Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi

Şehir hayatından sıkıldınız mı? Zamanı yavaşlamak hepimizin isteği. Biraz deniz kokusu, biraz da temiz hava ekleyerek size bir Foça tarifi vereceğim. Pastoral havası olan bu tatil beldesi, insana huzur veren bisiklet yolları ve yürüyüş yolları ile kafa dinlemek, beyni sıfırlamak için hoş bir yer. İşte gezilecek yerleri, yapılacak aktiviteleri ve yüzülecek plajları ile Foça gezi rehberi.

Foça aslında Eski Foça ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılıyor. Yeni Foça ilçenin kuzeyinde yer alan bir konumda. Eski Foça ise doğal güzellikleri, renkli evleri ile 3 tarafı denizle çevrili bir yarımada üzerine kurulu. Eski Foça’da ağırlıklı olarak taş yapılı evleri, çarşıları, rengarenk tekneleri ve sandalları görebileceğiniz bir yer. Çok girintili, çıkıntılı bir konumda yer aldığından her girinti, karşısına Fener, Orak ve İncir adalarını da alarak birer doğal liman görevi görmüş.

Foça halkı, ağırlıklı olarak balıkçılıkla geçiniyor. Sandallarında ağ hazırlayarak güne hazırlanan, dünün yorgunluğuyla dinlenen balıkçıların arasında yürüyorsunuz kıy boyunca. Özellikle sahil bölümü bana Malta‘nın Marsaxlokk kasabasını hatırlatıyor. Özellikler deniz tarafında, peşisıra restoranların olduğu yerlerde balık kokusu net bir şekilde kendisini belli ediyor. Restoranlar denizden birkaç metre ötede sadece. Mevzu balık olunca her yerde kedilere rastlamak bmümkün. Kediler varsa köpekler hiç eksik olur mu? Hepsi dünya tatlısı, dost canlısı.

Foca Gezi Rehberi Balikci Tekneleri
Foça Gezi Rehberi - Kıyıdaki balıkçı tekneleri

Eski Rum evlerini ve güzelliklerini de görmezden gelemeyiz. Kimisi deniz kenarında, kimisi arka sokaklarda yer alan bu taş evler, geniş balkonlu, bahçeli, renkli kapı ve pencereleriyle görmeye değer. Sırf keyif olsun diye bilmediğiniz iç sokaklara bile dalmak gerekiyor. Foça genelinde bir sakinlik hakim. Bu sakinliğini de muhtemelen çok içeride kalmasından alıyor. Özellikle Foça’ya gitmiyorsanız buradan geçmiyorsunuz çünkü. Ana yoldan, şöyle bir uğrayayım, demek için çok uzak.

Foca Gezi Rehberi Tarihi Tas Evleri
Foca Gezi Rehberi Sahil Seridi Tekneleri

Foça’nın denizi nasıl?

Foça’da her yerden denize girilebiliyor. Ama plajı olan yerlerde denize girmenizi tavsiye ederim. Çünkü genel olarak kayalık bir yapısı var kıyı şeridinin. Plajlardaki kumsallarda daha rahat edebilirsiniz. Denizi ılık değil, serine yakın. Girince alışılıyor ama uzun süre kalınca denizde de üşünebiliyor. Denize girerken de deniz kestanelerine karşı deniz ayakkabısı kullanmanız önemli. Kayalık alanlarda çok sayıda deniz kestanesi ile karşılaşabilirsiniz.

Foca Gezi Rehberi Koylari Plajlari
Foça plajları ve koyları
Foca Gezi Rehberi Tas Binalari
Foça'nın tarihi taş binaları

Foça’da yüzmek yerine denizle ilgili başka bir aktivite de tekne turları. Foça sahilde adaları ve koyları dolaştıran günübirlik tekne turlarını da değerlendirebilirsiniz. 11:00 – 17:00 arasında, Orak Adası, İncir Adası gibi yerlere uğramalı, yemekli turlar veya 1-2 saat küçük bir gezinti yapan turlar var.

Foca Yel Degirmenleri Manzarasi
Foça Gün Batımı Manzara Fotoğrafı

Foça’da gezilecek yerler

Foça’nın gezilecek tarihi ve turistik yerleri ağızları açık bırakacak cinsten değil. Eski Foça’da gezilecek yerler ile birlikte eski Foça köylerini ve Foça’daki tarihi yerleri hakkında biraz bilgi verelim.

Foça’da nereler gezilir?

Foça’da gezilecek yerler arasında Arkaik dönem Athena Tapınağı‘nın kalıntıları, Foça yolu üzerindeki Pers Anıt Mezarı,  Kutsal Alanı, Maltepe Tümülüsü, Herodotos Duvarı, tiyatro, surlar ve Beşkapılar Kalesi, surları, kayıkhane ve Osmanlı dönemi mezarlığı ile yine Osmanlı döneminde, 16. yüzyılda inşa edilen Fatih Camii bulunuyor. Yeni Foça çevresinde de Kozbeyli Köyü yer alıyor, yine burada da eskiden Rumların yaşadığı taş yapılı evleri görebilirsiniz. Yeni Foça da taş evlerle inşa edilmiş bir yerleşim alanı.

Izmir Yeni Foca Gezilecek Yerler Tas Evler
Tas Evler Yeni Foca

Foça Yel Değirmenleri, Foça’nın merkezinde yer alıyor. Aracınızı ücretsiz alana parkedip yukarı, yel değirmenlerinin oraya yürüyebilirsiniz. Tırmanış biraz yorucu olsa da, çıktığınızda hem yel değirmenlerini yakından görmek hem de Foça manzarasını yukarıdan görmek için buna değer.

Foca Yel Degirmenleri Kalintilari
Foça Yel Değirmenleri
Foca Meydani
Foça Meydanı

Foça nerede ve nasıl gidilir?

Ege’nin incisi İzmir‘in kuzey sahillerinde yer alan bir ilçedir Foça. Menemen ilçesini geçtikten hemen sonra denize kıyısı olan sevimli bir yer. Foça tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Foça’nın İzmir merkeze olan uzaklığı 60km (1sa), Balıkesir‘e 180km (2sa 30dk), İstanbul‘a 530km (7sa) uzaklıkta yer alıyor.

  • Adnan Menderes Havalimanı’ndan Foça’ya nasıl gidilir? Havayolu ile Foça’ya ulaşım için İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanmak gerekiyor. 90 km uzaklıktaki Foça’ya ulaşmak için İZBAN veya otobüs tercih edilebiliyor. Eski Foça’ya İZBAN ile ulaşmak isterseniz Hatundere istasyonunda inip, 744 numaralı otobüs olan Foça – Hatundere ESHOT hattını kullanmanız gerekiyor.
  • İzmir’den Foça’ya nasıl gidilir? İzmir Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi ESHOT’un İzmir’den de otobüsleri bulunuyor. Havalimanından 204 numaralı Bornova Metro otobüsü ile otogara geçebilir, otogardan Foça dolmuşlarına binebilirsiniz.