Laertes Antik Kenti: Geçmişin İzlerini Süren Gizemli Keşif

admin
|

Bir zaman makinesine adım atıp, tarihin tozlu sayfalarında yolculuk yapacağız. Gözlerden uzak, Toros Dağları’nın eteklerinde gizlenmiş, eski uygarlıkların izlerini taşıyan Laertes Antik Kenti, keşfedilmeyi bekleyen gizemli bir hazine.

Bu kent, sadece tarihi kalıntılarıyla değil, sunduğu büyüleyici manzaralarla da ziyaretçilerini adeta geçmişe götürüyor. Laertes Antik Kenti’nin hikayesi, gizli kalmış bir medeniyetin sessiz tanıklığını yapıyor.

Laertes Antik Kenti’nin Tarihi

Laertes Antik Kenti, MÖ 7. yüzyıldan günümüze uzanan zengin bir tarihe sahip. Bu tarihi kentte, geçmişin izlerini taşıyan tapınaklar, tiyatro, hamam, sarnıç ve agora gibi yapıların kalıntıları bulunuyor.

Alanya Leartes Antik Kenti Yolu
Alanya Leartes Antik Kenti Manzara Fotograflari

Yapılan kazılardan çıkarılan tarihi eserlerin bir kısmı, Alanya Arkeoloji Müzesi içinde sergilenmekte. Sergilenen eserler arasında, bir Romalı askere ait olan diploma gibi nadide parçalar da yer alıyor.

Antik kente adım attığınızda, kimselerin olmadığı bir kulübeye rastlayabilir ve buradan yükseltilere çıkarak kentin eski görkemini seyredebilirsiniz. Burada, ağaçlarla kaplı antik kalıntılar arasında yürüyüş yaparken, Toros Dağları’nın eteklerinde, 800 metre yükseklikten etkileyici manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz.

Laertes Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Laertes Antik Kenti, henüz modern tesislerle donatılmamış, doğal halini koruyan bir arkeolojik alan. Bu nedenle, kente giriş ücretsizdir ve ziyaret saatleri konusunda bir kısıtlama bulunmamakta. İstediğiniz zaman, günün herhangi bir saatinde bu tarihi güzellikleri keşfetme özgürlüğüne sahipsiniz.

Alanya Leartes Antik Kenti Nerede Nasil Gidilir
Alanya Leartes Antik Kenti Giris Ucreti Ziyaret Saatleri

Laertes Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir?

Laertes Antik Kenti’ne ulaşım biraz emek gerektiriyor. Öncelikle Mahmutlar Belediyesi’nden Kılıçarslan Caddesi üzerinden yaklaşık 10 km’lik bir yolculuk yapmanız gerekiyor.

Bu yol, virajlı ve asfalt bir güzergah. Laertes’e en yakın yerleşim yeri olan Gözüküçüklü Köyü’ne vardığınızda, buradan sola devam eden toprak bir yola giriyorsunuz. Bu yolun başlangıcında aracınızın kilometresine dikkat edin; yaklaşık 2 km 250 metre sonra antik kentin girişine ulaşacaksınız.

Bu rota, çoğu haritada yer almayabilir. Antik kentlere olan ilginizi daha da genişletmek isterseniz, Gazipaşa bölgesindeki Syedra Antik Kenti de ziyaret edilebilir. Syedra, Alanya’yı yüksekten gören, nefes kesici manzaralara sahip başka bir tarihi hazinedir.

Sonuç

Zamanın ötesine bir yolculuk yapmak, geçmişin gizemli dünyasına adım atmak isteyenler için Laertes Antik Kenti, kaçırılmaması gereken bir fırsat. Bu antik kent, ziyaretçilerine sadece tarihi bir serüven değil, doğanın muhteşem güzellikleri içinde unutulmaz anlar da vadediyor.