Vilnius Enerji ve Teknoloji Müzesi

Vilnius Enerji ve Teknoloji Müzesi

Büyük güç üniteleri arasında kaybolabileceğiniz ender alanlardandır biri de Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Enerji ve Teknoloji Müzesi’dir.

1903 yılında 5000 metrekarelik bir alana inşa edilen, şehirdeki en eski enerji santraline kurulan müze, 2003 yılında müzeye dönüştürülmüş ve ilgililerin ziyaretine açılmıştır. Enerji santrali olarak kullanıldığı dönemlerdeki orijinal halini koruyan müze, oldukça büyük olduğundan 2-3 saatinizi ayırmanızı öneririz.

Tarihi fotoğraflarla zenginleştirilen müzenin araba bölümünde, en eski arabası 1904 Cadillac‘tan 90’lı yıllara kadar olan arabaların ve motosikletlerin gelişimlerini inceleyebilirsiniz.

Enerji Teknoloji Muzesi Arabalar
Enerji Teknoloji Muzesi Motorsikletler

Müzede gaz kontrol panelleri, rüzgar ve güneş panelleri ile ismini bilmediğim birçok endüstriyel malzeme bulunuyor.

Enerji Teknoloji Muzesi Endustriyel
Enerji Teknoloji Muzesi Makine

Çocukların bazı bilimsel mevzuları daha rahat anlayabilmeleri için de, onlar için küçük bir oda düzenlenmiş. Güzel oyunlar ile çocuk ziyaretçilerin eğlenmeleri amaçlanmış.

Enerji Teknoloji Muzesi Cocuklar Icin
Enerji Teknoloji Muzesi Serigraf Baski

Müzenin hemen önündeki, B. Balzukevicius tarafından yapılan büyük heykel Elektra, 1957 yılında savaş nedeniyle yıkılmış. Heykeltıraş P.Mazuras tarafından fotoğraflardaki aslına bakılarak 1994 yılında yeniden hazırlanmış.

Enerji Teknoloji Muzesi Sergisi
Enerji Teknoloji Muzesi Gezi Rehberi

Büyük makineler ve mühendislik harikaları ilginizi çekiyorsa, enerji sistemlerini ve borularını yakından görmek için en ideal noktadır Enerji ve Teknoloji Müzesi. Müzeye, Vilnius’ta Old Town’ı gezdikten sonra Karalius Mindaugas Köprüsü‘nden geçerek ulaşabilirsiniz.