Prag'ın Yaşadıklarını Yansıtan Prag Komünizm Müzesi

Slovakya ve Çek Cumhuriyeti‘nin bölünmeden önce varlığını sürdüren Çekoslovakya’nın başkenti Prag’da, Prag’ın yaşadıklarını konu alan, komünist rejime ait obje, belge ve filmlerin sergilendiği bir müzedir Prag Komünizm Müzesi.

2001 yılında açılan müze 2 ana bölümden oluşuyor. Bunlar Komünizm Rüyası ile Gerçeklik ve Kabus odaları. Bunların yanında bir de tarihten görüntülerin gösterildiği film odası bulunuyor.

prag komunizm muzesi malzemeler 400x266
prag komunizm muzesi malzemeleri 400x266

Prag’da Mustek metro istasyonundan yürüyerek ulaşabileceğiniz Komünizm Müzesi‘nde önce hediyelik eşya dükkanı bir odaya giriyorsunuz ve biletinizi oradan alıyorsunuz. Bu esnada sizi Marksizm’in kurucusu devrimci Karl Marx‘ın büyük bir heykeli ve Marksizm’in üzerine kurulmuş Leninizm’in kurucusu Lenin olarak da bilinen Rus sosyalist devrimci Vladimir İlyiç Ulyanov‘un büstü karşılıyor.

prag komunizm muzesi karl marx heykeli 400x266
prag komunizm muzesi lenin heykeli 400x266

Müze, Çekoslovakya’nın tarihine damga vuran siyasal olayları da konuları arasına almış. İkinci Dünya Savaşı sonrası Kızıl Ordu‘nun Prag’a girmesi, başlamadan biten Prag Baharı, Jan Polack’ın kendini yakması, Vaclav Havel‘in liderliğinde Kadife Devrimi’nin gerçekleştirilmesi gibi olaylar müzenin ana konuları arasında.

prag komunizm muzesi heykeller 400x266
prag komunizm muzesi fuze 400x266

Günlük yaşam, siyaset, tarih, spor, ekonomi, eğitim gibi alanlarda kullanılan birçok malzeme görmek mümkün. Komünist Müzesi, Prag’daki 1989 yılında meydana gelen kansız devrim olan Kadife Devrimi‘nden sonraki komünist rejim ile ilgili ilk ve tek müzedir. Tüm olaylar sergilenen afiş ve panolarda anlatılıyor, video gösterileriyle destekleniyor. Müzede sergilenen odalardan biri tarihte kullanılan bir dersane tipini gösteriyor. Bir diğerine de tipik bir sorgu odası kurulmuş.

prag komunizm muzesi sorgu odasi 400x266
prag komunizm muzesi dersane 400x266

Müze yaklaşık yarım saatte geziliyor. Müzeyi her gün 09:00 – 21:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yetişkinler için müze giriş ücreti 190 CZK olarak belirlenmiş.