Prag Kalesi Dünyanın En Büyük Kalesi

Prag Kalesi Dünyanın En Büyük Kalesi

Prag‘ın birçok noktasından görülebilen ve Prag gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Prag ziyaretinizde mutlaka görülmesi gereken yapılar silsilesidir. Prag Kalesi’ni ziyaret etmek en az yarım gününüzü alacaktır. Planlamanızı ona göre yapmanızda fayda var.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yer alan ve Kutsal Roma İmparatorluğu, Bohemya, Çekoslovakya ile Çek Cumhuriyeti’nin devlet başkanları tarafından kullanılan bir kaledir Prag Kalesi. 570 metre uzunluğa ve 130 metre genişliğe sahip olan kale ilk olarak 870 yılında kurulmuş.

Prag Kalesi Gorulecek Yerler
Prag Kalesi Yapilar

Prag Kalesi denilince aklınıza savunma amaçlı kurulan bir kale gelmesin, bu kale biraz daha farklı. Prag Kalesi, zaman içerisinde inşa edilen önemli yapılarıyla dünyanın en büyük yapı kompleksi haline gelmiş. Günümüzde turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Prag Kalesi’nde, ziyaret edilebilecek birkaç müze yer alıyor.

Prag Kalesi Gezi Yazisi
Prag Kalesi Gezilecek Yerler

Yukarı doğru çıkarken sağ tarafta bir oyuncak müzesi görülür. Her büyük şehir merkezinde olan oyuncak müzelerinden bir tanesi de işte burada. Prag Oyuncak Müzesi‘ne girdiğinizde gişeye ulaşmak için bir kuleye tırmanır gibi çıkıyor ve birkaç kat sonra gişeye ulaşıyorsunuz. Prag Oyuncak Müzesi, oyuncaklara ilgi duyanların birkaç saatlerini geçirebilecek nitelikte. Ancak fiyat olarak bize uymadığı için biz girmeyi tercih etmedik. Ancak çıkana kadar vitrinlerde sergilenen eserleri inceledik.

Prag Oyuncak Muzesi Asker
Prag Oyuncak Muzesi Kedi

Oyuncak müzesinden yukarı doğru yürüdüğümüzde sağ tarafta şirin bir Orta Çağ sokağı görüyoruz. Altın Yol anlamına gelen Golden Lane adındaki sokak, Prag Kalesi’ne sonradan eklenen bir duvara yapılmış ve ev olarak kullanılmış. Küçük ve renkli evlerin en önemli konuğu ise Franz Kafka. Kafka burada birkaç senesini geçirmiş ve yazılarını yazmıştır.

Prag Kalesi Golden Lane Franz Kafka Evi
Prag Kalesi Altin Yol Kucuk Odalari

Golden Lane’in sonunda uzunca bir süre hapishane olarak kullanılan Daliborka Kulesi bulunuyor. Buraya ücretsiz olarak girip 18. yüzyıla kadar kullanılan işkence aletlerini yakından görebilirsiniz. Çıkışınız ise Prag Kalesi’ne girdiğiniz yerden olacak ve yukarı doğru tekrar yürümeniz gerekecek.

Prag Kalesi Daliborka Kulesi Iskence Aletleri
Prag Kalesi Daliborka Kulesi Kafatasi

Kale yolunda yürürken sol tarafımızda Lobkowicz Sarayı ve Müzesi yer alıyor. Canaletto, Brueghel the Elder, Cranach ve Velozquez gibi önemli ressamların eserleri ve aralarında Beethoven ile Mozart‘ın da olduğu orijinal enstrümanlar ve el yazmaları, çalışmaları sergileniyor. Bunların yanında Lobkowicz ailesinden kalma eşyaları görebilirsiniz. 10:00 – 18:00 saatleri arasında açık olan saraya girmek için ücret ödemelisiniz. Biz buraya girmedik ve büyük katedrale doğru heyecanla yürümeye devam ettik.

Prag Kalesi’ndeki en eski kilise olma özelliğini taşıyan St. George Bazilikası‘nı sağ tarafımıza alıyoruz. Bu bazilika 920 yılında inşa edilmiş ve Yorgi’ye (St. George) adanmıştır. Bazilika, günümüzde Prag Ulusal Sanat Galerisi ve konser salonu olarak kullanılıyor.

Prag Kalesi St George Kilisesi Gezisi
Prag Kalesi St George Kilisesi Seyahat

Prag Kalesi’nin en eski yapılarından biri olan ve 9. yüzyılda inşa edilen Eski Kraliyet Sarayı, günümüzde resmi kurumların bulunduğu bir bina olarak kullanılmakta.

Bazilikayı geçtikten sonra dünyanın en iyi gotik mimarisine sahip yapılarından birine, St. Vitus Katedrali‘ne geliyoruz. Büyüklüğü ve ihtişamıyla bu katedral, Prag’ın birçok noktasından net bir şekilde görülebilmekte. Asıl inşa amacı, önemli liderlerin mezarlarını muhafaza etmesi olan katedralin dışı ayrı bir güzel, içi ayrı bir güzel.

St. Vitus Katedrali’nin kulesine de çıkmak mümkün. Yüksekçe bir ücret karşılığı Prag Kalesi’ni tepeden izleyebilirsiniz. Ancak 96 metre uzunluğundaki kuleye çıkmak için 279 basamak sayısını da hatırlatmakta fayda var.

St Vitus Katedrali Gezilecek Yerler
Prag Kalesi St Vitus Katedrali Ic Mimarisi

Katedralin önünde 2 adet anıt bulunuyor. Bunlardan biri 4 kenarlı ve üzerinde altın renginde üçgen bir prizma olan 17 metre uzunluğundaki obelisktir. Diğeri ise St. George’nin 14. yüzyılda yapılan at üzerinde bir heykelidir. Bronz heykelde, at üzerindeyken bir ejderhayı öldürmektedir.

St Vitus Katedrali Obelisk
St Vitus Katedrali George Heykeli

Katedrali iyice gezdikten sonra Prag Kalesi’nin ön kapısına doğru ilerliyoruz. Kalenin giriş kapısının sağında ve solundaki askerler her saat başı küçük bir askeri gösteri eşliğinde değişmekte. Saat 05:00’ten akşam 23:00’e kadar her saat başı yapılan asker görev değişimleri Changing of the Guards olarak adlandırılır. Siz de kendinizi saat başına denk gelecek şekilde ayarlayabilirseniz, asker değişimini izleme şansına sahip olursunuz. Zaten saat başlarında orada bulunursanız, izleyici kitlesinin kalabalığı gözünüzden kaçmayacaktır.

Prag Kalesi Asker Degisimi
Prag Kalesi Asker Degisimi Avlusu

Kalenin çıkışında da harika bir manzara sizi bekliyor. Eğer kahveniz geldiyse orada bulunan Starbucks’tan bir kahvenin size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.