Medicilerin Eski Sarayı Vecchio Müzesi

Floransa’nın en önemli tarihsel yapılarından biri olan Vecchio Sarayı, Floransa yapılarında öne çıkan mimar Arnolfo di Cambio tarafından 1298 – 1314 yılları arasında inşa edilmiş ve 16. yüzyılda Vasari tarafından çeşitli eklemeler yapılmış.

Palazza Vecchio, kelime anlamı olarak Eski Saray demektir. Medici ailesinin bu saraydan Pitti Sarayı’na taşınmasından sonra eski olarak anılmaya başlanmış.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Müze, bilet seçeneklerinde alternatifler sunuyor ziyaretçilere. Vecchio Müzesi ile birlikte arkeolojik tur ve kuleye çıkmak isterseniz 18€ ödemeniz gerekiyor. Arkeolojik turu istemezseniz de 14€. Sadece müze ve arkeolojik tur biletini ise 14€ karşılığında alabilirsiniz. Yalnızca müzeye giriş ücreti ise 10€ değerinde. Sadece kuleye çıkmak isteyenlerin 10€ ödemesi gerekirken, yalnızca arkeolojik tur bileti almak isteyenler 4€’yu gözden çıkarmalılar.

vecchio sarayi gezisi 400x266
palazzo vecchio salon suslemeleri 400x266

Yapının en çok dikkat çeken noktası 94 metre yüksekliğindeki çan kulesi. Sarayın tamamı rehberli turlar eşliğinde yaklaşık 1,5 – 2 saatte gezilebilir. Turların bir avantajı da bireysel olarak gezemeyeceğiniz yerleri de gezebiliyor olmanız. Bilet alırken bunu da düşünmenizde fayda var.

Yapının girişinde ilk oda sergi salonu olarak kullanılıyor. Floransa’nın surlar arasında olan eski halini oda içerisindeki bir çizimde görmeniz mümkün. Bu surların olduğu kapılardan giriş için kullanılan anahtarlar da burada sergileniyor.

palazzo vecchio eski floransa haritasi 400x266
palazzo vecchio giris anahtari 400x266

Döneminde konseyin 500 üyeden oluşması nedeni ile sarayın zemin katında bulunan büyük salon Beş Yüzler Salonu (Salone dei Cinquecento) olarak adlandırılıyor. Halk meclisindeki 500 kişinin tamamı, ailesinde 3 kuşaktır bürokratik vazifeler üstlenmiş kişilerden seçiliyor. Bu da salonun önemini ortaya koyuyor.

palazzo vecchio tavani 400x266
palazzo vecchio besyuzler salonu 400x266

Salondaki sanat eserleri de oldukça önemli. Vasari tarafından süslenen odadaki en ilgi çekici heykel Michelangelo tarafından yapılan Zafer heykeli.

palazzo vecchio duvar gorselleri 400x266
palazzo vecchio duvar resimleri 400x266

Salonun yanındaki Studiolo di Francesco I adlı küçük oda ise olduğu gibi resimlerle kaplı. Casini, Portelli, Vasari, Cavalori gibi birçok ünlü sanatçının resimlerinin bulunduğu odada, Francesco’ya ait küçük bir odası olan kapı da sağ altta görülüyor.

vecchio muzesi studiolo di francesco odasi 400x266
vecchio muzesi studiolo di francesco suslemeleri 400x266

Müzede görmeniz gereken eserlerden biri de Dante’nin ölüm maskesi. Dünya edebiyat tarihinin en büyük eserlerinden olan İlahi Komedya’nın yazarı Dante Alighieri‘nin öldüğünde çıkarılan yüz maskesinin orijinali burada sergileniyor. Görmeden çıkmayın.

alighieri dante death mask palazza vecchio© Thaís Olivo

Müzede Medici ailesine ait birçok oda bulunuyor. Her oda kendine has süslemeler ve tablolarla doldurulmuş. Yer ve tavan desenleri her turistin ilgisini çekiyor.

palazzo vecchio medici odalari 400x266
palazzo vecchio odalari 400x266

Odaların bir kısmı ise Medici ailelerinden kalan eşyalarla dolu. Aralarında çeşitli heykellerin ve mobilyaların bulunduğu odaların manzaraları Duomo’ya bakıyor. Aynı zamanda Signoria Meydanı‘nı da görüyorlar.

palazzo vecchio oda gecisleri 400x266
palazzo vecchio medici kalan esyalar 400x266