rotasenin.com

Miniatürk: Minyatür Türkiye Parkı ve Açık Hava Müzesi

Minyatür Eserler Parkı Miniatürk, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasındaki Türk yapımı tarihi eserlerin minyatür hallerinin sergilendiği mükemmel bir park. Minyatür Türkiye Parkı ve Müzesi olarak da anılan Miniatürk Açık Hava Müzesi İstanbul’da gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalı.

Miniatürk hakkında kısa bilgi

Büyük ülkenin küçük bir modeli ve Türkiye’nin vitrini sloganıyla hayatına başlayan Miniatürk’ün inşası 2001 yılına kadar dayanıyor. Eş zamanlı çalışmalarla 2003 tarihinde ziyarete açılmış ve günümüze kadar gelişerek gelmiş bir müzedir.

Müzede bulunan eserler gerçek boyutlarının 1/25 oranında küçültülmüş halleridir. Bu nedenle büyük yapılar bir insanın boyu kadar olabiliyor. Müzeye en az 2 saatinizi ayırın. Bu süre zarfında küçük bir Türkiye turu yapmış gibi hissedersiniz kendinizi.

Miniatürk harita
Miniatürk harita

Miniatürk’te hangi eserler var?

Daha önce Brüksel ve Avusturya’daki minyatür parklara gitmiş biri olarak söyleyebilirim ki, Avrupa’daki minyatür müzelerinden aşağı kalır yanı yok. 100’ün üzerinde minyatür eser var.

Eserler gayet güzel. İçeri girdiğinizde yüksekçe bir yerden Miniatürk’ü panoramik olarak izleyebiliyorsunuz. Sağ taraftan aşağı inin ve tabelayı inceleyin. Tabeladaki rota en doğru rota.

Mevlana Türbesi ve Müzesi
Mevlana Türbesi ve Müzesi
İstanbul'da Gezilecek Yerler
İstanbul'da Gezilecek Yerler

Anadolu eserleri: Afganistan’dan Konya’ya göç eden Mevlana’nın bulunduğu ve huzur veren Mevlana Türbesi, Mimar Sinan’ın ünlü eseri Selimiye Camii, Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir, Trabzon’un ünlü yapısı Sümela Manastırı, Adana Taş Köprü, Kapadokya Peri Bacaları, Karabük’ün günümüze kadar ulaşabilmiş Safranbolu Evleri, güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlenebildiği dağlardan biri olan Nemrut Dağı, şehzadeler şehri Amasya Yalıboyu Evleri, Çanakkale Şehitleri Anıtı, Sivas Divriği Ulu Cami, Halil-Ür Rahman Cami ve Balıklı Göl, Mardin Taş Evleri, Anadolu eserleri arasında.

Halil-Ür Rahman Cami ve Balıklı Göl
Halil-Ür Rahman Cami ve Balıklı Göl
Amasya Evleri
Amasya Evleri

İstanbul eserleri: İstanbul’un da tarihi ve bilindik yapılarını Miniatürk’te görebilirsiniz. Heybetiyle göz dolduran Sultanahmet Camii, Ayasofya, Topkapı Sarayı üçlemesinin bulunduğu Sultanahmet Meydanı, eskilerin sarnıcı Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un güvenlik duvarı Rumeli Hisarı, efsanelere konu olan Kız Kulesi, İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü, Dolmabahçe’nin de aralarında olduğu İstanbul’daki birçok saray, İstanbul ile ilgili görebileceğiniz eserler arasında.

Miniaturk Istanbul Bogazi Kiz Kulesi
Miniaturk Istanbul Sultanahmet Meydani

Yurtdışı eserleri: Osmanlı döneminden kalma, Osmanlıların yaptığı eserlerin minyatür hallerini de burada görmek mümkün. Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evi, Mostar Köprüsü, Mescid-i Aksa, Kosova Sultan Murat Türbesi, Kudüs Sultan Süleyman Surları Şam Kapısı gibi yapılar bunlardan bazıları.

Miniatürk Müzesi Mostar Köprüsü
Miniatürk Müzesi Mostar Köprüsü
Kudüs Sultan Süleyman Surları Şam Kapısı
Kudüs Sultan Süleyman Surları Şam Kapısı

Tarihte varlıklarını sürdüren, ancak günümüze kadar ulaşamamış eserleri de burada görebiliyoruz. Ecyad Kalesi, Halikarnas Mozolesi, Artemis Tapınağı bu eserler arasında.

Miniatürk Kristal İstanbul Müzesi

Miniatür içinde ücretsiz girebileceğiniz iki farklı müze bulunuyor. Kristal İstanbul, kristal içerisine lazer kullanılarak yapılan üç boyutlu resim işleme teknolojisi ile Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Haydarpaşa Garı gibi İstanbul’daki önemli yapıların işlenerek sergilendiği karanlık bir odadır.

Miniaturk Kristal Istanbul Lazer
Miniaturk Kristal Istanbul Saat Kulesi

Altlarına yerleştirilen ve sürekli değişen renkli ışıklar sayesinde ziyaretçiler de kristal eserleri renkli bir şekilde görebiliyor.

