Bodrum'un En Gözde Plajları

Bodrum'un En Gözde Plajları

Antik dünyanın en şöhretli insanlarının neden Bodrum‘u seçtiğini, her köşesi antik kokan, birçok medeniyete kucak açan bu efsane kent olan Bodrum’un en güzel plajları, koyları ve ücretsiz sahillerini görmeye geldi sıra.

Deniz dünyasının güzellikleri ve huzuruyla mavilikler ülkesi Bodrum. Birçok insana göre de turizmin başkenti, uluslararası bir tatil cenneti ve eğlence merkezi. Denizin kıskandırıcı mavisinin zümrüt yeşili tabiat ile kaplandığı toprakları gezmek umarım herkese nasip olur. Biz de Bodrum’un merkezden uzak yerlerini görmek için atladık arabaya ve haydi Bodrum turuna.

Bodrum’un En Güzel Plajları Listesi

Bodrum turumuza Bodrum yarımadasının en kuzeyi olan Göltürkbükü‘nden başlıyoruz. Bodrum’da yer alan plajları ve koyları görmek için yarımadanın sahil yollarından devam edip, rotamızın son noktasını Bodrum merkezde bitirecek şekilde ayarlıyoruz. Bodrum’un her yeri birbirine oldukça yakın olduğu için uzaklık derdimiz yok.

Göktürkbükü Cennet Koyu

Göltürkbükü, iki yerleşim yeri olan Gölköy ve Türkbükü‘nün birlikteliğinden Göltürkbükü ismini almış. Böylece Gündoğan‘dan ayrılmışlar. Göltürkbükü’ne gitmemizin nedeni Cennet Koyu‘nu görmekti. Göktürk’e birkaç kilometre mesafedeki Cennet Koyu, masmavi, tertemiz bir koydur. Merkezden uzak olduğundan ve kolay ulaşımı olmadığından kalabalık da değil. Rüzgar çıkınca plajda sıklıkla kum hortumları oluşur. Denizi de plajı gibi kum, saf kum ama ince çakıl taşları yok hiç. Derin bir koy olduğu için rüzgarlı havalarda sıklıkla  tur tekneleri sığınır buraya.

Bodrum Golturkbuku Cennet Koyu Gezisi
Bodrum Golturkbuku Cennet Koyu Deniz Gezisi

Yalıkavak Koyu ve Plajı

Bodrum’un en ünlü ve lüks yerlerinden biri Yalıkavak‘tır. Bolca balık restoranı bulunan bölge, limana yanaşmış lüks teknelere de ev sahipliği yapar. Tertemiz bir denizi vardır. Denize girmek için Arka Küdür Koyu‘nu tercih edebilirsiniz. Bodrum’un esen rüzgarından faydalanmak için inşa edilen yel değirmenleri burada da bulunuyor, üstelik Bodrum merkezdeki gibi yıkık dökük değil, aktif olarak çalışır haldeler. İlginizi çekiyorsa Yalıkavak’tan 5 km mesafedeki 37.08727, 27.3217 koordinatlarına sahip Yalıkavak Yel Değirmenleri‘ne uğrayabilirsiniz. Yel değirmenleri, Bodrum merkezden de 12 km mesafede.

Bodrum Yalikavak Tekneleri
Bodrum'un en güzel plajları ve koyları
Bodrum Yalikavak Gezisi
Bodrum'un en sakin koyları / Yalıkavak

Özellikle 37°06’47.49″ N 27°17’34.25″ E koordinatlarına sahip Plaj Caddesi üzerindeki deniz oldukça temiz. Her ne kadar iskeleler otellere ait olsa da, iskelelerin yanlarından dar plajlara inip yüzme keyfi yaşayabilirsiniz. Bana göre Bodrum’daki en temiz denizlerden biri burada. Çünkü denizi kum değil, taşlardan oluşuyor. Buraya gidecekseniz deniz ayakkabılı gidin.

Bodrum Yalikavak Denize Girilecek Yerler
Bodrum Yalikavak Denize Girilecek Plajlar
Bodrum’un en güzel sahilleri

Gümüşlük Koyu

İstikametimiz ılık meltemlerin estiği, denizin özellikle gün batımlarında gizemli bir renge sahip olduğu Gümüşlük. Gümüşlük, Bodrum’un en güzel koylarından biridir. Antik dönemdeki Myndos Antik Şehri‘nin kalıntıları üzerine kurulmuş bir kenttir. Gümüşlük adının, gün batımında gümüş rengine dönen denizden geldiği düşünülüyor. Gümüşlük, denizi ve evleri çok güzel bir yer. Özellikle deniz kıyısında yer alan bembeyaz evleri insanı şaşırtıyor. Gümüşlük’ün bulunduğu bölge 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edildiğinden bölgede herhangi bir yapılaşmaya izin verilmiyor. Liman bölgesindeki sahil evlerine çivi dahi çakmak yasak olduğu için şehrin dokusu da bozulmuyor. Gümüşlük, benim çok sempatimi kazanan bir yer. Denize nazır restoranlarda, çay bahçelerinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Üstelik güneşi de denizden batırabileceğiniz bir yer. Denizi çok sakin, ortamı çok huzurlu.

