Yıldız Parkı Beşiktaş'ın Tarihi Korusu

Betonlarla örülmüş ve çevrede yeşil alanın çok az sayıda olduğu İstanbul‘un içinde trafikten, karmaşadan uzak yemyeşil bir yer, Yıldız Korusu olarak da bilinen Yıldız Parkı

Yildiz Parki’nın ön tarafı aslında Yıldız Sarayı. Ancak saray ve çevresindeki birkaç müze restorasyon nedeniyle uzunca bir süredir kapalı. Yıldız Parkı’nın yapılış amacı padişahın av korusu olarak kullanmasıymış. Bu nedenle buranın orijinal adı Yıldız Korusu. Ama Yıldız Parkı da olarak da girmiş dilimize. 17. yüzyılda Kazancıoğlu ailesinin mülkü olması nedeniyle Kazancıoğlu Bahçesi deniyormuş.

yildiz parki besiktas gezilecek yerler 400x266
yildiz parki korusu istanbul ormanlari 400x266

Yıldız Korusu’nda gününüzü doğa içinde geçirebileceğiniz çeşitli aktiviteler yapmanız mümkün. Yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklete binmek, ağaçlardaki sincapları ve göletlerdeki sevimli su hayvanlarını incelemek gibi aktiviteler bulunuyor. Yıldız Korusu, İstanbul’da gelin damat fotoğraflarının çekildiği yerlerden biri. Açık havalarda, özellikle hafta sonlarında en az iki çift görmeniz garanti. Fotoğrafçıların burayı tercih ediyor, çünkü hem İstanbul’da imkanlar zaten sınırlı, hem de asma köprüleri, ahşap köprüleri, şelaleleri, göleti ve doğasıyla güzel kareler yakalamak mümkün.

yildiz parki korusu gezilecek yerler

Yıldız Parkı’nda Kahvaltı Yerleri ve Fiyatları

Yıldız Parkı’nda Malta Köşkü ve Çadır Köşkü adında iki farklı köşk bulunuyor. Malta Köşkü, Sultan Abdülaziz döneminde Malta’dan getirilen taşlardan yapıldığı için bu ismi almış.^Köşk binaları turistik olarak geziye açık değil, her ikisi de restoran olarak kullanılıyor. Yıldız Parkı’nda kahvaltı fiyatları hafta içi ve hafta sonuna göre değişiyor. Hafta içi servis edilen serpme kahvaltı kişi başı 35TL, hafta sonu açık büfe kahvaltı 45TL. Kır Kahvesi denen başka bir yeri de var. Gün içinde yeme içme molası verebileceğiniz üçüncü nokta. Buranın da gözlemesi meşhurmuş.

yildiz parki korusu istanbul yurume spor alanlari 400x266
yildiz parki korusu istanbul parklari 400x266

Yıldız Parkı’nda yeme içmenin başka yolları da var. Köşklere bağlı kalmadan piknik masalarında kendi getirdiğiniz yiyecekleri de yemeniz mümkün. Tabii mangal izni yok, ama piknikli saatler geçirmek için güzel bir yer. Bir de kalabalık olmayan bir zamana denk getirirseniz şahane.

yildiz parki korusu istanbul piknik alanlari 400x266Yıldız Parkı, İstanbul'daki piknik alanlarından biri
istanbul yildiz parki dugun fotografciligi 400x266Yıldız Parkı'nda düğün fotoğrafçılığı da oldukça popüler

Yıldız Parkı giriş ücreti ne kadar?

Yıldız Parkı’na yaya olarak ücretsiz girebilirsiniz. Araçla gidiyorsanız 8TL ödemeniz gerekiyor ve içeride gün boyu kalabiliyorsunuz.

Yıldız Parkı nerede ve nasıl gidilir?

Yıldız Parkı, konum olarak Ortaköy ve Beşiktaş arasında yer alıyor ve 2 farklı girişi var. Biri Çırağan Caddesi üzerinde, diğeri Palanga Caddesi’nde. Here iki yönden de arabayla giriş mümkün. Yıldız Parkı’na toplu ulaşımla gitmek için Beşiktaş’tan Çırağan yönüne giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Çırağan durağında inip kısa bir yürüyüşle parka ulaşım mümkün.