Vilnius'un Simgesi Gediminas Kulesi

Vilnius'un Simgesi Gediminas Kulesi

Gezdiğimiz yerlerde bulunan Old Town’ları tepeden izlemek ayrı bir keyif. Gediminas Kulesi, Vilnius’un tepesine inşa edilmiş eski bir tepe. Şehrin seyir zevki için en ideal nokta.

Yukarı kalenin diğer bir adı da Vilnius’un simgesi olan Gediminas‘tır. 14. yüzyılda, Litvanya’nın kralı olan Gediminas tarafından yaptırılan tahta yapı, şimdiki haliyle değiştirilerek alt kale ile birlikte çok daha güçlü bir yapı haline getirilmiş.

Gediminas Kulesi Gezi Rehberi
Gediminas Kulesi Gezi Yazisi

1655 yılında Moskova ile yapılan savaşta yapının bir kısmı zarar görmüş ve önemini kaybetmiştir. Bugün, kalenin ayakta kalan kulesi restore edilmiş ve müze olarak ziyarete açılmıştır. Kale aynı zamanda, Vilnius’u panoramik olarak yukarıdan izlemek için de en ideal noktadır.

Gediminas Kulesi Panoramik

Tuğla kullanılarak sekizgen köşeli olarak inşa edilen kulenin 4 katı da müze olarak hizmet veriyor. Müzeye giriş yaptığınız alanda, kale ile ilgili fotoğraflar yer alıyor ve ortasında, yukarı kale ile aşağı kalenin de içinde olduğu şehrin bir modeli yer alıyor. Modelden de anlaşılacağı üzere, yapıların bütünü bir kompleks görevi görüyor. Kalenin yanındaki National Museum of Lithuania ve Museum of Applied Art müzelerinde, arkeolojik kazılarda bulunmuş birçok tarih öncesi buluntu, para ve Litvanya’nın tarihine ışık tutacak objeler yer alıyor.

Gediminas Kalesi Maketi
Gediminas Kalesi Muzesi

Ortaçağdan kalma bir top da görmeniz gereken eserlerden. Üst katlarda ise şovalyelerin giydiği zırhların ve diğer ekipmanların sergilendiği bölümler de mevcut.

Gediminas Kalesi Topu
Gediminas Kalesi Muzesi Zirh Sergisi

Kale, yaya çıkış için yüksekte kalıyor. Bunu göz önünde bulunduran yöneticiler 2003 yılında, kalenin hemen yanına bir füniküler inşa ederek kaleye çıkışı kolaylaştırmışlardır. 70 metrelik yüksekliği 30 saniyede çıkabilen 16 insan kapasiteli füniküler inşa etmişlerdir.

Gediminas Kalesi Funikuler
Gediminas Kalesi Funikuler 2

Füniküler fiyatları yetişkinler için 1.5€, öğrenciler için 1€, ama bu fiyatlar gidiş geliş. Eğer füniküler ile gidip yürüyerek inmek isterseniz fiyatlar 0.50€ daha uygun. Kaleye mutlaka füniküler ile çıkın, çünkü enerjiye yukarı çıkınca da ihtiyacınız olacak. Kaleden yaya olarak inmek tercih edilebilir. Güneşin altında bile bu çok zor değil.