Topuk Yaylası ve Göleti

Topuk Yaylası ve Göleti

Karadeniz havasını soluyabileceğiniz Düzce’nin yaylaları arasında keyifli yaylalardan. Topuk Yaylası‘nın rakımı 1280 metre, dolayısıyla sıcak havalarda serinlemek için bile gidilebilir.

Topuk Yaylası’nın ortasında genişçe bir göl yer alıyor. Topuk Göleti‘nin ziyaretçisi beklediğimizden fazla. Göl etrafında çok sayıda balık tutmak için gelen kişiye rastladık. Belli ki burada olta balıkçılığı yaygın. Gölün etrafı yaklaşık 2,3 km uzunluğa sahip ve burada yürüyüş de yapılabilir. Bisikletiniz varsa göl çevresindeki yollarda çok keyifli bir şekilde bisiklet sürülebileceğini de düşünüyoruz. Topuk Yaylası’nda çadır kampı konusunda birkaç şey söyleyelim. Göl ve çevresinde çadır kurmak yasak değil, hatta bizim ziyaretimizde çadır kuranlar da vardı. Gecesini bilmiyoruz ama gündüz çok sakin bir havası var. Göl geniş olduğundan sıkışıklık söz konusu değil. Göletin çevresinde tuvalet kabinleri bile var.

Topuk Yaylasi Ve Goleti Fenerbahce Tesisi
Topuk Yaylası ve Göleti

Gölün hemen yanındaki alanda, Fenerbahçe’nin 2011 yılında hizmete açtığı Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Tesisleri bulunuyor. Burada tesis var, giremem diye düşünmeyin. Topuk Göleti ve çevresinin tesisle ilgili yok. Tesise belki giremezsiniz ama göleti ve çevresini tesis yokmuş gibi dolaşmanız mümkün.

Topuk Yaylasi Ve Goleti Gorulecek Yerler
Topuk Yaylasi Ve Goleti Gezisi

Topuk Yaylası nerede ve nasıl gidilir?

Topuk Yaylası ve Göleti, Düzce’de Kaynaşlı ilçesinde yer alıyor. D100 karayolundan önce Çamlıpınar Göleti‘nin de bulunduğu Dipsizgöl’e, sonra da Bıçkıyanı Köyü’nü geçerek Topuk Yaylası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Yol boyunca kahverengi yayla tabelaları sizi zaten yönlendirecektir. Düzce ile yayla arasındaki mesafe 41km (50dk). Araba ile 40km (45dk) uzaklıktaki Abant Gölü Tabiat Parkı ziyaretinizde belki burayı da düşünebilirsiniz. Kış vaktinde yollar arazi aracı haricindeki araçlara biraz zorlu gelebilir. Karadeniz ikliminin hakim olduğu Düzce’de gezilecek yerler listesine mutlaka göz atın.