rotasenin.com

Selinus Antik Kenti

Kilikya bölgesinin en önemli kentlerinden biri, Gazipaşa’ya 4 km mesafedeki Gazipaşa Limanı’nın batısına, Hacı Musa Çayı’nın berisine inşa edilen Selinus Antik Kenti‘dir.

MÖ 6. yüzyılda Sallune olarak geçen kentin adı, Selinus, Trajanopolis, Castelo Lombardo gibi isimlerle de anılmış zamanla. Özellikle Roma döneminden kalma eserleri görebileceğiniz kent, aynı zamanda İmparator Trajanus‘un Part seferinden Roma’ya dönerken kaldığı ve hastalanarak öldüğü kenttir.

Sonrasında yakılır ve külleri Roma’ya götürülür. 120 metre yüksekliğe sahip bir tepenin üzerine inşa edilen akropolde günümüzde Orta Çağ’a ait bir kalenin sur kalıntıları tepedeki en belirgin yapılardandır. Akropol içerisindeki sarnıç ve kilise de günümüze gelebilmiş yapıtlardır.

Selinus Antik Kenti Gazipasa Manzarasi
Selinus Antik Kenti Deniz Manzarasi

Yarım saatlik bir yürüyüşle çıkabileceğiniz tepede bu yapılardan başka deniz, ufuk ve güneş ile birlikte Gazipaşa manzarasından başka hiçbir şey yoktur. Sicilya’nın güney kesimlerindeki Selinus sütunlarını burada beklememek gerek.

Sur duvarları ilginizi çekmiyorsa dakikalarca çıkacağınızı ve özellikle sıcak havalarda yorulacağınızı düşündüğünüzde buraya vakit ayırmak çok doğru bir yaklaşım gibi gelmiyor bana. Çıkmak isterseniz taştan basamakları kullanarak çıkabilirsiniz.

Lakin çıkarsanız mavi bayraklı bir plaj olan Selinus Plajı’nı, Gazipaşa’yı ve gün batımında harika fotoğraf çekebileceğiniz deniz manzarasını görme şansına sahip olursunuz.

Selinus Antik Kenti Kale
Selinus Antik Kenti Sur Kalesi

Nekropol, su kemerleri ve hamamlar gibi şehrin kalan kısmı basamaklar aracılığıyla çıktığımız yamaçta yer alır. Bu yapıların bir kısmı tepeden rahatlıkla görülebilir. Bugün çevresinde koyunların otlatıldığı bu tarihi altyapıdan çıkarılan eserler ise Alanya Arkeoloji Müzesi‘nde sergileniyor.