Sinop Kral Kaya Mezarları

admin
|

Sinop’un Boyabat ilçesine bağlı Salar Köyü‘nde, MÖ 7. yüzyılda inşa edilen bir kaya mezarı bulunuyor. Boyabat’a yolunuz düşerse bu kaya mezarını da görün. Salar Köyü Kaya Mezarı‘nın Boyabat Kalesi’ne olan uzaklığı 15 km.

Salar Köyü Kaya Mezarı

Salar Köyü Kaya Mezarı, Akgöl‘den Boyabat’a doğru ilerlerken Kastamonu – Boyabat yolu üzerindeki tabela aracılığı ile rahatlıkla bulunabilir.

Tabeladan girip 700 metre ilerlediğinizde solda kalacak olan tepenin yamacında kaya mezarını görebilirsiniz.

Sinop Boyabat Salar Koyu Kaya Mezari Tabelasi
Sinop Boyabat Salar Koyu Kaya Mezari Gezilecek Yerler

Araç ile kaya mezarının yanına kadar gidilemiyor. Mezar yolunun girişinde aracınızı park edip, küçük tepeyi yaya olarak çıkmanız gerekiyor.

220 metre uzunluğundaki patika yol sizi biraz yorabilir tabii. Ancak, Salar Köyü’ne bakan kaya mezarı öyle sanıyorum ki tüm yorgunluğunuzu alacak.

Sinop Boyabat Salar Koyu Kaya Mezari Gezi Notlari
Sinop Boyabat Salar Koyu Kaya Mezari Alani

Köye adını veren Salar kelimesinin eski bir Türk topluluğu olan Salar topluluğundan geldiği düşünülüyor. Salar Köyü Kaya Mezarı, kalker kayalar oyularak ortaya çıkarılmış. Yukarı doğru incelen sütunların kaideleri kare şeklinde oyulmuş.

Sütunların üst tarafındaki belli belirsiz olan şekiller aslan kabartmaları, biraz daha yukarıdaki üçgen alınlıktaki kabartma da bir aslan kabartması, alınlığın üzerinde ise başka aslan kabartmaları görülebiliyor.

Nereye baksanız aslan kabartması. Bu aslanlar, ölüyü dışarıdan gelecek saldırılara karşı korumakla yükümlüdürler, mezarın koruyucularıdırlar.

Sinop Boyabat Salar Koyu Kaya Mezari Aslan Kabartmasi
Sinop Boyabat Salar Koyu Kaya Mezari Aslan Kabartmalari

Sütunların arkasındaki bulunan antrede küçük bir kapı ve kapının arkasında dikdörtgen bir mezar odası yer alıyor.

Oldukça büyük olan kaya mezarı yetkililer tarafından yeterince ilgi gösterilmiyor. Kaya yapısının yıpranmaya müsait olması ve define arayıcılarının bölgeyi tahribata uğratması, mezar yüzeylerinde çatlamalar oluşmasını sağlamış.

Umarım, yapılması gerekenler kaya daha fazla tahribata uğramadan yapılır. Sinop gezinizde Akgöl‘e ya da Boyabat Kalesi‘ne yolunuz düşerse Salar Köyü Kaya Mezarı’nı da görmeyi ihmal etmeyin.