ziyaretçilerine tarihin tozlu sayfalarında bir yolculuk sunuyor ve onları hayal gücünün sınırsız olduğu bir dünyaya davet ediyor.