Roma'da Zafer Anıtı Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma'da Zafer Anıtı Vittorio Emanuele II Abidesi

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan II Vittorio Emanuele Abidesi, Roma’da gezilecek yerler arasındadır. Konum olarak Antik Roma’nın merkezi olan Roma Forumu‘nun hemen yanında yer alır. Diğer adı Ulusun Mihrabı anlamına gelen Altare della Patria, büyük merdivenlere ve heykellere sahip. 1911 yılında bitirilen anıt, Birleşik İtalya’nın ilk kralı olan II. Vittorio Emanuele‘ye adanmıştır.

En geniş kavşaklardan birine sahip olan Piazza Venezia‘nın yanı başındaki bu devasa yapı 135 x 75 metre ebadındadır. Devasa heykellerden abidenin orta üst kısmında yer alan heykel Vittorio Emanuele heykelidir. Köşelerde ise dört adet at heykeli ve üzerinde Vittorio’nun kanatlı hali yer alıyor. Yüksekliği nedeniyle Roma’nın birçok yerinden görülebilir. Yapının üzerine çıkarak, Roma’yı yukarıdan görmek mümkün. Bunun için yapının arkasına kurulan asansörü tercih edebilirsiniz. Birkaç euro karşılığında sizi en üst kata çıkaracaktır.

Vittorio Emanuele Ii Abidesi

Yapının merdivenleri görevliler tarafından izleniyor ve merdivenlere oturmaya veya çanta koymaya izin verilmiyor. Yani çantamı iki saniye şuraya koyup, rahat rahat fotoğraf çekeyim derseniz görevli hemen yanınızda bitecektir. Oturan olursa anında ayağa kaldırıyorlar. Vittorio anıtının konumu ise çok merkezi bir yerde. Roma’nın en ünlü tarihi yapıları olan Kolezyum ve Roma Forumu‘ndan rahatlıkla görülebilen büyük yapıya metro ile ulaşım sağlamak mümkün. En kolayı metronun Kolezyum durağında inmek.

Vittorio Emanuele Ii Heykeli
Vittorio Emanuele Ii Roma Gezisi

Vittorio Emanuele 2 anıtının içerisinde bir de müze bulunuyor. Vittoriano’nun tarihine ışık tutan Central Museum of the Risorgimento‘yu, Roma ve Vittoriano tarihine ilgiliyseniz ziyaret edebilirsiniz.

Museum of the Risorgimento

1997 yılında hizmet vermeye başlayan müze ağırlıklı olarak savaş tarihi ile ilgili baskı, fotoğraf ve belgelere ev sahipliği yapıyor.

Tarz olarak Gaziantep’teki Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi‘ni andırıyor. Geçmişe liderlik yapan ünlü isimlerin büstleri ve şahsi eşyaları, bu insanların gerçekleştirdiği savaş hikayeleri ve Roma’nın tarihini değiştiren bilgiler burada bulunuyor.

Müzede aynı zamanda bazı ressamların yapmış olduğu Roma resimleri ile savaşlarda kullanılan kılıç ve tüfekler de sergileniyor. Bu kılıçlardan biri 1. Dünya Savaşı zaferinden sonra Roma yönetimi tarafından 1920 yılında III. Vittoria Emanuele’e verilen onur kılıcı.

Eski dönemlerdeki liderlerin kullandığı kıyafetler de sergileniyor. İtalya savaş tarihine ilginiz varsa bu müzeyi görmek isteyebilirsiniz. Müzede Roma Pass geçerli değil.