Konak Meydanı İzmir'in En Popüler Meydanı

Konak Meydanı İzmir'in En Popüler Meydanı

Konak Meydanı, İzmir’in en önemli meydanlarından biridir. İstanbullular için Taksim Meydanı ne ise, İzmirliler için de Konak Meydanı benzer niteliktedir. Konak Meydanı ile birlikte Güngören Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı, İzmir’in en önemli ve geniş meydanlarıdır. Bu meydanlarda etkinlikler de olur, konserler de. Şimdi Konak Meydanı’nda neler olduğuna bakalım.

İlk Kurşun Anıtı

Konak Meydanı’nda gezebileceğiniz, bilgi olarak bilmeniz gereken birkaç yapı bulunuyor. Bunlardan biri İlk Kurşun Anıtı. Meydanın kuzeyindeki köşede bulunan İlk Kurşun Anıtı, Hasan Tahsin Anıtı olarak da geçiyor. Heykelde Hasan Tahsin, bir elinde bayrak, diğer elinde silahı ile tasvir ediliyor. Anıtın yan taraflarında halkın Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadele anlatılıyor.

Izmir Ilk Kursun Aniti Hasan Tahsin
Izmir Ilk Kursun Aniti Hasan Tahsin Heykeli

İzmir’deki Rum sayısının Türk sayısından fazla olduğu öne sürülerek Yunanlılar, ittifaklarıyla birlikte İzmir rıhtımına çıkarak işgale başlarlar. Karşılarında bulunan 200 kişilik askeri birlik ise herhangi bir şekilde Yunanlılara karşı gelmeyecekleri emrini almıştı. Ancak asıl adı Osman Nevres olan yazar ve gazeteci Hasan Tahsin farklı düşünüyordu. Hasan Tahsin, kalabalığın arasından sıyrılıp öne geçti ve revolver tabancasındaki tüm fişekleri düşman askerine ateşledi. Yunan askerleri hemen karşı koydu ve Hasan Tahsin orada hayatını kaybetti. Hasan Tahsin’in 15 Mayıs 1919 tarihinde, İzmir’in işgaline karşı sıktığı bu ilk kurşun, Türk Kurtuluş mücadelesinin başlangıcı oldu. İşte İlk Kurşun anıtının hikayesi bu şekilde. Anıt 1973 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Binası’nın güneyinde kalan alanda yapıldı.

İzmir Saat Kulesi

Konak Meydanı’nın tam ortasında ince, uzun ve zarif bir şekilde sivrilen yapı her gidenin mutlaka fotoğraf çektirdiği, İzmir’in simgesi, buluşma noktası olan İzmir Saat Kulesi‘dir.

Izmir Saat Kulesi Konak Meydani Gezilecek Yerler
Izmir Saat Kulesi Konak Meydani Gorulecek Yerler

İzmir Saat Kulesi, Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak amacıyla 1901 yılında inşa edilmiş. 25 metre yüksekliğindeki İzmir Saat Kulesi, sekizgen bir plana ve dört tarafa bakan saatlere sahip. Saati yaptıran kişi Sadrazam Küçük Sait Paşa.

Konak Yalı Camii

Meydanın kuzeydoğusunda yer alan Konak Yalı Camii’nden bahsetmeden geçmeyelim. 18. yüzyıl klasik Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilen cami, meydanın ve saat kulesinin hareketliliğine eşlik eden en eski yapılardan. Yalı denmesinin nedeni ise denizin eskiden caminin yanında bulunması olduğu düşünülüyor. Deniz doldurularak meydanın bu bölgesinden gittikçe uzaklaşmış.

Izmir Konak Meydani Yali Camii

Konak Meydanı’na nasıl gidilir? İzmir Saat Kulesi’ne nasıl gidilir?

Konak Meydanı, ulaşımın yoğun olduğu bir noktada yer alıyor. Metro kullananlar Konak istasyonuna ve vapur ile gelenler Konak Vapur İskelesi’nde inerek meydana ulaşabilirler. Konak çevresinden sıklıkla geçen belediye otobüsleri de var elbette.