Bodrum Gumusluk Gezilecek Yerler
Bodrum’un en güzel koyları
Bodrum Gumusluk Gezi Yazisi
Bodrum Gümüşlük Koyu

Kumsalı temiz, fakat plajı ve denizi hafif taşlık ve kumluk olduğu için çıkışta duş alma ihtiyacı hissedersiniz. Gümüşlük Plajı’na kadar gitmek ve o civarda küçük bir gezinti için, aracınızla geliyorsanız yol sonundaki park alanlarından birine aracınızı bırakmanız gerekiyor. Ardından rastgele bir aralıktan deniz tarafına geçip, balık restoranların arasından denize girilecek güzel bir alana karar vermeniz gerekiyor.

Gumusluk Plaji Denize Girilecek Yerler
Bodrum'un ücretsiz plajları
Gumusluk Plaji Deniz Mekanlari

Gümüşlük’e kadar gelmişken Gümüşlük’ün arkasındaki dağın yamaçlarına kurulmuş olan Eski Karakaya Köyü‘ne de uğruyoruz. Bulunduğu bölgedeki taşlardan yapılan ve bu taşların siyah renkli olmasından dolay Karakaya Köyü olarak bilinen köy, 800 yıllık bir Osmanlı köyü. Biraz terk edilmişlik hissine kaptırsa da, Karakaya Köyü’nü mutlaka ziyaret edin.

Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Gezilecek Yerler
Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Gezi Yazisi

Akyarlar Meteor Koyu

Suyun berraklığının etkilediği koylardan biri olan Meteor Koyu‘nun denizi pırıl pırıl. Meteor Beach Hotel’e ait olan Meteor Plajı ücretli bir plaj olmasına rağmen, uygun fiyatı ile güzel bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Meteor Koyu ziyaretinizde Akyarlar Limanı’nı ve sokaklarını da mutlaka gezin.

Akyarlar Karaincir Koyu

Rotamızda Bodrum’un Akyarlar beldesindeki Karaincir Koyu var. Tertemiz ve dalgasız denizi ile gönüllerde taht kuran yerlerdendir. Ne yosunu vardır, ne çöpü. Denizi oldukça sığdır, bir süre gitseniz de dizlerinizden ayrılmaz denizin limiti. Bodrum’daki deniz sıralamanızda yukarılarda ve Bodrum yarımadasının en güneyinde yer alıyor.

Bodrum Akyarlar Karaincir Koyu Gezisi
Bodrum Akyarlar Karaincir Koyu Plaji

Bodrum Bağla Koyu

Bodrum’a 14 km uzaklıktaki Bağla Koyu da gerek bireysel gezginlerin gerekse tekne turlarındaki ziyaretçilerin uğrak noktalarından biridir. Bodrum’a yakınlarda bir plaj arıyorsanız Bağla Koyu tercih edilebilir.

Bodrum Bagla Koyu Plaji

Bodrum Bitez Koyu

Kent merkezine yakın olması nedeniyle en çok tercih edilen, Bodrum merkez sahilleri ve plajlarından biri Bitez Halk Plajı‘dır. Tarihinde mavi bayrak almışlığı da vardır. Özellikle kum tercih edenler için vazgeçilmez plajlar arasında. Deniz sıcaklığı ise diğer plajlardan daha sıcak seviyede. Bitez, türkülere de konu olmuştur. Çökertme adlı türküde Bitez Yalısı kelimeleri geçer. Bodrum’da sahil şeritlerine yalı derler, Bitez Yalısı adı altında bir yapı aramayınız. Bitez Plajı’nın olduğu cadde de Çökertme Caddesi‘dir. Sözün özü kıyı boyunca sıralanmış kafeleri, restoranları herkese hitap edecek düzeyde.

Bodrum Bitez Plaji Gezisi
En güzel Bodrum plajlarından Bitez Koyu
Bodrum Bitez Plaji Deniz Gezisi
Bodrum merkez sahilleri