rotasenin.com

Keloğlan Mağarası

1970 yılında keşfedilen Keloğlan Mağarası, Acıpayam’daki Dodurgalar Kasabası’na bağlı bir mağaradır. Denizli Valiliği ve Dodurgalar Belediyesi Maden Tetkik Arama tarafından turizme kazandırılmış ve 2003 yılında ziyarete açılmıştır.

Yaklaşık 10 milyon yıldır oluşumunu sürdüren Keloğlan Mağarası, 2 büyük galerideki sarkıt ve dikitleriyle çok güzel bir havaya sahip. Yaklaşık 145 metre uzunluğa sahip olan mağarada çok sayıda damlataş görmek mümkün.

İçeride hala yarasa toplulukları bulunuyor. Bu nedenle zaten küçük olan mağarada, bir yarasanın uçması yakınınızdan geçmesi demek. Ama endişelenecek bir şey yok.

Denizli Keloglan Magarasi Sarkitlari
Denizli Keloglan Magarasi Gezisi

Dodurgalar Kasabası’nda yer aldığı için Dodurgalar Mağarası olarak da bilinen Keloğlan Mağarası’nın çıkışında küçük bir vitrinde, mağarada bulunduğunu tahmin ettiğim bizon, kırmızı tilki, keçi, kurt gibi hayvanlara ait çeşitli kemikler ve kalıntılar sergileniyor.

Denizli Keloglan Magarasi Gorulecek Yerler
Denizli Keloglan Magarasi Gezi Notlari

Mağara gezinizden sonra yorgunluğunuzu atmanız için masalar kurulmuş. Acıpayam ovasına hakim bir noktada yer alan mağaranın önündeki bu küçük tesiste, vaktiniz varsa bir şeyler içebilirsiniz.

Denizli Keloglan Magarasi Girisi
Denizli Keloglan Magarasi Acipayam Manzarasi

Keloğlan Mağarası, Denizli Antalya yoluna yakın olduğu için böyle bir güzergahınız varsa tercih edilebilir.

Denizli gezinizde Keloğlan Mağarası’nı gezmek isterseniz Denizli Çardak Havalimanı’ndan 111 km / 2 saatte ulaşabilirsiniz. Bu süre Denizli merkezden daha da kısalıyor ve 75 km’yi 1 saatte aşabiliyorsunuz.

Denizli Keloglan Magarasi Gezilecek Yerler
Denizli Keloglan Magarasi Gezi Yazisi