Efteni Gölü Nerede? Düzce’nin Doğa Harikasında Ne Yapılır?

Efteni Gölü Nerede? Düzce’nin Doğa Harikasında Ne Yapılır?

Düzce'nin eşsiz doğa harikası Efteni Gölü'nde bir maceraya hazır olun. Göçmen kuşlar, efsaneler ve huzur dolu manzaralar sizi bekliyor.
admin |

Türkiye’nin saklı cennetlerinden biri olan Efteni Gölü, Düzce’nin büyüleyici güzelliklerinden sadece biri. Göçmen kuşların uğrak noktası olan bu eşsiz doğa harikası, ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar ve huzur dolu anlar vaat ediyor.

Bu yazıda, Efteni Gölü’nün doğal güzelliklerini, zengin faunasını ve etkileyici efsanelerini keşfedecek, Düzce’nin bu muhteşem köşesine nasıl gidileceğini öğreneceksiniz.

Göçmen kuş türlerinin dönem dönem göç ettiği göç yollarından biri olan Efteni Gölü, Orman Bakanlığı Milli Parklar Av Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından 1992 yılında koruma altına alınmış ve burada avlanma yasaklanmış.

Kuşların beslenme ve barınma adına yaşama koşullarının sağlanması için önemli duraklarından biri olan Melen Gölü (Efteni Gölü), Düzce gezilecek yerler listenizde yer almalı. İskele ve çevresinde yapabileceğiniz bir etkinlik bulunmadığından kısa bir süre gölü görüp oradan ayrılabilirsiniz.

Üzeri ve çevresi önemli fauna elemanları ile çevrelenmiş. Su üzerinde bolca nilüfer ve sazlıkları görebilirsiniz. Su kuşları da bu faunanın önemli bir parçası. Göç yolu üzerinde bulunan Efteni Gölü, 150’nin üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapan bir kuş cenneti. Bu kuşları göç mevsimi olmadığından biz göremedik.

Duzce Efteni Golu Iskelesi
Duzce Efteni Golu Ahsap Kule

Efteni Gölü Efsanesi

Gölün isminin bir efsanesi de bulunuyor. Bizans ordusunun savaş döneminde, savaştan döndüğü günlerin birinde gölün kıyısında dinlenmek için konaklarlar. Eftelya adındaki prenses de tatlı suya sahip olan gölü çok sevmiş.

Prensesin kayık ile gölde gezdiği bir gün, Osmanlı topraklarında yaşayan genç bir delikanlıyı görmüş ve aşık olmuş. Bu çiftimiz arasında tatlı bir sevgi başlamış ve görüşmeye başlamışlar.

Prenses, genç ile buluşmaya kayıkla gidiyormuş ve kayık bir gün batmış, genç kız da oracıkta boğulmuş. Efteni Gölü’nün isminin hikayesi bu hikayeye dayandırılıyor.

Duzce Efteni Golu Isletme Alani
Duzce Efteni Golu Gozetleme Kulesi

Efteni Gölü’nün iskelesinde ise biraz vakit geçirmek gerekiyor. İskelenin sonuna kadar gittiğinizde içinize tatlı bir huzur konuyor gibi hissediyorsunuz. Efteni Gölü’nün manzarasını daha iyi izlemeniz için bir kule bulunuyor. Bu ahşap kuleden göl manzarasını yukarıdan izleyebiliyorsunuz.

Kulenin basamakları çok dar ve har an dengenizi kaybetme riski var gibi geliyor yukarı çıkarken. Kulenin asıl amacı ise çevredeki kuş türlerini izlemek. Tüm bunların haricinde kulenin yanındaki küçük işletmeden bir şeyler içebilirsiniz.

Duzce Efteni Golu Kus Gozetleme Sahasi
Duzce Efteni Golu Ahsap Gozetleme Kulesi

Efteni Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Efteni Gölü’ne giriş ücreti bulunmuyor. Efteni Gölü, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan bir göl. Göl çevresinde herhangi bir çadır kamp alanı gibi herhangi bir konaklama seçeneği bulunmuyor.

Efteni Gölü’nün Düzce merkeze olan uzaklığı 17km (24dk). Buraya gelenler genellikle Güzeldere Şelalesi rotasında uğruyorlar buraya. Güzeldere Şelalesi Efteni Gölü arasındaki mesafe 10km (20dk).

Sonuç

Efteni Gölü, ziyaretçilerine sadece doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda zengin tarihi ve kültürel mirasıyla da benzersiz bir deneyim sunuyor.

Düzce’nin bu eşsiz doğa harikasını ziyaret etmek, kuş gözlemcilerinden macera arayanlara, doğa aşıklarından fotoğraf tutkunlarına kadar herkes için unutulmaz anlar vaat ediyor. Göç yollarının üstünde yer alan bu cennet köşesi, doğanın ve huzurun tadını çıkarmak isteyen herkesi bekliyor.