Kamp Çadırı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çadırı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çadır, kampçıların olmazsa olmazı, en önemli ekipmanı. Çadır seçimi yapabilmek ve kendinize en uygun çadırı seçebilmek için de birçok kriter var. En önemlisi çadıra ayrılacak bütçe. Çadır fiyatları arttıkça kalite ve şartları de artıyor. Çadırın en önemli kamp malzemeleri arasında olduğu düşünürsek iyi bir bütçe ayırmak lazım tabii, ancak karda, soğukta kamp yapmamak gibi bazı şartları elimine edebilirseniz nispeten daha ucuz çadır sahibi olabilirsiniz.

Çadır satın almak için birçok inceleme okuyup, izleyip ona göre karar vermek gerekiyor. Outdoor firmalarında satılan çadırlardan tutun Decathlon gibi daha uygun fiyata, ama yine de kaliteli çadırlara kadar birçok seçenek var.

Çadır alırken dikkat etmeniz gereken bazı maddeler var. Biz uzun zamandır Husky Bird 3 kişilik çadır kullanıyoruz. Ve siz de çadır satın alırken bu soruları kendinize sormalı ve ona göre hareket etmelisiniz.

Kuzu Yayla Kamp Alani Cadir

Kamp çadırı nasıl taşınır?

Çadırların ağırlıkları da önemli. Sırt çantalı bir gezginseniz, çadırı sırtınızda taşımanız gerekiyorsa hafif ürünleri tercih etmelisiniz. Hafif ürünler, çoğunlukla kaliteli ve pahalı oluyorlar. Kullandığımız çadır 2-3 kilo aralığında ve araba ile seyahat ettiğimiz için taşımak yorucu olmuyor. Katlandığında çok yer kaplamadığı için de bagajda hiç sorun olmuyor.

Çadır kaç kişilik olmalı?

Tek kişilik çadır, iki üç veya dört kişliik çadırlar, hatta 2 odalı çadır gibi seçenekleriniz var. Bizim çadır 3 kişilik, ama biz 2 kişi kullanıyoruz. Biraz geniş olması nedeniyle içeride daha ferah bir ortam oluşuyor. Eşyalarımızı yanımıza koyabiliyoruz.

Yedigoller Cadir Kampi Konaklama

Kış mevsiminde veya soğuk şartlarda çadır kullanılacak mı?

Çadırımızı karda da kullandık, yoğun yağmurda da. Güneşin altında da kullandık, çok rüzgarlı tepelerde de. Hiç sorun çıkarmadı .Husky çadırlar genel olarak hava şartlarına dayanıklı çadırlar. Tüm şartlara göre çadır alırken yağmur ve kar suyuna göre direncinin kontrol edilmesi gerekiyor. Çift katlı olması soğuk şartlarının daha iyi vakit geçirmenize vesile oluyor.

Erikli Yaylasi Cadir Kampi Kiragi

Her çadırı yaz ayında kullanmak da mümkün olamayabiliyor. İyi havalandırma özellikleri olmayan bir çadır içerideki sıcak havayı tahliye edemeyebiliyor. Bizim çadırın çatısında ve her iki tarafında kapısı var. Üzerindeki yağmurluğu takmayıp her yerden hava almasını da sağlayabiliyoruz.

Kamp yapımında çadır tek başına yeterli bir malzeme değil. Uyku tulumu, matı ve diğer ekipmanlarla komple düşünülmesi gereken bir etkinlik. Eğer aracınız varsa ve sizi daha hızlı ve özgür yapabilecek araç üstü çadırlar da değerlendirme kapsamına alınabilir.

Sizce çadır alırken nelere dikkat edilmeli?