Miniatürk Panorama Zafer Müzesi

Kristal İstanbul’dan sonra Panorama Zafer Müzesi‘ne de giriyoruz. Miniatürk Panorama Zafer Müzesi, 2003 yılında, Cumhuriyet’in 80. kuruluş yıldönümünde inşa edilmiş. Milli Mücadele zamanında cephede ve savaş sonrası köylerde olan bitenin 3 boyutlu figürlerle anlatıldığı bir diorama galerisi burası.

Istanbul Miniaturk Panorama Zafer Muzesi Gezilecek Yerler
Istanbul Miniaturk Panorama Zafer Muzesi Gorulecek Yerler

Ses ve efektlerle canlandırılan maketlerle birlikte tarihi yansıtan kompozisyonlar çıkıyor ortaya.

Miniatürk etkinlikleri

Miniatürk, çocuklu ailelerin de ziyaret edebileceği bir yer. Müzede yer alan eserleri incelemenin yanı sıra rüzgar, kar, yağmur gibi efektlerle zenginleştirilen ve müzedeki eserleri gerçek görüntülerle 3 boyutlu olarak gezmenize imkan tanıyan Flyride Helikopter Turu Simülasyonu, go kart yapabilecekleri go kart pisti, labirent park, çocuk parkı, Miniatürk’e uyarlanmış hikayeler anlatan konuşan ağaç ve müzeyi dolaşan Miniatürk gezi treni ile çocuklar da eğlenceli vakit geçirebilirler.

Miniaturk Cocuk Oyun Alani
Miniaturk Konusan Agac

Miniatürk uygulaması

Miniatürk’e gitmeden önce size tavsiyem cep telefonunuza Miniatürk uygulamasını indirmeniz. Miniatürk’ü bu uygulamayla adeta bir sesli rehber gibi gezebilir, minyatür eserler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bluetooth’u açık olarak etkileşimli bir şekilde kullanabileceğiniz uygulama, ziyaret ettiğiniz eserleri de işaretliyor. Seslendirmelerin çalışması için internet gerekiyor, internet de Miniatürk alanında ücretsiz sunuluyor. Miniatürk Android uygulamasını indirmek için tıklayın.

Istanbul Miniaturk Mobil Uygulamasi

Miniatürk giriş ücreti

Miniatürk’e giriş ücreti sürekli güncellendiğinden web sitelerinden kontrol etmekte fayda var. Öğrenci, öğretmen ve askeri personeller indirimli olarak girebiliyor.

Müzekart geçerli değil. Müzenin açılış ve çalışma saatleri yaz sezonunda 09:00 – 19:00 saatleri arasında. Pazartesi dahil haftanın her günü ziyaret edilebiliyor, bayramlarda ve resmi tatillerde bile açık.

Miniatürk nerede?

Miniatürk, İmrahor Caddesi üzerinde yer alıyor. Rahmi Koç Müzesi ile aynı cadde üzerinde. Önü işlek bir cadde ve otobüs ile Miniatürk’e ulaşım bu nedenle kolay.

Miniatürk’e giden otobüsler arasında 47, 47Ç, 47E ve 47N numaralı Eminönü otobüsleri, 54HŞ numaralı Hasköy Şişli otobüsü, 36T numaralı Cebeci Taksim otobüsleri, 41ST numaralı hatta sahip Seyrantepe Topkapı otobüsleri bulunuyor. Miniatürk otobüs durağında inerek ulaşabilirsiniz. Bu arada Seyrantepe Topkapı minibüsleri de bu hattan geçiyor.

Kendi aracınızla da rahatlıkla Miniatürk’e ulaşabilirsiniz. Kağıthane’ye vardığınızda Miniatürk tabelalarını görürsünüz mutlaka. İmrahor Caddesi’nin Haliç kıyısı tarafında, Haliç Parkı’nın hemen yanında, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin karşısında yer alıyor Miniatürk.

Miniatürk’te otopark var ve otopark ücreti alınmıyor. Sağ tarafa bir giriş bulunuyor, görevli yanınıza geliyor. Miniatürk’e girmek istediğiniz söylediğinizde giriş kapısı açılıyor ve boş alanlardan birine park ediyorsunuz.

Park alanı sıkıntısı yok, ama müzenin kapanış saatinden sonra aracınızı çıkarmış olmanız gerekiyor. Yoksa kapılar ertesi güne kadar kapanabilir.

Miniatürk’e gemiyle de gelebilirsiniz. Beşiktaş ve Kabataş iskelelerinden harekete başlayan Uğramalı Haliç Turu ile Miniatürk durağında inerek Miniatürk ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç

Miniatürk güzel bir etkinlik olabilir. Miniatürk’e 2-3 saat ayırmalısınız en az. Miniatürk’e kadar gitmişken Miniatürk çevresinde gezilecek yerlerden biri olan Rahmi Koç Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz.