Couchsurfing Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Couchsurfing Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bizim gibi seyahat etmeyi seven insanlar gidecekleri ülkelerde önce uygun fiyatta uçak bileti bulur, hemen ardından da uygun fiyatta konaklama için araştırmaya başlar. Ücretsiz konaklama ise çoğumuzun tercih ettiği bir konaklama şeklidir. Ama yurtdışında ücretsiz konaklamak mümkün mü?

Couchsurfing işte bu noktada devreye giriyor. Couchsurfing Türkçe’ye kanepe sörfü olarak çevriliyor. Temel amacı gönüllü olarak evini açan insanlara bir yatak vermek. Siz başka bir ülkeye gittiğinizde evini açan birinin evinde de kalabiliyorsunuz, aynı şekilde Türkiye’yi ziyarete gelmiş bir kişiye de siz evinizi açabiliyorsunuz. Başka birinin evinde kalmak size çok şey kazandırır. Sadece bir yatak için konaklamaya vereceğiniz 150$’a daha çok gezmeniz ve çevresel faaliyetlerde bulunmanız mümkün.

Couchsurfing Nedir?

Şimdiye kadar ücretsiz konaklamadan bahsettik, ama bu sistemin çok daha büyük bir işlevi var. Couchsurfing, birbirinden farklı kültürleri tanımanın en iyi yollarından biri. Gittiğiniz şehri keşfederken bir ailenin kültürünü, yaşam alanlarını, şehrin yerel mutfağını, daha önce görmediğiniz tatları keşfediyorsunuz. Çevrimiçi başlayan tanışıklıkları çevrimdışı hale getiren misafirlik ve macera üzerinde dönen bir sistem. Dünyada Couchsurfing’i kullanan milyonlarca insan var ve iyi bir profil izlenimi verirseniz, siz de bu imkandan faydalanabilirsiniz. Couchsurfing sadece konaklama üzerine değil. Çeşitli etkinliklerde, seyahat gezisinde ya da bir kafede oturup sohbet etmek için de kullanılıyor. Önemli olan insanları ve kültürleri tanımak.

Couchsurfing Web Sitesi

Her ne kadar birinin evinde kalıyor olsanız da, kaldığınız  yerin bir otel olmadığını sürekli hatırlamak gerekir. Örnek olarak gürültüye, içkiye, sigaraya dikkat edilmesi gereken evlere denk gelirseniz edep gereği, ev sahibini rahatsız edecek davranışlardan kaçınmak gerekir. Kuralları ev sahibinin koyduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çalışan bir çalışana denk gelirseniz o işteyken sizin dışarıda olmanızı isteyebilir ya da anahtarı size bile bırakabilir.

Couchsurfing Dilek Gunay

Couchsurfing Güvenli mi?

Couchsurfing üzerinden tanıdığınız ve evinde kalmayı düşündüğünüz birinin kim olduğu, güvenli olup olmadığı Couchsurfing hesabı üzerinden biraz önseziyi de ekleyerek anlaşılabilir. Couchsurfing, sizin evinizde kalan kişilerin referansları ve yorumlarıyla sizi güvenli kılar. Siz de kalacağınız kişinin referanslarına bakarak ne derecede güvenli olduğunu inceleyebilirsiniz. Bu demek oluyor ki, sizin profiliniz de güven veriyorsa insanlar sizde kalmak için mesaj göndereceklerdir. Bunu sağlamanın en iyi yolu, profilinizdeki bilgileri size özel olarak doldurulmasını sağlamak. Kendinizi iyi ifade eden cümleler ve eklediğiniz birkaç profil fotoğrafı sizin kim olduğunuzu karşı tarafa anlatmaya yetecektir. Bunun yanısıra güvenirliğinizi artırmak için telefon numaranız ve kimliğiniz ile de doğrulama yapabilirsiniz.

Couchsurfing Referans Sistemi

Couchsurfing Profili Nasıl Oluşturulur?

Davet gönderdiğiniz ve evlerinde kalmak istediğiniz insanlar sizin profilinize bakacak ve ona göre karar vereceklerdir. Sağlam bir profil oldukça önemlidir. Peki profil nasıl oluşturulur?

Önce couchsurfing.com adresinden kendinize bir hesap açın ve About kısmını iyice doldurun. Olabildiğince çok sayıda fotoğrafla profilinizi şenlendirin. Kendinizi, evinizi ve yaptığınız tatillerde çektiğiniz fotoğraflar yükleyin. Profilinizin yüzde kaçının tamamlandığını gösteren bir ibare vardır. Bu ibareyi olabildiğince 100%’e yakın yapmaya çalışın. Hesabınızı telefon numaranız ile doğrulatın. Hesabınız ne kadar güven verirse size gelecek kişiye ya da sizin kalacağınız evi bulmanız o derece rahat olur.

Couchsurfing’de Nasıl Ev Bulunur?

Konaklayacağınız evi seçerken sistemin arama kısmının filtrelerini kullanın. Ne kadar önceden haber verirseniz şansınız o kadar yüksek olur. Ayrıca gidemediğiniz bir ev olursa da önceden gidemeyeceğinizi bilerten bir mesaj yollamayı unutmayın. Ayrıca konaklayacağınız evleri açan kişilerin profillerini iyi araştırın. Benzer yanlarınız olması çok önemli ve bu, durumu avantaja çevirir.

İşler Yolunda Gitmezse Ne Olmalı?

Couchsurfing sisteminden bulduğunuz bir evde konaklayacağınız zaman, olası bir durumda gitmek için çevrede konaklayabileceğiniz alternatif otel ya da hostelleri de biliyor olmanız faydanıza. Çünkü hostun çok acil bir işi çıkabiliyor. Bize Pakistan’dan gelen bir çiftin konaklayacağı yer telefonu açmamıştı ve daha önceden mesajlaştığımız için bize müsait yer olup olmadığını sormuştu.

Couchsurfing’in mobil uygulaması da bulunuyor. Gittiğiniz yerlerde yaptığınız anlık plan değişikliklerinde başvurabileceğiniz Couchsurfing Travel App ile kendinize başka bir misafirperver arayabilirsiniz.

Couchsurfing Seyahat Konaklama Uygulamasi