Güvercinlik Vadisi

admin
|

Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’nın birçok noktasında olduğu gibi seyrine doyum olmayan muhteşem bir vadi. Uçhisar Kalesi‘nden başlayıp Göreme‘ye kadar ulaşabilen geniş bir alan içerisinde yer alan Güvercinlik Vadisi, yol üzerinde olması nedeniyle gezginler tarafından büyük ilgi görüyor.

Güvercinlik Vadisi’nin eşsiz manzarasını seyrederken kayalar üzerindeki insan yapımı delikler mutlaka dikkatinizi çekecektir.

Bu delikler insanlar tarafından güvercinler için oyulan deliklerdir. Güvercin yetiştiriciliğinin ön planda olduğu dönemlerde, insanlar burada yaşayan ve çiftleşen güvercinlerin gübrelerinden faydalanırdı.

Üzüm bağlarına iyi gelen güvercin gübrelerinin yanı sıra güvercin yumurtaları da kilise gibi önemli ibadet yerlerinde kullanılıyordu. Duvarlara çizilen fresk adının verildiği duvar resimleri güvercin yumurtaları sayesinde günümüze kadar gelebilmiş.

Kapadokya Guvercinlik Vadisi Guvercin Evleri
Kapadokya Guvercinlik Vadisi Mini Guvercin Evleri

Güvercinlik Vadisi aynı zamanda iyi bir trekking parkurudur. 4000 metre uzunluğundaki bu parkurda birbirinden güzel doğal oluşumları çok yakından görmeniz mümkün. Eğer Kapadokya’da geçirebileceğiniz çok vaktiniz varsa Güvercinlik Vadisi içerisinde dolaşmak farklı bir deneyim olacaktır.

Kapadokya Guvercinlik Vadisi Gezilecek Yerler
Kapadokya Guvercinlik Vadisi Gorulecek Yerler

Güvercin Vadisi’nin izlenebileceği en yüksek nokta, bölgenin en yüksek yapısı olan Uçhisar Kalesi‘dir. Vadinin birçok noktasından rahatlıkla görülebilen Uçhisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi’nin muhteşem manzarasını ayaklarınıza serer.

Güvercinlik Vadisi ziyaretinizde Uçhisar Kalesi’ne çıkarak benzeri olmayan vadi manzarasını bizzat tecrübe edinin.

Kapadokya Guvercinlik Vadisi Gezi Notlari
Kapadokya Guvercinlik Vadisi Uchisar Kalesi Goruntusu

Güvercinlik Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Nevşehir Ürgüp yolu üzerinden Adnan Menderes Caddesi‘ne dönerek Uçhisar Kalesi’ne doğru ilerlediğinizde Güvercinlik Vadisi, sağınızda kalacaktır.

Güvercinlik Vadisi Hediye Eşya dükkanının yanı başındaki büyük alana arabanızı park edin ve dükkanın önüne doğru yürüyün. Vadideki en popüler izleme noktalarından biri ve Güvercinlik Vadisi’nin fotoğrafının panoramik olarak en güzel çekilebileceği noktadır burası.

Önünde nazar boncuklu ağaç dallarının arkasında güvercinleri de görebilirsiniz. Uçhisar Kalesi’ne doğru yol boyunca seyir alanları görmeniz mümkün. Uygun olan yerlerde durup, Güvercinlik Vadisi’ni farklı açılardan fotoğraflayabilirsiniz.