Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı

Sinop’un Boyabat ilçesinde Kurusaray Köyü yakınlarında yer alan Bazalt Kayalıkları Doğal Anıtı adında doğal bir miras bulunuyor. Bazalt kayaları vadisinin önemi keşfedildikten sonra 1996 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiş. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tabiat anıtı olarak belirlenen bazalt kayalıkları, Sinop gezinizde görülmeye değer.

Bazalt sütunlarının en temel özelliği, köşeli kaya yapılarına sahip olmalarıdır. 5 veya 6 kenara sahip kayalık sütunları, yanyana dizilmiş ince uzun prizmal gövdeli blok taş yığını şeklinde. Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı‘ndaki sütunlar 30 – 40 metreyi bulacak yükseklikte olabiliyor. Bu kayaların, MTA ve 9 Eylül Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık 4 milyon yaşında olduğu belirlenmiş.

Sinop Boyabat Bazalt Kayaliklari Manzarasi
Sinop Boyabat Bazalt Kayaliklari Gezi Yazisi

Jeolojik miras olan bazalt kayalıkları, yapıları itibariyle koyu renkte ve serttirler. Dünyanın çekirdeği dediğimiz mağmanın yer kabuğunda yer alan bir boşluğu doldurması ile bazalt oluşumunu başlamış oluyor. Sonrasında yeryüzüne ulaşarak soğuması ile form almaya başlıyor. Hızlı soğuma gerçekleşirse karmaşık şekiller, yavaş soğuma gerçekleşirse altıgen gibi geometrik şekiller oluşturuyor. Bazalt taşlar, günümüzde kaldırım, demiryolu, köprü yapımında kullanılıyorlarmış. Dünyada, İrlanda, ABD, Meksika, Fransa, İskoçya, Avustralya ve Arjantin’de bazalt kaya örnekleri görmek mümkün.

Sinop Boyabat Bazalt Kayaliklari Tabiat Aniti Gezi Notlari
Sinop Boyabat Bazalt Kayaliklari Tabiat Aniti Selalesi

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı, bir turizm noktası olarak düzenlendikten sonra iyi bir yürüyüş parkuru haline gelmiş. Vadinin sonuna kadar yürüyüp bazalt kayalıkları arasından akan şelaleyi yakından görebilirsiniz. Patikalar, mesire alanları ve biyolojik çeşitliliğe ait tabelalarla tabiat hakkında öğreniminizi de sağlıyorsunuz.

Sinop Boyabat Bazalt Kayaliklari Tabiat Aniti Gezilecek Yerler
Sinop Boyabat Bazalt Kayaliklari Tabiat Aniti Patika Yollari

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı nerede ve nasıl gidilir?

Boyabat’taki bazalt kayalıklarını anayol üzerindeki tabelalar vasıtasıyla bulabilirsiniz. Anayoldan yaklaşık 15 km içeride yer alan bazalt kayalıklarının bulunduğu bölgeye doğru yaklaştığınızı, çevrede yer yer karşılaşabileceğiniz bazalt kayalıklarından anlayabilirsiniz. Eğer yolunuzu kaybederseniz Kurusaray Köyü’nü bulun. Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı, Kurusaray Köyü’nden 2.5 km uzaklıkta.