Otobüs Yolculuklarında Rahat Etmenin Yolları

Eskiden otobüs biletlerinin bir standardı vardı ve uçak biletlerinden çok daha ucuzdu. Günümüzde otobüs bileti fiyatları, bazı durumlarda uçaklardan daha pahalıya gelse bile otobüslerin hala sıkı bir kullanıcı kitlesi var. Otobüs yolculuklarını tercih eden yolcular için hazırladığımız bu yazıda daha rahat bir şekilde şehirlerarası yolculuk yapmak için bazı önerilerde bulunacağız.

Kulaklığınızı Yanınızda Bulundurun

Artık çoğu otobüsün koltuklarının arkasında ekran var. Her ne kadar kulaklık da veriyor olsalar, otobüs firmalarının verdiği kulaklıkların kulakta durma problemi olabiliyor. Hiçbir kulaklığın size ait olan kulaklık kadar rahat olmayacağını düşünürsek kendi kulaklığınızı almanız iyi bir tercih olacaktır. Kulaklık başkalarının horlamasını gece boyunca izole etmek için de kullanılabilir.

Ağrı Kesicinizi Yanınıza Alın

Otobüs yolculukları sürekli uyuma ve molalarda uyanma gibi vücudun alışık olmadığı düzende bir uyuma evresi geçireceğinden başınız ağrıyabilir. Başı ağrıyanlar yanında mutlaka ağrı kesici bulundurur, ama biz yine de hatırlatmış olalım.

İzlemek İstediklerinizi USB Cihazınıza Kopyalayın

Takip ettiğiniz filmler, diziler varsa bu kayıtları USB cihazınıza atarak koltuk ekranlarından izleyebilirsiniz. Böylece uzun yolculukların nasıl geçtiğini anlamazsınız bile. Bunun için otobüsünüzün USB özelliğinin olup olmadığına dikkat etmek gerek tabii ki.

Yanınızda Atıştırmalık Yiyecekler ve Su Bulundurun

Seyahat esnasında karnınız acıktığında ve kazınmaya başladığında mide bulantılarının önüne geçmek için yanınıza aldığınız yiyecekleri tüketmeniz iyi olur. Bunu düşünerek alışverişinizi normal dükkanlardan önceden yapın. Mola yerlerinde aynı yiyeceği veya suyu daha pahalıya alacağınızı unutmayın.

Rahat Kıyafetler Önemli

Kot pantolon gibi hareketinizi engelleyecek kıyafetler saatler süren yolculuklarda size eziyet çektirebilir. Bunun yerine eşorfmanlar gibi daha esnek kıyafetler giymeniz önerilir. Saatler boyunca oturduğunuz yerde kan dolaşımınızı engelleyecek kıyafetler tercih edilmemeli. Bunlar arasında, bağcıkları sıkı sıkıya bağlanmış ayakkabılar da yer alıyor. İmkanınız varsa sandalet gibi ayakkabılar tercih edin ya da bağcıklarınızı gevşetin. Molalarda yürümeniz de kan dolaşımınızı hızlandırmak için bir yöntem, molaları değerlendirin, yürüyüş yapın, bacaklarınızı açın ve sizi rahatlatacak küçük egzersizler yapmayı ihmal etmeyin.

Çantanızda Şal Bulundurun

Çantanızda bulunduracağınız şal gibi aksesuarlar, otobüsün serin olduğu zamanlarda üzerinize geçirerek soğuğun bir nebze engellenmesini sağlar. Boynunuza ya da kol gibi açık taraflarınıza dokunan hafif serinlikler bile sizi üşütmeye, belki de yolculuk sonunda rahatsız olmanıza neden olur.  Bir şal cepte ya da çantanızın bir gözünde rahatlıkla taşınabildiği için ağırlık da yapmaz.

Kolonyayı Eksik Etmeyin

Daraldığınız durumlarda hoş kokulu bir kolonya size iyi gelir. Marketlerde satılan küçük mini boy kolonyalar var, çantanıza atın bir tane. Ne zaman lazım olacağı belli olmaz, ama yanınızda bulundurursanız darlanma öncesinde sizi ferahlatmaya yetecektir.

Kağıt Sabun veya Dezenfektan Jel

Toplu taşıma sırasında çevreye karşı hassasiyetimiz artar ve doğal olarak herkesin dokunduğu yerlere dokunmamaya çalışırız. Hijyenimize önem vererek, kağıt sabunlar ile daha temiz ve psikolojik olarak rahat bir yolculuk çıkarabiliriz. Kağıt sabunlar tek kullanımlık olurlar ve suyla birlikte avucunuzda ovaladığınızda köpürmeye ve yok olmaya başlar. Günümüzde daha çok dezenfektan jeller kullanılıyor. Eczanelerde veya büyük alışveriş marketlerinde bulunabilen dezenfektan jeller, antibakteriyel el yıkama jeli olarak da biliniyor. Bu jel türü ürünlerle, suya ihtiyaç olmadan elinizi temizleyebiliyorsunuz.

Koltuk Numarası Seçiminin Önemi

Seçme şansınız varsa bilet numaranızı, kapılara yakın yerlerden seçin. Önemsiz gibi görünse de, koltuk yakınında olan yolcular, molalarda çabuk bir iniş gerçekleştirir ve diğer insanları beklemek zorunda kalmaz. Ancak muavinler servis hazırlıklarını orta kapıdan yapabilirler, bu sizi rahatsız ederse ona göre seçim yapmak gerekir.

Ön sıralarda oturan yolcuların servislerden daha erken faydalanması gibi bir avantajı bulunuyor. Böylece sevdiğiniz yiyeceklerin arka koltuklara gelene kadar bitme durumu sizi bağlamamış oluyor. Ayrıca yolu izlemeyi sevenler de ön tarafta bulunan koltuklarda oturarak bu eylemi yol boyunca gerçekleştirebilirler.

Ayrıca bazı otobüs modellerinin en arka koltukları diğer koltuklara göre daha rahatsız ve sıkışık olabiliyor. Özellikle boyunuz standartların üzerindeyse yolculuğunuz çileye dönüşebilir. En arkadaki koltuğun ortası ise bambaşa bir eziyet. Hem sağınızda ve solunuzda insan olabliyor, hem de önünüzde koltuk olmadığından ne televizyona sahip oluyorsunuz, ne de tutunacak bir kola. Biraz zor oluyor, orta koltukta bulunmak.

Gündüz yolculuk yapmayı sevenlerdenseniz ön koltuklar sizi büyük ekran televizyon gibi ağırlayan otobüs camını ve ötesini izlemenize olanak tanır. Ön camdan yolu seyretmek seyahatinize keyif getirdiği için ön koltuklar tercih edilebilir.

Değerli Eşyalarınızı Otobüste Bırakmayın

Laptop, fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı molalarda mutlaka yanınıza alın, bu eşyaların yanınızda olması en güvenli yöntemdir. Otobüsten inerken sırtlanın fotoğraf makinesi ya da laptop çantanızı, bu size ağırlık sağlamaz, aksine aklınızın otobüste kalmasını engeller.

Yanınızda Bozuk Para Bulundurun

Otobüs seyahati boyunca ancak otobüs molalarında tuvalete gitme şansınız olur. Mola yerlerinde ise tuvaletlerin kullanımına genellikle 1TL karşılığında izin verilir. Yanınızda fazla para olsa bile para üstüyle uğraşmamak için cebinizdeki 1TL’yi vermeniz akıllıca olur. Bu nedenle yola çıkmadan önce yanınızda bir miktar bozuk para bulundurun.