rotasenin.com

Amisos Tepesi ve Kral Mezarları: Samsun Teleferik Tesisleri

admin
|

Amisos Tepesi, Samsun’un tepeden görebileceğiniz yerlerden biri. Batı Park’ın yukarısında yer alan bu tepedeki tarihi kalıntıları ve tümülüsleri görmek, çevresel düzenlemesi ve manzarasını tatmak için ziyaret edebilirsiniz.

Amisos Tepesi’ne çıktığınızda iki tane tümülüs bulunuyor. Kuzey ve Güney tümülüsü olarak adlandırılan tümülüslerden güneydeki tümülüs daha büyükçe.

Tepelerindeki bayraklardan tümülüsleri fark edebilirsiniz. Tümülüslerin altlarında ise Helenistik döneme ait olan toplam 5 kişinin mezar odası keşfedilmiş.

2004 yılında yapılan kazılar sonucu Helenistik döneme ait olduğu düşünülen mezar odalarında, Türkiye’de bulunan en değerli hazinelerden biri olan Amisos Hazinesi adı verilen gömüler bulunmuş. Bizzat gidip görmeye fırsatım olmadı henüz, ama bu gömülerin Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi‘nde sergilendiği söyleniyor.

Samsun Amisos Tepesi Tumulusleri
Samsun Amisos Tepesi Tumulus Kral Mezarlari

Kral mezarlarının 3 erkek 2 kadından oluşan aile mezarlarıymış. Mezar odalarını ziyaret etmek pek mümkün görünmüyor.

Kaç defa gittiysem kapıları kapalı ve kilitli. Tümülüslerin ortasından geçen tahta yollarda birkaç seyir terası bulunuyor. Karadeniz’i ve Amazon Adası‘nı bu alanlardan rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Samsun Amisos Tepesi Yuruyus Yolu
Samsun Amisos Tepesi Seyir Terasi Manzarasi

Amisos Tepesi nerede ve nasıl gidilir?

Amisos Tepesi’ne ulaşım için en kolay yol tramvay ile Baruthane İstasyonu’na gelip Batı Park’ın içindeki teleferik istasyonuna yönelmek.

Batı Park’tan kalkan 300 metre uzunluğa sahip teleferik hattıyla, güzel bir manzara eşliğinde belediye tarafından işletilen Amisos Cafe Restaurant’ın yanına kadar ulaşabilirsiniz.

Samsun Amisos Tepesi Teleferik Hatti
Samsun Amisos Tepesi Cafe Restaurant

Kafe ile birlikte burada bir çevre düzenlemesi yapılmış ve Karadeniz manzarasına karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir yer haline dönüşmüş. Bu arada kendi aracınızla da çıkabiliyorsunuz tepeye.