rotasenin.com

Kartepe Kayak Merkezi: Oteller ve Konaklama

admin
|

Kocaeli‘nin Maşukiye ilçesinde, en yüksek noktası 1600 metre olan Samanlı Dağları‘nın zirvelerinin birinde yer alan ve kış sezonunda birçok turisti ağırlayan Kartepe, kayak sektöründe en uygun fiyatlı ve İstanbul’a en yakın kayak merkezidir.

Kartepe Kayak Merkezi, ormanları ve doğal güzelliği ile size günübirlik kayak keyfini yaşatabilecek seviyede, ancak Kartepe’ye gitmek için en uygun zaman Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır.

En ideal kar keyfini bu aylarda yaşayabilirsiniz. Çünkü Kartepe 1600 metre yüksekliğe sahip ve diğer aylarda kar kalınlıkları azalmaya başlıyor. Kartepe kar kalınlığını ve hava durumunu öğrenmek için Meteoroloji Genel Müdürülüğü‘nün sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’da oturuyorsanız bir hafta sonu için ya da günübirlik Kartepe gezisi yapmak mümkün. Kartepe sadece kayak merkezi değil, bahar mevsimlerinde trekking için de kullanılıyor.

Gezilecek Yerler Kartepe
Kocaeli Kartepe Gezi Rehberi

Kartepe’de konaklama ve nerede kalınır?

Kartepe’nin zirvesinde pistlerin yatırımını üstlenmiş olan The Green Park Kartepe adında bir otel var yalnızca. Kartepe’de konaklamayı düşünüyorsanız gitmeden önce The Green Park Kartepe otelinin konaklama fiyatlarına bakmanızda fayda var.

Aracınız ile günübirlik gitmek istediğiniz zaman Kartepe otopark ücreti de vermek durumundasınız. Eğer otopark dolu olduğu yoğun dönemlerde de aracınızı yol kenarına bırakmanız da mümkün.

Kartepe Gezilecek Yerler Yollar
Kar tepenin rakımı 1600 metre ve kış mevsiminde Kartepe'de kar kalınlığı 60 ile 200cm arasında değişiyor.
Kartepe Gorulecek Yerler Yollar
Yılın bazı dönemlerinde ani bastıran kar yüzünden yollar kapanabiliyor.

Kartepe yolları Kocaeli Belediyesi’nce sürekli olarak tuzlandığı için zirveye araç ile çıkış çoğu zaman mümkün. Ancak yine de ağır hava şartları olma ihtimaline karşı aracınızda zincir bulundurmakta fayda var.

Kartepe Kayak Noktasi
Kocaeli Kartepe Gezi Yazisi

Kartepe Kayak Merkezi giriş ücreti ne kadar?

Otele sadece kayak için de gidebiliyorsunuz tabii ki. Kayak merkezinde teleferik kullanmak için ski pass almanız gerekiyor. Kartepe teleferik fiyatları, telesiyej ve lift fiyatları için güncel olması açısından web sitelerini kontrol edebilirsiniz.

Sınırsız ve yarım gün ski pass seçenekleri var. Bir de skipass kartının iadesinde geri almak üzere bir miktar depozito ücretini nakit olarak ödemeniz gerekiyor. Kartepe, diğer kayak merkezleri arasında en ucuz giriş fiyatına sahip yerlerden biri.

Kartepe Gezisi Notlari
Kartepe Kayak Merkezi
Kartepe Kayak Pisti

Kartepe, ziyaretçilerin tecrübesine göre 4 ana pistten oluşuyor. Karlıktepe‘ye teleski ile çıkılırken, Geyikalanı, Kartepe ve kayak hakkında tecrübesi olmayanlar ile ders alanların kullandığı otele ait pistlere telesiyej ile çıkılıyor.

Teleski bir bara tutunarak sizi kar üzerinden çeken sistemlerdir. Telesiyej ise kayak severleri teleferik gibi oturarak ve havadan zirveye doğru taşıyan sistemlerdir.

Kartepe Kayak Merkezi’nde ekipmanlar nereden kiralanır?

Kartepe’de en uygun fiyatlarla kayak veya snowboard seti, kayak kıyafetleri gibi kayak ekipmanları kiralamak, ancak yol üzerindeki dükkanlardan mümkün oluyor. Otellerde de kayak ekipmanları kiralamanız mümkün tabii, ancak oteldekilerin fiyatları oldukça yüksek.

Bu nedenle zirveye ulaşmadan önce şehirdeki kayak dükkanlarından kiralamanız tercih edilir. Yol üzerinde en bilindik günlük kayak ekipmanı kiralama noktası Penguentepe‘dir.

Kartepe Telesiyej
Kartepe Kayak Takimi Ekipman Kiralama

Kartepe Kayak Merkezi nerede ve nasıl gidilir?

Kartepe, İstanbul’a 110 km mesafede. Trafiğe yakalanmazsanız bir buçuk saatte Kartepe Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. İstanbul TEM Otoyolu’ndan İzmit istikametine doğru giderken varmanız gereken nokta İzmit (Doğu) gişeleridir.

Bu çıkış sizi Maşukiye’ye götürecektir. Tabelalar aracılığıyla Maşukiye’den Kartepe’ye doğru ilerlediğinizde 17 km / yarım saatlik bir yolculuktan sonra Kartepe Tesisleri‘ne varırsınız.

Kartepe sadece kışın değil yazın da gidilen bir yer. Kartepe tesisleri yaz boyunca açık ve telesiyejleri Kartepe’nin zirvesine çıkmak için kullanabiliyorsunuz. Aracınızla gidiyorsanız park ücreti ödemeniz gerekli, yukarı çıkmak için kullanacağız teleferiğe de ücret ödemeniz gerekiyor.

Buna çok da gerek yok. Ama kışın karla, buzla kaplanmış, yoğunluktan otoparkının bile dolduğu bu yeri yeşiller içinde bomboş görmek de güzel oldu. Kartepe’ye çıkan yollar, çevresindeki yaylalara giden yollar yemyeşil oluyor yazın.

Kartepe Yaz Mevsimi Yollari
Kartepe Tesisleri Giris Kapisi

Yaz mevsiminde Kartepe’yi ziyaret etmeniz için bir sebep daha verelim. Kartepe eteklerinde yaylalar bulunuyor ve bu yaylalar yaz boyunca serinleme noktası olarak kullanılıyor.

Kuzuyayla Tabiat Parkı ve Suadiye Yaylası’nda çadır kampı kurabilir, serin havanın tadını çıkarabilirsiniz. Sadece gezmeye ve pikniğe de gidebilirsiniz. Çok güzel yerlerdir, tavsiye ederim.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği otobüsler ile Tuzla’dan Kartepe’ye gitmeniz mümkün. 200 numaralı hat ile Kartal Metro durağından başlayıp Pendik, Tuzla, Gebze ve son olarak İzmit (Kartepe) duraklarına gitmeniz mümkün.

Ankara’dan gelenler için Ankara Kartepe arası 340km (3sa 40dk), Eskişehir Kartepe arası 210km (2sa 40) iken, Bolu’nun Kartepe’ye olan uzaklığı 145km (1sa 50dk).