Zeki Müren Sanat Müzesi: Bodrum’da Ünlü Sanatçının Evi

admin
|

Sanat Güneşi ve Paşa olarak anılan Zeki Müren, Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri. Sanata olan katkılarından dolayı Devlet Sanatçısı ünvanıyla ödüllendirilen Zeki Müren, hayatının son 6 yılını, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı nedeniyle sahne hayatından uzaklaşarak Bodrum’daki evinde geçirdi.

1996 yılındaki ölümünün ardından Zeki Müren’in Bodrum’daki evi Kültür Bakanlığı’nca Zeki Müren Sanat Müzesi‘ne dönüştürülerek 2000 yılında ziyarete açıldı. Bodrum’a gittiğinizde Zeki Müren Sanat Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Zeki Müren’in kaldığı ev 2 katlı, mütevazı bir ev. Üst katı daha çok çalışanlar kullandığı için ev, müze olduktan sonra üst kat Zeki Müren’e ait kostümlerin, ayakkabıların, gümüşlerin sergilendiği odalar haline getirilmiş.

Bu eserlerin yanısıra sanatçıya ait plaklar, makyaj malzemeleri, ödüller ile birlikte sanatçıya gelen mektupları da görebiliyorsunuz.

Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Plaklari
Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Kucuk Heykeli

Değişik ülkelerde müzikle ilgili kurumlar tarafından, çok satan albümlerin sahiplerine verilen ödül olan Altın Plak Ödülü, Türkiye’de verilmeye başlandıktan sonra, ödülün ilk sahibi Zeki Müren olmuştur.

Zeki Müren, müzik yaşamı boyunca altıyüzün üzerinde kaset ve plak doldurmuş, üçyüzün üzerinde şarkı bestelemiş bir sanatçıdır.

Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Gozlukleri
Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Mucevherleri

Zeki Müren’in hayata gözlerini kapadığı gün, TRT’deki bir televizyon programında Zeki Müren ile birlikte Muazzez Ersoy ve Ajda Pekkan da konuk olmuştu.

Muazzez Ersoy, sanatçı Zeki Müren’e armağan etmek üzere TRT İzmir Televizyonu‘na getirdiği, ancak Zeki Müren’in açamadan hayatını kaybettiği kalem de sergilenen eserler arasında.

Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Hediye Kalemi
Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Fotograflari

Çeşitli yarışmalarda kazandığı birincilikler ve Anadolu’da daha iyi çeken TRT Radyo’da söylediği şarkılarla daha çok tanınan Zeki Müren, 15 sene boyunca radyo programlarında şarkılar söyledi.

Sonraları konserler ve plak çalışmaları ile devam eden sanatçı, giydiği sahne kıyafetlerini kendisi tasarlıyordu. Oyunculuk kariyerine de 1954 yılında, bestesini kendisinin yaptığı ve söylediği şarkı olan Beklenen Şarkı adlı film ile başlamış ve buna benzer 18 filmde daha oynamıştır.

Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Evi Gezisi
Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Desen Tablolari

Zeki Müren, yaşadığı dönemde sanat, resim ve desen üzerine merakı vardı. Desen ve resim çizimlerini odalardaki tablolarda görebilirsiniz.

Aldığı desen eğitimini kıyafetlerine de yansıtmış. 1950’li yıllarda Türkiye’deki kalıpları bir hayli zorlayan tasarımlarla sahneye çıkmış. İnce işlemeli, taşlı pullu sahne kıyafetlerin herbiri şaşırtmaya yetiyor.

Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Kiyafetleri
Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Ayakkabilari

Zeki Müren’in lüks görünen yaşamının aksine oldukça sade bir yaşam sürdüğünü görebiliyorsunuz. Zeki Müren, evin oturma odasında şiirler yazıyor, gazete okuyor, gününü televizyon izleyerek geçiriyordu.

Nazara çok inandığı için evin birçok bölümünde nazarlık görebilirsiniz. İçinde gramafornu, dikiş makinesi ve daktilosunu görebileceğiniz oturma odası aynı zamanda Zeki Müren’in, dostlarını ağırladığı odadır ve perdeler hariç tamamı kendi kullandığı eşyalardandır.

Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Oturma Odasi
Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Oturma Odasi Dolabi

Zeki Müren Evi‘nin yatak odası da sanatçının kullandığı yatak odasıdır. Ancak yatak odası takımı İstanbul’daki evinden getirilmiş.

Odada, vitrinlerde bulunan eşyalar da bizzat Zeki Müren tarafından kullanılan eşyalardır. Dikkatli baktığınızda kondisyon bisikletini de köşede görebilirsiniz.

Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Yatak Odasi
Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Yatak Odasi Aynasi

Evin her köşesini büyük bir heyecanla geziyoruz. Gezerken size eşlik eden, Zeki Müren’in şarkıları ve nağmeleri oluyor. Çıkışa doğru evin balkonuna çıkmayı ihmal etmeyin.

Evin konumu deniz manzaralı ve muhtemelen eskiden bu kadar yapı yoktu çevresinde. Şimdi bile harika bir deniz manzarasına sahip.

Ünlü Halikarnas Balıkçısı‘nın çok yakınında yer alan evin balkonunda Zeki Müren’in Tankut Öktem tarafından bronzdan yapılmış bir heykeli var. Heykelde Zeki Müren elinde mikrofonla birlikte sahnelerde şarkı söylerken betimlenmiş.

Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Balkon Heykeli
Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Balkonu

Heykelin yanıbaşında ise Zeki Müren’in arabası balkona çıkarılmış ve camekan bir alanda korunuyor. 34 VT 666 plakalı 1976 model Buick Regal marka arabası renk tonu ve tarzıyla ziyaretçileri etkilemeyi başarıyor.

Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Arabasi
Bodrum Zeki Muren Sanat Muzesi Buick Regal Arabasi

Zeki Müren Evi Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Küçük bir ücret karşılığı giriş yapılabiliyor ve Müzekart burada geçiyor. Pazartesi günü hariç haftanın her günü yaz sezonunda 08:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Zeki Müren Evi Müzesi: Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bodrum’un en ünlü mekanlarından biri olan Halikarnas gazinosunun ardındaki sokağa adım attığınızda, tarihin ve sanatın birleştiği bu eşsiz müzeyle karşılaşıyorsunuz. Bodrum Kalesi‘nden sadece bir kilometre uzaklıkta konumlanan bu müzeye yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer yavaşça yürüyüp çevreyi gözlemlemek isterseniz 5-10 dakikalık bir yürüyüşle müzenin kapısında olacaksınız.

Sonuç

Eğer Bodrum’un tarihini, kültürünü ve sanatını daha yakından tanımak istiyorsanız, Zeki Müren Sanat Müzesi tam size göre bir yer. Özellikle sanatseverler için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.