rotasenin.com

Devrent Vadisi

admin
|

Devrent Vadisi‘nin en önemli özelliği, sıradan peribacalarının sınırlarını aşarak şekilli peribacaları oluşturmuş olması. Şekilli olmalarından ötürü hayal alemine gönderme yaptığı için, Devrent Vadisi’ne Hayal Vadisi (Imaginary Valley) adı da verilmiş.

Vadiye ulaştığınızda, vadinin karşısında hediyelik eşya satıcılarının bulunduğu ücretsiz bir park alanı mevcut. Araba ya da otobüsle gelenlerin araçlarını parkettiği, duraksadıkları yer burası.

Dilerseniz aracınızı burada bırakıp vadi içerisinde gezintiye çıkabilirsiniz. Vadi içerisinde gezerken, peribacalarının oyulmadığını farkedeceksiniz. Burası Paşa Bağ ya da Zelve‘deki gibi oyukların olmadığı, dolayısıyla yaşam alanlarının olmadığı bir vadi olmuş.

Vadide bulunan doğal oluşumları hayal gücünüze bağlı olarak farklı nesnelere veya canlılara benzetmek mümkün. Bu peribacaları arasında en popüler ve en belirgin şekle sahip olanı deve silüetli peribacası.

Çevresine koruyucu çit yerleştirilerek zemin aşınmasının önüne geçilmesi hedeflenen deve silüetli peribacası, turistlerin Devrent Vadisi’nde uğradıkları ilk peribacasıdır. Deve silüetli peribacasının koordinatları 38°40’23.03″ N 34°53’06.43″ E ‘dır.

Kapadokya Devrent Vadisi Deve Silueti Peribacasi
Kapadokya Devrent Vadisi Manzara Gezisi

Kapadokya’nın en etkileyici yerlerinden biri olan Dervent Vadisi’ni tepeden izlemeniz için biraz ilerideki yol ağzında kalan çıkıntıyı kullanabilirsiniz. Vadinin güzel manzarasını bu açıdan görmek de gayet güzel.

Kapadokya Devrent Vadisi Gezilecek Yerler

Devrent Vadisi nerede?

Devrent Vadisi’ne ulaşım için tek yolunuz Avanos – Ürgüp arasında yer alan Ürgüp Yolu‘dur. Devrent Vadisi, Aktepe Köyü’nden 2,6km (4dk), Avanos’tan 6,6km (10dk), Göreme Açık Hava Müzesi‘nden 12km (20dk) ve Ürgüp‘ten 5,7km (10dk) uzaklıkta yer alıyor. Devrent Vadisi, Paşa Bağı ve Zelve’yi geçtikten sonra Aktepe’den Ürgün Yolu’na girerek ulaşılabilir.