Cunda Adası Kuzey Ege'nin Şirin Uzantısı

Balıkesir’in şirin bir tatil beldesi olan Ayvalık ilçesinde bulunan Cunda Adası, Ayvalık Adaları olarak bilinen 22 adanın arasında, içinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. 1919’da Yunanlılar tarafından işgal edilen ada, 1922 yılında tekrar Türk topraklarına katılmıştır.

Kurtuluş Savaşı’nda Yunan ordusunun Anadolu’ya çıkışı ilk olarak Ayvalık üzerinden olmuştur. Orduya karşı gelen, ilk kurşunu atarak silahlı mücadeleyi başlatan birlik kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya‘ya itafen Cunda Adası, Alibey Adası olarak anılmaya başlanmıştır.

cunda adasi haritasiAyvalık ve Cunda Adası Haritası

Gökçeada, Bozcaada ve Uzunada’dan sonra Ege Denizi’nin 4. büyük adası olma özelliğine sahip olan Cunda Adası ile anakara arasında küçük bir ada daha bulunuyor. Lale Adası adındaki adanın Cunda Adası ile arasında, 1964 yılında inşa edilen ve Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü ünvanını taşıyan, 100 metre uzunluğunda bir köprü bulunuyor. Lale Adası’nın doğu tarafında bulunan ve anakara ile bağlantısını sağlayan 700 metre uzunluğundaki köprü ise 1817 yılında denizin doldurulması yöntemiyle oluşturulmuş.

cunda adasi koprusu 400x266
cunda adasi teknesi 400x266

Arnavut kaldırımlı, daracık ve rengarenk sokaklara hakim Cunda Adası, doğa harikası olduğu için 1976 yılında koruma altına alınmış ve Cunda Adası ile birlikte diğer 18 ada 1995 yılında Milli Park statüsüne girmiş.

cunda adasi restoranlari 400x266Cunda Adası Evleri
cunda adasi lokantalari 400x266Cunda Adası Restoranları

Ayvalık ve Cunda Adası her mevsim ziyaretçisi olan bir yer. Yaz mevsimlerinde güneşinin güzel olduğu kadar, diğer mevsimlerde yağmuru da bir o kadar güzel. Cunda’da güneş doğmadan sokaklara çıkın. Lokantalar henüz kapılarını açmamışken, ortada kimseler yokken, sokak kedi ve köpekleriyle birlikte doğurun güneşi. Tabii ki Cunda Adası’nda gün batımı da gün doğumu kadar güzel.

ayvalik cunda adasi gun dogumu 400x266
ayvalik cunda adasi sokak kopegi 400x266

Adada mübadele öncesinde yaşayan insanlardan kalma birçok kilise ve manastır bulunuyor. Bu dini yapıların bir kısmı kullanılmadıkları için zamane yenik düşmüş, bir kısmıda depremlerle hasar almış, bazılarının çatısı düşmüş ve sadece duvarları kalmış. Bazı vakıflra bu duruma el atarak kiliseleri restorasyona sokmuş. Bunlardan biri Rahmi Koç Vakfı tarafından restore edile Aşıklar Tepesi olarak bilinen  tepedeki Agios Yannis Kilisesi. Kilisenin restorasyonu bitmiş ve kütüphane olarak hizmet veriyor.

ayvalik agios yannis kilisesi gezilecek yerlerCunda Aşıklar Tepesi Agios Yannis Kilisesi

Tarihi Cunda evlerinin bulunduğu sokaklarda gezmezseniz Cunda’ya ayıp etmiş olursunuz. Eski ve bir o kadar özgün olan Cunda evleri, Rum mimarisinin önde gelen eserlerinden. Dar arnavut kaldırımlı sokakları süsleyen bu rengarenk  evler arasında gezmek oldukça keyifli. Herbiri çoğunlukla iki katlı ve birçoğu günümüzde butik otellere, restoranlara ve küçük objeler satan dükkanlara dönüşmüş.

