rotasenin.com

Laertes Antik Kenti

Laertes Antik Kenti‘nden günümüze çeşitli tapınaklar, tiyatro, hamam, sarnıç, agora gibi yapıların bir kısmı gelebilmiş. Yapılan arkeolojik kazılar sonucu MÖ 7. yüzyıla kadar uzanan bir tarihin varlığından söz ediliyor burada. Çıkarılan bir miktar eser Alanya Arkeoloji Müzesi‘nde sergileniyor. Sergilenen tarihi eserlerden biri Romalı bir askere ait olan diploma.

Antik kente vardığınızda, içinde kimselerin olmadığı bir kulübe bulunuyor. Kulübenin arkasındaki yükseltiye çıkarak antik kentin kalıntılarını görebilirsiniz.

Kıyafetiniz uygunsa dalın çalılıkların arasına ve oraya kadar yürüyün. Ağaçlar antik kentin kalıntıları kapatıyor. Laertes Antik Kenti, Toros Dağları’nın eteklerinde, deniz seviyesinden 800 metre yükseklikte yer aldığı için yol boyunca birbirinden güzel manzaralara şahit olursunuz.

Alanya Leartes Antik Kenti Yolu
Alanya Leartes Antik Kenti Manzara Fotograflari

Laertes Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Laertes Antik Kenti henüz tesisleşememiş, kendi haline terkedilmiş yapılardan oluşuyor. Dolayısıyla bu antik kente giriş ücretsiz. Tesis olmadığı için de istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Alanya Leartes Antik Kenti Nerede Nasil Gidilir
Alanya Leartes Antik Kenti Giris Ucreti Ziyaret Saatleri

Laertes Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Laertes Antik Kenti aracınız varsa bile biraz zaman alan bir yolculuk gerektiriyor. Mahmutlar Belediyesi’nden Kılıçarslan Caddesi üzerinde yaklaşık 10km gidiyorsunuz öncelikle. Bu yol asfalt ve virajlı. Gözüküçüklü Köyü, Laertes’e en yakın köy.

Bu köye geldiğinizde sola toprak bir yol olacak. Toprak yolun başlangıcında aracınızın kilometresine bakın. 2km 250 metre sonra antik kentin girişine ulaşırsınız. Bu yol haritada yok. Antik kentlere ilgiliyseniz Gazipaşa mevkiindeki Syedra Antik Kenti‘ni de ziyaret edin. Burası da Alanya’yı tepeden gören güzel manzaralı bir antik kent.