rotasenin.com

Ortahisar Kalesi: Ortahisar’ın En Yüksek Seyir Noktası

admin
|

Kayaların oyulmasıyla inşa edilen odaları, tünelleri ile stratejik anlamda önemli bir yere sahip olan Ortahisar Kalesi, bölgenin en yüksek seyir noktası. Tarihinde birçok kuşatmaya yaşamış, birçok zafer ve yenilgiyle karşılaşmıştır Ortahisar Kalesi.

Ortahisar’ı şehre girdiğiniz andan itibaren görmek mümkün. Ortahisar Kalesi’nin girişine doğru ilerlerken karşımıza Ortahisar Evi Cafe Restaurant adlı bir işletme çıkıyor. İşletmeden hemen sonra Kale tabelalarını takip ederek Ortahisar Kalesi’nin girişine ulaşıyoruz.

Kapadokya Ortahisar Kalesi Gezi Notlari
Kapadokya Ortahisar Kalesi Gezilecek Yerler

Kaleye giriş ücreti 5TL. Kaleye öncelikle birkaç küçük odadan tırmanmaya başlıyorsunuz. İlk kattan sonra sıra dışarıya gelince dik ve demir bir merdiven aracılığıyla diğer kata ulaşmak durumundasınız.

Demir çok dik ve yüksek olduğundan, zaten kalenin yüksekliği de şehir merkezinden bir hayli yüksek olduğundan yükseklik korkusu olanların içini hoplatacağını söyleyebilirim.

Özellikle elinde fotoğraf makineleri olanların bu dar ve dik merdivenlerden tırmanması için daha dikkatli olması gerekiyor. Öyle aman aman bir durum yok ama yine de normalden farklı bir durum söz konusu.

Ancak inişi, çıkışından pek tabii daha zor. Öyle ya da böyle üst kata çıktığınızda Ortahisar’ın memnun edici manzarası çıkıyor karşınıza. Buraya bir de bank koymuşlar ki, yorulanlar oturup soluklansın diye.

Kapadokya Ortahisar Kalesi Yuksekligi
Kapadokya Ortahisar Kalesi Manzarasi

Kapadokya’nın en yüksek noktalarından biri olan Ortahisar Kalesi‘nin kuzey yanı 80 metre, güney tarafı ise 110 metre yüksekliğinde. Kalenin ikinci kattan sonraki bölümleri kapalıydı.

Kale bir restorasyon geçiriyor ya da kayalardaki çökmelere karşı bir güvenlik tedbiri de olabilir, bunu bilemiyoruz. Genelde Kapadokya’da düşme riski olan kayaları traşlama veya çatlakları doldurma yöntemiyle bu riski ortadan kaldırıyorlar.

Ama başka bir ihtimal de, yaz ayları haricindeki dönemlerde ziyaretçilere yarıya kadar izin veriyor olmaları. 2. kat bile bu kadar güzelken kalenin en zirvesine çıkmanın keyfi de çok daha fazla olsa gerek. Özellikle açık havalarda Erciyes Dağı‘nı tüm heybetiyle görmek mümkün.

Kalenin doğu tarafındaki manzaraya doğru baktığınızda İshak Paşa Kalesi‘ni görürsünüz. İshak Paşa, Fatih Sultan Mehmet döneminde sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamı.

1470 yılında padişah tarafından Anadolu’ya, Ürgüp ve çevresini fethetmek için gönderilmiş ve Karamanoğulları’nın hakimiyetindeki bölgeyi ele geçirmiştir. Dolayısıyla kaleye İshak Paşa Kalesi denilmeye başlanmıştır.

Kapadokya Ortahisar Ishak Pasa Kalesi
Kapadokya Ortahisar Kalesi Gorulecek Yerler

Ortahisar Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Ortahisar Kalesi, Kapadokya’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Nevşehir merkeze 15,5km, Ürgüp‘e 6,3km, Göreme Açık Hava Müzesi‘ne ise 4km mesafede. Selimbey Caddesi’nden sonraki Tepebaşı Meydanı‘na aracınızı bırakarak yaya olarak devam edebilirsiniz.