Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Kuşadası‘nın Güzelçamlı Mahallesi’nde yer alan Zeus Mağarası, Dilek Yarımadası Milli Parkı‘nın çok yakınında yer alıyor. Yolunuz milli parka düşerse 10 dakikanızı Zeus Mağarası‘na ayırabilirsiniz. Kışın yöre gençlerinin yazın turist halkının pek sevdiği mağara, kendisinin kutsal olduğuna inanan bir kesimin de gazabına uğruyor. Mağara girişindeki her türlü bitki, kağıt ve peçete parçaları asılarak dilek ağacına çevrilmiş.

Özellikle Ege’nin sıcağında, soğuk suda yüzmekten hoşlananlar için biçilmiş kaftandır adeta. Mağara olması nedeniyle serin bir ortam, suyun dağdan gelmesi nedeniyle de soğuk bir suya sahip. Denizden gelen tuzlu su ile birleştiğinde sodalı su kıvamında bir su ortaya çıktığı söyleniyor. Suyun ortalama sıcaklığı 5 derece olarak ölçülmüş.

Aydin Kusadasii Zeus Magarasi Gezi Notlari
Aydin Kusadasii Zeus Magarasi Gezilecek Yerler

Zeus Mağarası nerede ve nasıl gidilir?

Milli Park Caddesi üzerinden geldiğinizde tabelaları ve yoğunluğu görürsünüz zaten. Arabanızı yol üzerinde bir yere park edin ve kumlar üzerinden ormana doğru yürümeye başlayın. Denizden 200 metre içeride kalan Zeus Mağarası’na ulaşmak için, ana yoldan 90 metre yürümeniz gerekiyor. Bu mesafenin son 20 metresi ise kaygan ve taşlık bir patikadan sağlanıyor.

Mağarayı gördüğünüzde Gotik bir hava olduğunu düşünürsünüz. Mağara suyunun görünen tarafı turkuaza çalmasına rağmen, mağaranın iç tarafları ışık almadığı için siyah renk hakimdir. Zeus Mağarası popüler olmasına karşın çok da bir pozu yok, ama o bölgeye kadar gitmişken en azından bir kere, ne olduğunu anlamak adına gitmeli.