Amsterdam'da Yapılacak En İyi Ücretsiz Şeyler

Amsterdam'da Yapılacak En İyi Ücretsiz Şeyler

Amsterdam sunabileceği çok şey olan güzel bir şehirdir, ancak aynı zamanda kimi bütçeler için oldukça pahalı da olabilir. Bütçeniz kısıtlıysa veya sadece tasarruf etmek istiyorsanız, Amsterdam’da yapılacak pek çok ücretsiz şey var.

Müzeler ve sanat galerilerinden parklara ve pazarlara kadar ücretsiz yapılacak alternatiflere yönelebilirsiniz.  Amsterdam çok fazla para harcamadan açık havanın tadını çıkarmak için olanaklar sunar. Amsterdam’da yapılacak ücretsiz fakat popüler şeylerin listesi için okumaya devam.

NEMO Bilim Müzesi Çatı Terası

NEMO Bilim Müzesi, Amsterdam’daki en popüler turistik mekanlardan biri ve bunun iyi bir nedeni var. Müze, bilim hakkında bilgi edinmeyi herkes için eğlenceli hale getiren interaktif sergilerle dolu. Ancak NEMO Bilim Müzesi‘nin en iyi bölümlerinden biri de çatı terası.

Nemo Museum Panoramic View
NEMO Müzesi'nden Amsterdam Manzarası DigiDaan

Çatı terası şehrin muhteşem manzarasının en iyi şekilde izlendiği yerlerden biri. Ayrıca dinlenebileceğiniz ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda bank ve sandalye de bulunuyor. Eğer acıkırsanız, çatı terasında atıştırmalık ve içecek servisi yapan bir kafe var.

Iamsterdam Tabelası

Iamsterdam Tabelası, Amsterdam’ın en popüler turistik mekanlarından biri. Museumplein üzerinde, Rijksmuseum’un önünde yer alıyor. Tabela, Hollandalı grafik tasarımcı Victor J. Wahrman tarafından tasarlanmış ve 2004 yılında dikilmiş. “I amsterdam” kelimeleri kendine özgü bir yazı tipiyle yazılmıştır ve tabela kırmızı çiçeklerden oluşan bir çerçeveyle çevrili. Amsterdam’ı ziyaret edenler sıklıkla bu tabelayla fotoğraf çektirirler. Tabela şehrin ikonik bir sembolü haline geldi zamanla.

Iamsterdam Yazisi Museumplein

Kırmızı Işık Bölgesi

Amsterdam en çok kanalları ve müzeleriyle ünlü olsa da, şehrin kötü şöhretli bir Red Light District de vardır. Bu bölge seks dükkanları ve genelevlerle doludur ve genellikle keyifsiz veya tehlikeli olarak kabul edilir. Ancak, korkulacak bir şey yoktur, sadece çevrenizin farkında olun. Kırmızı ışık bölgesini merak ediyorsanız, yapacak pek çok ücretsiz şey vardır. Etrafta dolaşıp manzaranın (ve seslerin!) tadını çıkarabilir ya da birçok seks şovundan birine katılabilirsiniz. Bu gösteriler genellikle oldukça müstehcen olduğundan herkese göre değildir. Ancak farklı bir şeyler görmek istiyorsanız, çok eğlenceli olabilirler.

Sadece saygılı olmayı unutmayın, vitrinlerde çalışan kadınlar bunu kendi tercihleriyle yapıyorlar, ancak bu taciz edilmek veya izinsiz fotoğraflarının çekilmesini istedikleri anlamına gelmiyor. Keyfinize bakın, Amsterdam’ın bu eşsiz bölgesinin sunduğu her şeyi keşfederken açık fikirli olmayı da unutmayın.

De Gooyer Yel Değirmeni

Amsterdam’da ücretsiz bir aktivite arıyorsanız, De Gooyer Yel Değirmeni’ni inceleyebilirsiniz. Bu tarihi yel değirmeni şehrin doğu kesiminde yer alıyor. Ziyaretçiler değirmenin tarihi ve tahıl öğütüp un haline getirmek için nasıl kullanıldığı hakkında bilgi edinebiliyorlar. Tesis bünyesinde Amsterdam’daki yel değirmenlerinin tarihini anlatan küçük bir müze de bulunmaktadır. De Gooyer Yel Değirmeni her gün gün doğumundan gün batımına kadar halka açık.

Amsterdam De Gooyer Yel Degirmeni Gezilecek Yerler
Amsterdam De Gooyer Yel Degirmeni Gezisi

Anne Frank Heykeli

Anne Frank, Holokost’un en ünlü kurbanlarından biri ve hikayesi, Nazilerden saklandığı zamanı belgeleyen günlüğü aracılığıyla anlatılmakta. Anne Frank Evi onun anısına adanmış bir müze ve Amsterdam’da yer alıyor. Amsterdam’da ayrıca 2009 yılında dikilen bir Anne Frank heykeli de bulunmaktadır. Heykel Anne Frank Evi’nin önünde yer alıyor ve Anne Frank’i Amsterdam kanallarına bakarken tasvir ediyor.

Anne Frank Sculpture Amsterdam
Arjan Vrieze

Rijksmuseum Bahçeleri

Rijksmuseum Bahçeleri Amsterdam’ın en popüler turistik mekanlarından biri. Bahçeler şehrin merkezinde, Rijksmuseum’un yanında yer alıyor. Bahçeler güzel bir şekilde düzenlenmiş ve çeşitli heykeller ve anıtlarla süslenmiş. Ziyaretçiler bahçelerde gezinebilir ve banklarda dinlenebilir.

Begijnhof

Eski Amsterdam’ın tadına bakmak istiyorsanız Begijnhof‘a gidin. Bu şirin avlu, İngiliz Reform Kilisesi ve Houten Huis (Ahşap Ev) gibi tarihi binalarla çevrili. Begijnhof’un merkezinde, şehrin koşuşturmacasından bir an olsun uzaklaşmak için mükemmel olan sakin bir bahçe bulunuyor.

Diğer Ücretsiz Şeyler

Amsterdam, görülecek ve yapılacak pek çok şeyin bulunduğu tarihi bir şehirdir. Şehri keşfetmenin harika bir yolu ücretsiz bir yürüyüş turlarına katılmak. Bu turları sunan birkaç şirket var ve Amsterdam’ın tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için tercih edilirler.

Amsterdam’ı görmenin en iyi yollarından başka bir tanesi de sudan görmektir ve bunu yapmak için ücretsiz bir kanal teknesi gezintisinden daha iyi bir yol olabilir mi? Birkaç farklı şirket ücretsiz kanal gezileri sunuyor. Bu turlar, şehrin farklı yerlerinden kalkıyor. Bulunduğunuz konuma göre araştırma yaparak size en uygun tekne turuna ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Umarız Amsterdam’da yapılacak ücretsiz şeyler listemizi beğenmişsinizdir. Bu şehir gerçekten harika ve bütçeniz kısıtlı olsa bile görülecek ve yapılacak şeyler konusunda hiçbir sıkıntı yok. İster şehrin tarihini keşfetmekle, ister dünyaca ünlü müzelerini gezmekle, isterseniz de pitoresk kanallarında keyifli bir gezintiye çıkmakla ilgilenin, Amsterdam’da herkes için bir şeyler var.