Cunda gezilecek yerler listesinde sadece bu kilise yok. Cunda’nın çeşitli yerlerinde günümüzde atıl vaziyetteki yel değirmenleri, Kızlar Manastırı, Meryem Manastırı, yine Aşıklar Tepesi’nde harap halde olan Panaya Kilisesi, Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi görülmeye değer yerlerden.

cunda adasi gundogumu 400x266
cunda adasi tekneler 400x266

Cunda’da nerede kalınır? 

Cunda Adası’nda konaklama: Cunda cebinize göre farklı butik oteller ve daha küçük ölçekli pansiyonlarda konaklamanıza imkan tanıyan bir yer. Rezervasyonlarınızı önceden yaptırdığınız takdirde çok daha uygun ve ucuz konaklama şansınız oluyor. Cunda Adası’na konaklama masrafları oldukça değişken. Lüks otelleri ayrı tutarak ortalama konaklama ücreti 150TL ile 400TL arasında değişiyor. Cunda Adası’ndaki tüm butik otelleri, pansiyonları, indirimleri ve otel tavsiyelerini görmek için tıklayın.

cunda adasi sokaklari 400x266
cunda adasi sokaklar 400x266

Cunda Adası’nda çadır kampı imkanınız da var. Cunda Adası’nda konaklamanın en uygun yolu olan çadır için Ada Camping adında bir tesis bulunuyor. Biz henüz bu tesiste konaklamadık. Yaz sezonunda çadır kuracaklar için ücretler kişi başı 40TL alınıyor. Ada Camping plajı olan bir yer ve buraya günübirlik de 40TL karşılığında konaklamasanız bile girilebiliyor.

ayvalik tarihi cunda evleri

Cunda Adası nerede ve nasıl gidilir?

Cunda Adası, kendi içinde bir dünya olduğu için komple ayrı bir yazı olarak ele aldık. Cunda Adası Ayvalık’ın en turistik parçası. Ayvalık merkezin Ege denizine doğru uzanan bir kolunda bulunan Cunda Adası’na ulaşım için çeşitli seçenekleriniz mevcut.

ayvalikcunda evleri sokaklari 400x266
ayvalikcunda kordon boyu 400x266

Cunda Adası’na uçak ile ulaşım: Cunda Adası’na ulaşmak için öncelikle Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na ulaşmanız gerekiyor. Birçok havayolu firmasının buraya uçuşu bulunuyor. Buradan Cunda’ya geçmek için en rahat yol araç kiralamak. Araç kiralayarak Cunda’yı baştan aşağıya gezebilirsiniz.  Koca Seyit Havalimanı ile Alibey Adası arası 47km (50dk).

Cunda Adası’na otobüs ile ulaşım: İstanbul’dan Ayvalık’a her saat otobüs seferi bulunuyor. Otobüs firmaları ile yolculuk yapacaksanız İstanbul’dan yaklaşık 8 saatte Ayvalık Otogar’a varıyorlar, ücreti de 90TL. Ayvalık Otogar’dan Cunda merkeze Ayvalık Belediyesi’ne ait otobüsler aracılığıyla gün boyu ulaşabilirsiniz. Zaten çok yakın, 9km.

Cunda Adası’na özel araç ile ulaşım: Bir bölgeyi gezmenin en güzel yolu şahsi aracınızla gezmek. Cunda Adası İstanbul arası mesafe 450km (5sa 30dk). Osman  Gazi Köprüsü’nü ya da İDO Feribotu’nu kullanarak İzmit Körfezi’ni hızlı bir şekilde geçebilirsiniz. Cunda Adası’nın Balıkesir merkeze olan uzaklığı 150km (2sa), Ankara’ya 700km (8sa). Dikili, Çeşme, Ören, Küçükkuyu, Altınoluk gibi çevre yerleşim alanlarında oturanlar da Cunda’yı tercih edebiliyor.