rotasenin.com

Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya‘nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Zelve Vadisi, Kapadokya bölgesinde Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı noktalardan biridir aynı zamanda.

Bu nedenle Zelve Açık Hava Müzesi içerisinde birçok manastır ve kilise görmek mümkün. Zelve Vadisi’nin bulunduğu bölge Hıristiyanlık döneminin sona ermesiyle, bir süre köy olarak kullanılmış.

Bu sürede Zelve Vadisi’ne bir cami bile yaptırılmış. Bölgenin boşaltıldığı 1950 yılına kadar burada bulunan halk, 2 km uzaklıkta yer alan Aktepe adındaki yeni köylerine taşınmak durumunda kalmış. O gün bugündür de, Avanos‘a bağlı bir ören yeri olarak hizmet veriyor Zelve Vadisi.

Peribacalarının yoğunluğu açısından ilk sıralarda yer alan Zelve Vadisi en büyük vadilerden biri ve burası aynı zamanda bir trekking parkuru. 3 farklı yoldan ilerlemek mümkün. Bunlardan Zelve Vadisi I 170m, Zelve Vadisi II 250m, Zelve Vadisi III rotası ise 1km uzunluğunda.

Bu rotaları katetmek istiyorsanız müzeye girmeden mutlaka yanınıza su alın. Özellikle sıcak havalarda suya çok ihtiyacınız olacak. Bu bir yürüyüş olduğu için de ayakkabılarınızın, ayaklarınıza uygun, ağrıtmayan bir ayakkabı olması gerektiğini söylememe gerek yok.

Kapadokya Zelve Vadisi Gezilecek Yerler
Kapadokya Zelve Vadisi Turu

Yöre halkının uğraşı olan bağların varlığı zelve nedir sorusunu yanıtlayabilmemizi sağlıyor. Zelve ismini, öküzlerin boynuna geçirilen ve bağı bahçeyi sürmek için kullanılan sert ve sağlam çubuklardan alıyor.

Kapadokya Zelve Vadisi Gezi Notlari
Kapadokya Zelve Vadisi Tas Peribacalari

Bölgede, burada yaşayanların oda olarak oydukları oyuklar haricinde, tıpkı Güvercinlik Vadisi‘ndeki güvercin evleri gibi güvercin yuvaları da var. Bağlarında, güvercinlerin gübrelerinden faydalanarak daha iyi bir üretim yaptıkları için güvercin gübrelerinin üretimi üzerine çalışmışlardır.

Kapadokya Zelve Vadisi Trekking Parkuru Manzarasi
Zelve Vadisi Trekking Parkuru

Zelve Vadisi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Zelve Vadisi, Kapadokya gezilecek yerler arasında üst sıralarda yer alıyor. Özelikle turistler Göreme Açık Hava Müzesi‘nden sonra Zelve Vadisi istikametine ilerliyor.

Zelve Paşabağlar Örenyeri olarak da bilinen bölgeye Müzekart ile ücretsiz giriş yapılabiliyor. Zelve Vadisi’ne ulaştığınızda vadiye bağlı olarak ücretli ve geniş bir otopark mevcut.

Zelve Vadisi nerede?

Zelve Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi’nden 8.6km (13dk) uzaklıkta. Göreme’den Avanos’a doğru giderken Zelve’nin kahverengi tabelalarını görerek sağa dönmeniz gerekiyor. Avanos üzerinden gelen ziyaretçiler için mesafe 6km (8dk).