rotasenin.com

Kaklık Mağarası: Denizli’de Yer Altındaki Gizli Pamukkale

Denizli şehir merkezine 30 km mesafede olan Kaklık Mağarası, Denizli Çardak Havalimanı’na da aynı mesafededir. İsmini Honaz ilçesindeki Kaklık Kasabası’ndan alan Kaklık Mağarası, sıra dışı bir mağara seyri sunuyor.

İçerdiği sütun ve dikitlerin yanı sıra Pamukkale‘deki travertenlere benzer yapılara sahip olduğu için Küçük Pamukkale veya Mağara Pamukkale olarak adlandırılan Kaklık Mağarası hakkında bilgi verelim.

Mağarada bol miktarda termal su bulunuyor. Temiz, renksiz suyu olan mağara, aynı zamanda kükürtlü olduğu için kükürt kokusundan giremediğini söyleyen insanlar da var.

Kükürt kokusu her ne kadar mide bulandırıcı da olsa ağır hassas biri değilseniz bu güzelliği görmeden ayrılmayın Denizli’den. Kükürt kokusu dışında abartılacak bir kokuya da sahip değil Kaklık Mağarası.

Denizli Kaklik Magarasi Gezilecek Yerler
Denizli Kaklik Magarasi Gorulecek Yerler

Arabanız için ücretsiz otoparkı var. Arabanızın kapısını açtığınızda doğru yere geldiğinizi burnunuz size haykırıyor. Ama merak etmeyin, alışılıyor. Araçtan çıktığınızda yanınıza bir görevli geliyor ve ücreti alıyor.

Denizli Kaklik Magarasi Cokuntu

Kaklık Mağarası hakkında kısa bilgi

Doğal sit alanı ilan edilen Kaklık Mağarası, 2002 yılından sonra hizmete açılmış. Toprağın 5 metre altında yer alan mağaranın ağzından köpürerek akan kaynak suları sayesinde duvarlarda yosun ve küçük sarmaşıklar görmek mümkün.

Yeşilin farklı tonları, güneş ışığının etkisiyle birlikte Pamukkale’nin benzeri olan beyaz travertenlerle daha farklı bir görünüm kazanıyor.

Denizli Kaklik Magarasi Gezi Yazisi
Denizli Kaklik Magarasi Kucuk Pamukkale

Mağaranın girişinin çökmesiyle ortaya çıkan bu doğal oluşum mutlaka ziyaret edilmeli. Mağarayı gezdikten sonra, mağaranın yanına inşa edilen yüzme havuzunda yüzebilir, sıcak suyun tadını çıkarabilirsiniz.

Kaklık Mağarası nerede ve nasıl gidilir?

Denizli ile Kaklık Mağarası arası mesafe 35km (30dk), Pamukkale’den gelmek isterseniz ise 43km (35dk). Çardak Havalimanı Kaklık Mağarası arası ise 35km (30dk). Kaklık Mağarası’na ulaşım Denizli Afyon Yolu üzerinden sağlanıyor. Yol üzerindeki tabelalar sizi mağaraya yönlendiriyor.