Yurtdışında İnternet Kullanımı

Her gezgin yurtdışı seyahatlerinde, Instagram’a girmek, paylaşım yapmak, Skype üzerinden yakınlarıyla iletişim kurmak için, gideceği yerle ilgili bilgilere bakmak için ya da anlık olarak kalacak yer bakmak için internete ihtiyaç duyar. Çok rahat etmek istiyorsanız ve paranız da varsa ülkenin geçici hatlarından birini alabilirsiniz muhakkak. Ancak yurtdışında olabildiğince az para harcamak için bilmeniz gereken yöntemlerden biri de çevredeki internet bağlantılarını kullanmak.

Seyahatlerimizde kullandığımız yöntemleri ve tecrübeleri sizinle paylaşarak, yurtdışında ücretsiz wifi bulma rehberi hazırlamak istedim. Yurtdışında bedava wifi bulabileceğiniz bazı garanti yerler var. Bunlardan biri turistlerin uğrak noktası olan Information center’lar. Turistlere yönelik bu dükkanlarda, harita, kitapçık, otobüs yolları, gezi rotası gibi imkanların yanında ücretsiz wifi hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Üstelik bunun için dükkanın içine girmenize de gerek yok. Bazı turist merkezlerinde kapıya yaklaşmak gerektiği gibi, güçlü vericileri olan dükkanlar sayesinde dükkanın önündeki parka ya da banka oturarak da wifi internet ihtiyacınızı giderebilmeniz mümkün.

yuksek hizli tren internet kullanimiYurtdışında İnternet Kullanımı

Bizim daha çok atıştırmak için tercih ettiğimiz Burger King ya da McDonals gibi fastfood zincirlerinde de ücretsiz interneti kullanabiliyorsunuz. Kahve ihtiyacınızı giderebilen Starbucks‘lar da bu zincirde yerini alıyor. Yemek yediğiniz yerlerden de wifi şifresini istemeyi unutmayın. Başka bir gün tekrar oradan geçecek olursanız wifi’ye bağlanıp işlerinizi halledebilirsiniz.

Ücretsiz wifi bağlantısı aradığınızda yukarıda bahsettiğimiz seçeneklerden başka otel ve kafe gibi işletmelerin bir kısmı, misafirleri ya da çevredeki turistler kullansın diye ücretsiz wifi hizmeti sağlayabiliyorlar. Havalimanlarının wifi desteklerini de es geçmemek lazım. Çoğu havalimanı ücretsiz wifi hizmeti veriyor. Eğer havalimanı internetinde şifre istiyorsa, aşağıdaki linkte güncel şifreleri bulabilirsiniz.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Bunun yanısıra özellikle Avrupa’da birçok yerde ücretsiz internet bulmak mümkün olabiliyor. Baltık ülkelerinde, İtalya‘da, Hollanda ve Belçika seyahatlerimizde, küçük yerlerde değil ama daha çok büyük ve turistik bol olduğu yerlerde internetsiz kaldığımız pek söylenemez. Buralarda, özellikle büyük meydanlarda meydanın ücretsiz wifi hizmeti olabiliyor.

Halka Açık İnternet Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halka açık, ücretsiz veya şifreli internet bulduysanız bilgi hırsızlarına karşı farkında olmakta fayda var. Ağın diğer tarafında kötü niyetli kimseler varsa sizin ağı takip edebilir, online olarak neler yaptığınızı görebilir. Herkese açık ağlarda, banka hesabına giriş yapmak veya kredi kartı bilgilerini girmek gibi finansal işlemler yapmanızı pek tavsiye etmem. Hiç tanımadığınız  birinin sizin telefonunuza baktığını düşünün. Facebook şifrenizi girer miydiniz? Ya da içinde önemli bilgilerin olduğu bir panele giriş yapar mıydınız? Kişinin size bakmadığına emin olduktan sonra yaparsınız değil mi normalde bu işlemleri. İşte halka açık bedava internet kullanımlarında da aynı hassasiyeti göstermek gerekli, sanki biri sizin telefona bakıyormuş gibi. Ama gideceğiniz yere, hava durumuna, haberlere ya da uçağınızın durumuna gönül rahatlığıyla bakabilirsiniz.