Roma'da İlgi Çeken En Popüler Meydanlar

Roma'da İlgi Çeken En Popüler Meydanlar

İtalyanca’da Piazza, Türkçe’de meydan anlamına geliyor ve İtalya’da neredeyse girdiğiniz her sokak başka bir meydana açılıyor. İtalya’nın meydanlarının her biri renkli ve bir o kadar popüler.

Meydanların çoğunda Roma halkına su sağlayan çeşmeler ve ortalarına dikilen, çeşitli şekillerle belli anlamlar yüklenmiş obeliskler görmek mümkün. Tarihi ve sanatsal gözle keyifle gezilebilen bu meydanlar, çevresindeki günümüze ulaşabilmiş saraylar ve diğer tarihi yapılar ile birlikte çok tatlı görüntüler oluşturuyor. İşte sizin için derlediğimiz Roma’nın en popüler meydanları.

Piazza Navona

Roma’daki birçok meydan arasından en hareketlisi olarak sıyrılan Piazza Navona, gece gündüz demeden eğlencenin bulunduğu, renkli bir meydandır. Meydanda, aralarında ressamların da bulunduğu birçok seyyar işçi görmek mümkün.

Piazza Navona Kilisesi Roma
Piazza Navona Dort Irmak Cesmesi Detayi

Navona Meydanı’nda, günümüzde nispeten modern bir durumda olsa da MS 1. yüzyıldan sonra İmparator Domition tarafından inşa ettirilen 30.000 kişilik bir stadyum bulunuyordu. Circus Agonalis adındaki Domitian Stadyumu, yönetimi Papa X. Innocent‘in devralmasıyla yıkıldı ve günümüzdeki yapılar inşa edildi. Günümüzde kullanılan Navona adının da stadyumun adından geldiği düşünülür, Agone ismi zamanla Navone’ya, sonra da Navona’ya dönüşmüştür.

Piazza Navona’daki en büyük yapı, Sant’Agnese in Agone kilisesidir. 17. yüzyılda inşa edilen yapı, Papa X. Innocent’in ve ailesinin şahsi şapeli olarak da kullanılmış. Çünkü, kilisenin hemen yanında Papa’nın evi, Pamphilj Sarayı (Palazzo Pamphilj) bulunuyor.

Meydanda yer alan çeşmelerin en ünlüsü Romalı heykeltıraş Bernini tarafından yapılan Dört Irmak Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi) ‘dir. Roma’daki eserlerin birçoğunda imzası bulunan Gian Lorenzo Bernini’nin 1651 yılında yaptığı ve ortasından bir obelisk yükselen bu çeşmedeki figürler birbirinden farklı nehirlerin tanrılarını simgeler. Arkasına yaslanan Genj (Asya), kolunun üzerine uzanan Rio de la Plata (Amerika), başı saklanmış olan Nil (Afrika) ve dikilataş doğru hareket eden Tuna (Avrupa), çeşmedeki tanrılardandır.

Piazza Navona Dort Irmak Cesmesi

Piazza Navona’nın başka iki tane daha çeşmesi var. Bir tarafında Giacomo della Porta tarafından 1575 yılında yaptırılan ve günümüzde orijinali Galleria Borghese’de sergilenen Fontana del Moro ve yine aynı kişi tarafından 1574’te yapılan Fontana di Nettuno.

Stadium of Domitian Müzesi

Stadyumun Fontana del Nettuno çeşmesinin arkasındaki yapıların arkada kalan kısmında bir müze yer alıyor. Piazza Navona’nın eskiden bir stadyum olduğundan bahsetmiştik. Stadio di Domiziano Müzesi‘nde, işte bu stadyumun kalıntılarını ve buluntuları görebilirsiniz.

Domitian Stadyum Muzesi Roma
Domitian Stadyum Muzesi

Piazza del Popolo

Roma’nın en büyük meydanı ve Avrupa’nın sayılı meydanlarından biri olan Popolo Meydanı, aynı zamanda bir toplanma alanıdır. Bugünkü halini mimar Giuseppe Valadier tarafından alan meydanın ortasında önceleri Sety I adına, sonraları Ramses II adına dikilmiş olan bir dikilitaş bulunur. Mısırdan getirilen bu dikilitaştaki oyuklar iki firavunun hikayesini anlatıyor. Flaminio Obeliski olarak adlandırılan dikilitaş, Roma’daki en eski ve en yüksek dikilitaşlardan biri.

Meydanın iki ucunda da çeşmeler yer alıyor. Bir tarafında Roma’da rastlayacağınız birçok Neptün heykelinden biri var. Çeşmelerde bulunan heykeller, uzaktan normal boyutlarda görünse de, büyüklüğü kadraja bir insan girmesiyle daha iyi anlaşılıyor.

