Seyahatlerde Kullandığımız En İyi Web Siteleri

Seyahatlerde Kullandığımız En İyi Web Siteleri

Seyahatlerimizi planlarken, otel arama, uygun ve ucuz uçak bileti ve araba kiralama hizmetleri için birçok kaynak kullanıyoruz. Teknolojinin gelişmesi ile birçok seçenek arasında bize en uygun sonuçları görüntüleyebiliyor ve seyahatleri hızı ve net bir biçimde planlayabiliyoruz. İnternet üzerinde farklı özellikle birçok yardımcı web sitesi var. Bu yazıda bizim en çok kullandığımız web sitelerini şöyle sıralayabiliriz;

En iyi otel arama ve rezervasyon siteleri

Uygun fiyatlı otel bulmak seyahatimizden önceki en önemli süreçlerden biri. Otel arama siteleri arasında kullandığımız birkaç site var. Bu siteler, bölgedeki oteller arasında karşılaştırma ve listeleme yaparak bize en uygun otelleri gösterebiliyor. Kimisinde de anlık fırsatlar olabiliyor. Türkiye’de yasaklanan, ancak yurt dışında hala rezervasyon yaptırabileceğimiz Booking bunlardan biri ve otel arama konusunda en popüler web sitesi. Diğeri de hala yurt içi otel rezervayonlarına olanak tanıyan Agoda. Bunların yanısıra fiyat karşılaştırmaları yapmak için Trivago, her bütçeye uygun en iyi otel arama sitelerinden biri olan Expedia, Google’ın hizmetlerinden Google otel arama motoru Google Hotel Finder, alternatif otel arama sitelerinden Hotels ve Hotelscombined sitelerini sıkça kullanıyoruz. Yurt içi ve yurt dışı otel rezervasyonu yapabilen bu web siteleri otel konusunda başarılı başucu siteleri.

En iyi uçak bileti arama siteleri

Ucuz uçak bileti bulmak gerçekten de sabır isteyen bir iştir. Ama uçak bileti için baktığınız yerler de çok önemli. Mesela havayolu firmalarının kendi web sitelerinde uçak aradığınızda muhtemelen arama sitelerindeki uçak bileti fiyatlarından daha yüksek sonuçlarla karşılaşırsınız. Hem daha uygun fiyata, hem de onlarca havayolu sitesini tek tek araştırmak yerine bu işi toplu olarak yapan web siteleri bulunuyor. Uçak bileti alırken en çok kullandığımız web sitelerinden bu işin piri olan Skyscanner, Momondo ve Expedia‘yi sıkça kullanıyoruz. Türkçe uçak bileti arama motorlarından Turna‘ya ve Google hizmetlerinden biri olan Google Flights‘a da sıklıkla başvuruyoruz.

Kayak.it adlı web sitesi de dönem dönem inanılmaz kampanyaları ve birbirinden ucuz uçak bileti dönemleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Kayak’ı birçok kişi bilir, ama burada dikkat edilmesi gereken İtalyanca versiyonunda kampanyaların olduğu.

Online check-in’lerde koltuk seçimi yaparken kullandığımız SeatGuru sitesi de oldukça faydalı. Oturum planı hakkında hiçbir fikriniz olmayan uçakların oturma planı haritalarını gösteren ve priz olup olmadığı, dar veya geniş olduğu, acil çıkış kapılarına veya tuvalete yakınlığı yakınlığı, kafa üzerindeki televizyon gibi seçeceğiniz muhtemel koltukların avantajları ile dezavantajlarını gösteriyor. Dilerseniz SeatGuru’nun mobil uygulaması da bulunuyor.

En iyi araba kiralama siteleri

Yırt dışında araba kiralamak, kısa süreli seyahatlerimizde daha çok yer gememize olanak tanır. Otobüs ve trenlerin limitli duraklarının yanısrıa yurt dışında araba ile gezmek özgürlüğün ta kendisidir dersek yanılmış olmayız. Yurt dışına çıkmadan birkaç ay önce kiralama yaparız ve böylece daha ucuza halletmiş oluruz kiralama işini. Araç kiralama yaparken kullandığımız site RentalCars‘dır. Zaman zaman kiraladığınız firmadan daha uygun fiyatları sunabiliyor.

En iyi harita siteleri

Seyahatleri planlarken, nerelere gideceğimiz, hangi rotalarda ilerleyeceğimizi, müzeleri, gezilecek tarihi ve turistik noktaları ararken ve planlarken de farklı kaynaklardan yararlanıyoruz. Google Maps bu işte başı çeken bir site olsa da tek başına yeterli olmayabiliyor. Gezilecek yerleri OpenStreetMap adresinden de inceliyorum.