AHHAA Bilim Merkezi

AHHAA Bilim Merkezi

Tartu’da bulunan bilim merkezi, birçok deneyimi kısa sürede elde etmemize olanak sağlayan eğlenceli bir yapı kompleksi. Hem çocuklar, hem yetişkinler bilimsel deneyleri kendileri gerçekleştirerek hangi aletin nasıl çalıştığını daha iyi kavrayabiliyor.

Tartu Üniversitesi‘nin özel bir projesi olarak 1997 yılında kurulan bilim müzesi, 3000 metrekarelik yeni binasına 2011 yılında taşınmış ve ziyarete açılmıştır. Tartu Market ve otobüs garına çok yakın bir konumda olan müze mutlaka ziyaret edilmesi gerekli. Ziyaretinizde minimum 3.5 saatinizi gözden çıkarmalısınız. Gözden çıkarmak kelimeisni olumsuz olarak düşünmeyin, eminim size çok şey katacaktır.

Ahhaa

Ücreti ödediğinizde size, ne işe yaradığını öğrenemediğim bir bileklik veriyorlar ve geziniz süresince bu bilekliği bilekliğinizden çıkarmıyorsunuz.

İlk salona giriş yaptığınızda, çözülmeyi bekleyen çeşitli bulmacaları görürsünüz.

Ahhaa Salon 1
Ahhaa Salon 3
Ahhaa Salon 2

Sonra sonsuzluğun kapıları aralayan bir ayna odası görürsünüz. Ayna odasında birkaç saniye içerisinde kaybolmanız mümkün. Çünkü her taraf o kadar birbirine benzemektedir ki, çıkış yolunu bulmanız için yardıma ihtiyacınız olması muhtemel.

Ahhaa Bilim Merkezi Ayna Odasi

Işıklandırma sistemiyle donatılmış topografik etki yaratan kumlar ise hayatımda ilk defa karşıma çıkıyor. Çevresindeki kumlar ile yapacağınız yükseltiyi, harita üzerindeki dağlar gibi renklendirerek sunan bu sistem oldukça ilgi çekici.

Ahhaa Bilim Merkezi Topografik Kum
Ahhaa Bilim Merkezi Topografik Kum 2

Zamanda yolculuğa da olanak tanıyan bilim merkezi, hareketli dinozorlarıyla ziyaretçileri 200 milyon yıl öncesine götürüyor. 7,5 ton ağırlığında olan ve 30-45 km hızla koşabilen Tyrannosaurus Rex, insan boyu kadar büyüyebilen ve Rex’lerden daha hızlı koşabilen Oviraptor, sadece Kuzey Amerika’da varolan, 9 ton ağırlığındaki Triceratops, bilgilendirme panolarından edindiğimiz bilgilerden sadece bazıları.

Ahhaa Bilim Merkezi Dinozor Salonu 1
Ahhaa Bilim Merkezi Dinozor Salonu 2

Sonraki oda, çeşitli bilimsel mekanizmaların bulunduğu odadır. 4000 çivinin bulunduğu çivi yatağını mutlaka deneyin. Hint kültürüne ait olan çivi yatağına yatın ve butona basın. Dışarıdan bakıldığında akşam çivilerle yattığınızda, sabah sakatlıklarla kalkacağınızı düşünürsünüz. Fakat gerçek öyle değildir. Her çivi belli bir ağırlığı taşıdığı için taşıma işlemini homojen olarak üstlenirler.

Ahhaa Bilim Merkezi Civi Yatagi

Ahhaa Bilim Merkezi Mekanik Odasi 1
Ahhaa Bilim Merkezi Mekanik Odasi 2

Teknoloji odasında ise teknoloji meraklıları için hazırlanmış birçok eğitici düzenek yer alıyor. Herbiri birbirinden ilgi çekici ve öğretici olan bu düzenekler teker teker incelenmeyi hakediyor.

Ahhaa Bilim Merkezi Teknoloji Odasi
Ahhaa Bilim Merkezi Teknoloji Odasi 2

Sadece kol gücünüzü kullanarak kendinizi yukarı kaldırma, bir kamyonetin çalışma mantığı, vücudunuzu tanıyıp sizi iskelete çeviren alet ve daha birçok teknolojik düzenek sizleri bekliyor.

Ahhaa Bilim Merkezi Teknoloji Odasi Kol Gucu
Ahhaa Bilim Merkezi Teknoloji Odasi Agirlik

Teknoloji odasının üst katında ise bir müzik aleti olan arp yer alıyor. İnsan gözünün göremeyeceği lazer tekniği ile el hareketlerini algılayarak gerçek arp sesine ulaşabilirsiniz. Tek başınıza çalabileceğiniz gibi birden fazla kişiyle de müzik sanatınızı icra edebilirsiniz.

Ahhaa Bilim Merkezi Teknoloji Odasi Arp

Müzik aletlerinden sonra karşımıza insan ve yapısı ile ilgili bir sergi alanı çıkıyor. İnsanın organlarının, kafataslarının, beyinlerinin ve insana özgü birçok şeyin sergilendiği bu vitrinler gerçekten ilgi çekici.

Ahhaa Bilim Merkezi Insan 1
Ahhaa Bilim Merkezi Insan 2

Ve son olarak da ip cambazlığı tecrübesini edinmeliyiz. Korkmanıza gerek yok. Bisiklet kullanmayı bilmeyen birinin bile rahatlıkla binebileceği bisiklet, altındaki ağırlıktan dolayı düşmemenizi sağlıyor.

Ahhaa Bilim Merkezi Ip Ustunde Bisiklet 1
Ahhaa Bilim Merkezi Ip Ustunde Bisiklet 2

Karmaşık olan birçok şeyi basite indirgeyerek çalışma mantıklarını anlamamızı sağlayan ve deneyimlememize olanak tanıyan bilim müzesine giriş ücreti yetişkinler için 12€, öğrenciler için 9€.