Piazza Del Popolo Roma Gezisi
Piazza Del Popolo Cesmesi Roma Gezi

Piazza del Popolo, Roma şehrinin kuzey kısmında yer alıyor. Meydanın en eski yapılarından biri, meydanın yakınındaki büyük kapı. Antik dönemden itibaren kuzey girişi olarak kullanılan kapı tarih boyunca farklı isimlerle anılsa da orijinal adı Porta Flaminia ya da Porta del Popolo‘dur.

Piazza Del Popolo Roma Kiliseleri

Girişin hemen yanındaki kilise ise Santa Maria del Popolo‘dur. Meydandaki üç kilisenin en eskisi olan kilise 11.yüzyıldan inşa edilmiştir. Santa Maria del Miracoli ve Santa Maria in Montesanto adındaki iki kilise de meydanın diğer kenarına simetrik olacak şekilde yerleştirilmişlerdir ve birbirlerine çok benzemektedirler.

Piazza di Spagna

İspanyol Merdivenleri‘nin buluduğu bu meşhur sokakta, merdivenlere oturup vakit geçiren, hatta akşam üzerinde merdivenlerin üst taraftaki kiliseye doğru olan kısmından Roma’nın muhteşem manzarasını izleyen insanlar görürsünüz.  Kalabalık bir meydandır, ancak sıcak ve samimi ortamı nedeniyle insanların tercih noktasıdır. Turistler tarafından çok rağbet gören İspanyol Merdivenleri‘nin asıl yapılış amacı ise üst taraftaki caddeyi alt taraftaki şık alışveriş caddesi ile birleştirmek olmuş. Bu bölgede birbirinden lüks ve pahalı mağazaları bulabilirsiniz.

Ispanyol Merdivenleri Spanish Steps
Ispanyol Merdivenleri Cesmesi

Piazza della Rotonda

Piazza della Rotonda, dönemin en eski Antik yapılarından biri olan Panteon‘un bulunduğu meydandır. Hergün binlerce ziyaretçi ağırlayan Panteon’un bulunduğu meydanın tam ortasında ise gücün sembolü olan çeşmelerden biri yer alıyor. Çevresi ise turistlerin kahve gibi içecek ve yiyecek ihtiyacını karşılamak için bulunan kafe ve restoranlardan oluşuyor.

Roma Panteon Rotondo Meydani Cesmesi
Roma Panteon Gezilecek Yerler

Piazza Colonna

Roma’nın tarihi meydanlarından biri olan Piazza Colonna, günümüzde İtalya’nın hükümet binası ve İtalya başbakanının ikamet adresi olarak biliniyor. Çevresindeki en ünlü yapı ise Roma İmparatoru Marcus Aurelius‘un adına dikilmiş olan sütun.

Piazza Colonna Roma
Piazza Colonna Marcus Aurelius Kabartmalari

Piazza Colonna’nın ortasında bulunan Marcus Aurelius Sütunu, MS 193 yılında dikilmiş bir zafer takıdır. Sütunun üzerini sarmalayan ve Aurelius’un savaş hikayelerini anlatan kabartma ifadeler bulunmakta. Piazza Colonna’daki bu tarihi yapı, Aurelius’un Germen ve Sarmatian’lara karşı mücadelesinin anısına dikilmiştir. Sütunun üzerinde bulunan küçük pencerelerden de anlaşılacağı üzere 30 metrelik sütuna yaklaşık 200 basamağı aşarak çıkmak mümkün.

Piazza del Quirinale

Roma’nın en büyük meydanları arasında yer alan, ortasında iki at terbiyecisi heykeli ile çeşme bulunan obeliskin olduğu Piazza del Quirinale, İtalya Cumhurbaşkanı’nın sarayının bulunduğu meydandır. Roma’nın yedi tepesinden biri olan Quirinal Tepesi‘ndeki sarayda, 1946 yılında kraliyetin kaldırılmasından önce de İtalya Kralı bulunuyordu. Arkasında devasa bir bahçesi bulunan sarayı gezmek isterseniz öncesinden rezervasyon yaptırmalısınız. Uzun veya kısa tur program seçenekleriyle bahçeleri, arabaları ve salonları görebilirsiniz.

Piazza Del Quirinale Heykelleri
Piazza Del Quirinale Obeliski

Piazza Venezia

Roma’nın antik merkezinin yer aldığı Roma Forumu‘nun çok yakınında yer alan Piazza Venezia, Roma’daki araç trafiğinin en çok olduğu yerdir aynı zamanda. Meydanın bir tarafında Ulusun Mihrabı anlamına gelen Altare della Patria yer alır. Birleşik İtalya’nın ilk kralı olan II. Vittorio Emanuele‘ye adandığı için Vittorio Emanuele II Abidesi olarak da bilinir. Meydanın her yerinden, beyaz mermerden yapılan bu devasa yapı görülebilir.

Vittorio Emanuele Ii Piazza Venezia
Piazza Venezia Meydani Arabalari