Cesky Krumlov Kalesi Bohemya Krallığı'nın Yaşadığı Yer

Cesky Krumlov’da Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri bulunuyor. Tarih boyunca hem kale, hem de Bohemya Krallığı‘nın ya da Prag’ın önde gelen ailelerinin kaldığı Cesky Krumlov Kalesi, günümüzde ziyarete açık bir müze görevi görüyor.

Yüzyıllarca Bohemya’nın sahibi olan ailelerin kaldığı kale, Cesky Krumlov’a tepeden baktığı için kasaba çok güzel manzaralar sunmakta. Doğal oluşumların yanında sanat eseri niteliğindeki yapılar da göz doldurucu. Şehir çok küçük bir yer ama bu kadar küçük bir şehrin cezbediciliğinin bu kadar fazla olduğu kimin aklına gelirdi. Cesky Krumlov, herbirini tekrar tekrar yürümek isteyeceğiniz sokaklarla dolu.

Kale büyük bir alana sahip, ancak kalenin gezilebilecek yerlerine ulaşmak için öncelikle 1. avludan başlıyoruz. Tüm avlularda olduğu gibi 1. avluda oldukça geniş. Kaleye ulaşmak için öncelikle 1. avluyu geçmek gerekiyor.

Kalenin 2. avlusuna geçerken, 1. ve 2. avluları arasındaki boşluk önceleri ahşap bir köprüyle kapatılmış, kaleye girişler ahşap köprü üzerinden oluyormuş. Günümüzde Meryem ve St. Josef heykellerinin bulunduğu köprü ile birleşimini sağlıyor 1. ve 2. avlu. Köprünün altındaki boşlukta bir ayı bulunuyor. Rosenberg ailesinin son dönemlerinde başlayan ayı besleme uygulaması günümüzde hala devam ediyor. Biz ayıyı ya dinlendiği için ya da mevsimi olmadığı için göremedik, belki siz şanslısınızdır da ortalıkta gezerken görürsünüz.

cesky krumlov ayi besleme

2. avluya giriş kapısının sol tarafında büyük ve renkli bir kule yer alıyor. Çeşitli figürler ve mimari motiflerle bezenen, 162 basamaklı kuleye 50 CZK karşılığında çıkabiliyorsunuz. Kulenin altı ise bir müze olarak hizmet veriyor, müzeyi de ekstra ücretle gezebiliyorsunuz. Kule, Küçük Kale (Little Castle) adındaki yapının hemen yanında yer alıyor. Little Castle ise kalenin en eski bölümü. Vltava Nehri üzerinde yükselen bir kayalığın üzerine inşa edilmiş.

cesky krumlov kucuk kale 400x266
cesky krumlov kucuk kale kulesi 400x266

Kalenin büyük avlusu ise aslında askerlerin kaleyi korumak amacıyla bulunduğu alandı. Sağ tarafta eskiden kullanılan topları görebilirsiniz. Soldaki uzun yapı ise daha çok bir galeri olarak hizmet veriyor. Zaman zaman bazı seminer ve toplantılar da burada gerçekleştiriliyormuş.

cesky krumlov asker alani 400x266
cesky krumlov asker toplari 400x266

Devam ettiğimizde kalenin Yukarı Kale (Upper Castle) olarak adlandırılan asıl yerine gelmiş oluyoruz. Yüksek duvarlarla çevrili bu alanlar, üzerlerinde mitolojik sahnelerin üç boyutlu olarak resmedildiği, Rönesans döneminde çizilmiş ve günümüze kadar çok iyi korunmuş resimler barındırıyor.

cesky krumlov yukari kale duvar cizimleri 400x266
cesky krumlov yukari kale binasi 400x266

Schwarzenberg ailesinin uzun bir süre Bohemya Krallığı’nı yönettiğini biliyoruz. Cesky Krumlov’da bulunan kalede de uzun yıllar bu ailenin konakladığı da biliniyor. Günümüzde Schwarzenberg ailesinin bir ferdi olan 1937 doğumlu Karel Schwarzenberg, bir Krumlov Dükü’ydü. Kendisi hala hayatta ve 2013 başkanlık seçimlerinde aday olmuştu.

Yukarı Kale’de, taş odalardan biri Cesky Krumlov’da köşebaşlarında heykellerini gördüğümüz heykeltıraş sanatçı Miroslav Paral‘ın heykellerine ev sahipliği yapıyor. Ünlü sanatçının eserlerinin sergilendiği odalarda aynı zamanda krallıkların kullandığı malzemeleri de görebiliyorsunuz.

cesky krumlov kalesi miroslav paral 400x266
cesky krumlov kalesi kral esyalari 400x266

Üst kalenin batı tarafındaki köprü ise 4. ve 5. avluyu birbirine bağlayan Cloak Bridge. Çok büyük bir yapı olan köprünün üzeri heykellerle canlandırılmış. Cesky Krumlov manzarasını en iyi izleyebileceğiniz birkaç noktadan biridir burası.

cesky krumlov kalesi cloak koprusu 400x266
cesky krumlov kaleden goruntu 400x266

Köprüyü geçtiğinizde ise küçük teras gibi bir alana girmiş olursunuz. Burada çekilen fotoğrafların her açısı muazzam bir sonuç çıkarır ortaya. Manzaranın izlenebileceği en iyi nokta olduğu için turistler tarafından yoğun ilgi görür. Terasa çıktığınızda arkanızda kalan yapıdaki güneş saatini incelemeyi unutmayın. Dik çubuğun gölgesi ile saatin kaç olduğunu anlayabilirsiniz.

cesky krumlov teras manzarasi 400x266
cesky krumlov gunes saati 400x266

Cesky Krumlov’daki gezilecek yerler arasındaki en popüler yapı Cesky Krumlov Kalesi‘dir. Bu kalede turistlere tur hizmeti de veriliyor. Bu tur hizmetiyle kalenin tiyatrosunu ve kalenin diğer odalarını ve hatta bahçelerini görmek mümkün. Kale girişindeki turistik merkezlerden bilgi alabilirsiniz.