Müzelerde Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Müzelerde Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Güzel geziyorsunuz, gün ışığında birbirinden güzel fotoğraflar çekiyorsunuz ve hatıralar biriktiriyorsunuz ama müzelerdeki ışık koşullarında, karanlıkta fotoğraf çektiğinizde fotoğraflarınız bulanık oluyor, camlar yansıma yapıyor ve çektiğiniz fotoğraflardan memnun olmuyor musunuz?

Müzeler ilham almak ve tarihi yakından görmek için en ideal yerlerdir. Eserlerin fotoğrafını çekmek ise daha sonra hatırlamak için en ideal yöntemdir. Ama müzelerin, sizin fotoğraf çekmenizden daha çok ilgilendikleri bir konusu varsa o da eseri korumaktır. Hal böyle olunca siz istediğiniz gibi fotoğraf çekmekte doğal olarak zorlanabilirsiniz. Toplum kuralları önemlidir, insanlara saygılı davranmamız gerekir. Müzedeki eserlere müdahale edemediğimiz için de istediğimiz kompozisyonu almakta zorlanırız. Bu iki temel zorluğun üstesinden gelmek mümkün mü? Fotoğraf çekimlerinizi bir üst seviyeye taşımak için temel bilgileri edinmelisiniz. İşte müze çekimlerinde işinize yarayacak temel çekim bilgileri.

Flaş Kullanmak Yasak

Müzelerin evrensel kuralıdır flaş kullanma yasağı. Bunun en önemli nedeni sizin gibi milyonlarca insan tarafından maruz kalınan flaş ışınlarının, esere zarar verme potansiyeli olması. Bu nedenle hassas eserleri korumak adına en iyi sonucu almak için müzenin ışıklandırmalarından faydalanmanız gerekiyor.

Bruksel Cinquantenaire Muzesi Arkeolojik Buluntular
Cinquantenaire Müzesi (Belçika)
Rahmi Koc Muzesi Klasik Otomobiller
Beyoğlu Rahmi Koç Müzesi (İstanbul)

Müzede bulunan eserlerin çekimi gibi durumlarda makinenizin Auto modu sizi kurtarmayabilir. İşte bu noktada makinenizin temel ayarlarını bilmek ve ortam ışığına göre gerekli ayarlamaları bizzat yapmanız gerekir. Müzelerde, sergilerde ve bu tip düşük ışık koşullarında daha iyi fotoğraf çekmek için bilmeniz gereken birkaç şeyi hızlıca anlatmak istedim.

ISO

ISO değerleri, ışık duyarlılığını ölçmek ve kontrol etmek için kullanılan özelliktir. Seçtiğiniz ISO değeri ne kadar yüksek olursa fotoğraf aynı oranda kalitesizleşir ve noise (gürültü) denilen noktacıklar oluşmaya başlar. ISO değerlerini artırdığınızda, fotoğrafa daha çok ışık koşulu sağlamış oluruz. Her ne kadar footğraf kalitesinde azalma olsa da, bulanık fotoğraflardan çok daha tercih edilir müze ve galeri çekimlerinde. Bulanık fotoğrafları netleştirmeniz mümkün değil, ama noise’li fotoğrafların noise’lerini kaldırmanız bir yere kadar mümkün.

Diyafram açıklığı (f değeri)

Diyafram açıklığı, makine içindeki ışık alan deliğin aralığını ifade eder. f değerinin düşük olması, bu aralığın fazla olması anlamına gelir. f değerinin yüksek olması ise bu değerin düşük olması demektir. Aralarında ters bir orantı vardır. f/8 ile çekilen bir fotoğrafı, f/20 ile çekerseniz daha karanlık bir sonuç alırsınız. Bu nedenle müzelerde düşük diyaframlı lensler daha iyi sonuç verir.

Eskisehir Arkeoloji Muzesi Kup Icinde Iskelet
Eskişehir Arkeoloji Müzesi

Düşük diyaframlı ile çekim yaptığınızda odaklanan alanın azaldığını da gözönünde bulundurun. Işık gelsin diye diyaframı azalttığınızda netlik kaybedebilirsiniz.

Deklanşör hızı

Çoğu müzede tripod ile çekim yapmak yasak. Karanlık ortamlarda yapılan çekimlerde de, eğer makine otomatik ayardaysa enstanteneyi düşürecek, bu da deklanşöre basarken kamerayı sabitleyemediğimiz için titremeye sebep olacak. Doğal olarak fotoğrafımız silinecek fotoğraflar arasında yerini farkettirmeden almış olacak. Böyle bir durumda karşılaşmamak için obtüratörün çok açık kalmamasını sağlayın. Ben müzelerde 1/100 kullanıyorum. Ha biraz daha zorladığım zamanlar da oluyor ve 1/80’e kadar iniyorum. Daha fazlasına inmemeye özen gösteriyorum. Nesne hareket etmiyor olsa bile biz ettiğimiz için buna dikkat etmek gerekli.

Dokunmak yasak

Eserlere dokunmak ve onlara kendi görüş açınıza göre müdahale etmek yasak. İyi fotoğraf çekmenin çözümü tamamen sizde saklı. Duruşunuzu ve pozisyonunuzu buna göre ayarlamalısınız.

Kompozisyonunuzu önemseyin

Bir galeride ya da müzedeki eserleri çekerken önemli olan eserin size anlatmak istediğini fotoğraflamaya çalışmanız. Eserlere ve sanat yapıtlarına dokunamadığınız için isteğinize göre düzenleyemezsiniz. Ama o ambiansı yakalamanız önemli. Sadece eseri çekmek yerine galerinin, müzenin mimarisini de kullanın. Diğer objelerle arasındaki etkileşimi de yakalayabilirsiniz.

Brugge The Church Of Our Lady Madonna Cocuk
Camekanda Muhafaza Edilen Madonna ve Çocuk - The Church of Our Lady (Belçika)

Konumunuzu değiştirin

Baktınız, açınızdan bir sonuç çıkmadı. Işık kaynağını da değiştiremiyorsunuz, o zaman konumunuzu değiştirin. Perspektif çekimler yaparak da nesnelerin daha farklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Avanos Guray Muze Modern Eserler Salonu Gezisi
Kapadokya Güray Müze

Ziyaretçilerin farkında olun

Müze size ait bir ev değil, sizin gibi birçok ziyaretçi var. Onların farkında olmalı, onlara karşı saygılı olmamız gerekiyor. Müzede insanları çekmenin yanlış bir tarafı yok, doğru anı beklemek gerekiyor sadece. Bazı durumlarda insansız çekim yapmayı çok istiyorsanız ve bu mümkün değilse Photoshop ile insanları silebilmeniz de mümkün.

Galleria Dell Accademia David Heykel
David Heykeli - Galleria dell Accademia
Amsterdam Van Gogh Muzesi Self Portrait Gezilecek Yerler
Vincent Van Gogh Müzesi (Amsterdam)

Müzede fotoğraf çekimlerinde yansımalar sıklıkla ve en çok karşılaştığım sorundur. Yansımaların önüne geçmek için onların nasıl oluştuğunu, ışığın nasıl çalıştığını bilmemiz gerekir. Işık düz bir çizgi halinde ilerler, cam ile temas ettikten sonra da düz ilerlemeye devam eder. Eğer siz bu ışığın önünde durursanız ışık kaynağı kadrajınıza girer. Müzede iyi fotoğraf çekmek için çevredeki ışık kaynaklarının farkında olmalısınız. Çekeceğiniz eserde ya da sanat çalışmasında ayna veya metal gibi alanlar varsa bunu avantaja çevirin ve fotoğrafın bir parçası olun.