Yurt Dışında Araç Kiralamak

Yurt Dışında Araç Kiralamak

Yurt dışına yaptığımız seyahatlerde niyetimiz bir iki şehirden fazlasını gezmekse mutlaka araç kiralıyoruz. Yurt dışında araç kiralamak çok daha fazla destinasyonu rotanıza eklemek anlamına geliyor. Toplu taşıma ile ulaşamadığınız gezilecek yerleri gezebilmenize, istediğiniz yerde durup manzaranın tadını çıkarmanıza olanak tanıyor araç kiralama. Her ne kadar Avrupa’da toplu taşıma birçok yere ulaşım sağlasa da, araba ile seyahat, otobüs ve tren saatlerine bağlı kalmadan özgürce hareket edebilmek için en iyi çözüm.

Yurt dışında araç kiralama hakkında bilgi:

Yurt dışında araç kiralamak için ehliyetinizin yeni olup olmaması şimdilik önemli değil. Eski tür ehliyet ile Baltık’ta araç kiralayabilmiştim. Beynelmilel sürücü belgesi veya yeni çıkartılan uluslararası çipli ehliyetlerle yurt dışında araç kiralayabilirsiniz. Gideceğiniz ülke Avrupa sınırlarında değil, başka bir yerdeyse gideceğiniz ülkenin, ehliyetinizi kabul edip etmediğini önceden araştırmanız gerekiyor.

Yurt dışında araba kiralama şartları nelerdir?

Yurt dışında araç kiralamak için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları sağlayarak daha sıkıntısız kiralama yapabilirsiniz. Bunları herhangi bir aksilikle karşılaşmamanız ve önceden araştırmanızı yapmanız için belirtiyorum.

1Uluslararası geçerliliği olan ehliyet

Öncelikle ehliyetli olmanız ilk şart. Türk ehliyeti ile yurt dışında araba kullanmak mümkün, ehliyetimiz birçok ülkede geçerli. Ehliyet yaşınız da araba kiralamanızda önemli etkendir. Firmalara göre değişse de, ekonomik grup araçlar için 2, orta grup araçlar için 3, üst ve lüks grup araçlar için 5 yıllık ehliyet şartı aranıyor.

2Kredi kartı limiti

Aracı kiralarken sürücü kısmına doldurduğunuz bilgiler de arabayı kullanacak kişinin bilgileri olmalı. Bu durumda sürücünün isminin yazılı olduğu bir kredi kartı kullanmak gerekiyor. Yani ödemenin yapılacak kredi kartı, sürücü belgesi olan, arabayı sürecek kişinin üzerine olmalı ve internet kullanımına açık olmalı. Arabayı teslim aldığınızda kiraladığınız kredi kartından, kiraladığınız aracın sınıfına göre 500€ ile 4000€ arasında, duruma göre daha da fazla bir miktar bloke edilir. Provizyon denilen bu işlem sebebiyle, yurt dışına çıkmadan kredi kartı limitinizi artırmanız gerekir. Kısıtlama bittiğinde bloke kaldırılır.

3Yaş sınırı

Yaş sınırı: Bazı firmalar 21 veya 25 yaş altı gibi kısıtlamalara sahip. Eğer yaş kısıtlamanın altındaysanız kiralayamıyorsunuz veya şirket politikasına göre ekstra ücret talep edebiliyorlar. Bu yaş sınırları da araç sınıfına göre değişiyor. Renault Clio, VW Polo gibi ekonomik grup araçlar için yaş sınırı 21. Renault Megane, Opel Astra, VW Golf gibi orta grup araçlar için sınır 25. VW Passat gibi ort-üst araç sınıfı için 27. BMW 3 Serisi, Mercedes Benz C Serisi üst grup araçların ve Mercedes GLC, Mercedes E sınıfı lüks araçların kiralama yaş sınırı da ortalama olarak 30.

Yurt dışında araç kiralama nasıl yapılır?

Rezervasyonunuzu yaptırdıktan sonra rezervasyon numaranızın olduğu sayfanın bir çıktısı yanınızda olsun mutlaka, herhangi bir sorun halinde gösterebileceğiniz bu kağıdın çok faydası olacaktır. Eğer aracı bir site kullandıysanız, kağıtta aracı teslim alabileceğiniz adres de yazılı olacaktır. Havalimanından araç kiralama yaptıysanız, kiralamayı yaptığınız firmaya gidip aracınızı teslim alabilirsiniz. Aracı teslim alırken kimlik onayı için ehliyetinizi ve ödemeyi yaptığınız kredi kartınızı rica edeceklerdir.

Yurtdiis Araba Kiralama Rentalcars

Herts, Avis, Europcar, Budget, Enterprise, SixT, Thrifty gibi büyük firmalar araç kiralama firmaları arasında en bilinenleri ve çoğunlukla en az sorun çıkaranlar. Daha uygun ve ekonomik araç kiralamak için aracı siteler kullanılıyor genellikle. Bizim kullandığımız siteler genellikle rentalcars.com ve expedia.com. Bu siteler birçok araba firması arasında arama yapıp, filtreleme özellikleriyle size en uygun araçları listeliyor. Buradan rezervasyon yaptırmadan önce firmaların kendi sitelerine de bir bakın derim.

Yurt dışında araç kiralama fiyatları ne kadar?

Araba kiralamak için geniş bir araştırma süreci ayırmalısınız. Online araba kiralama şirketlerini ve arabaların ücretlerini toplu olarak listeyelen firmaları gösteren sitelere bakabilir, firmaların Google Maps üzerinden hangi yorumlara sahip olduğunu okuyabilirsiniz. Bu bilgileri derleyerek geziniz için doğru olduğunu düşündüğünüz yerden araç kiralama yapabilirsiniz. Araba kiralama konusunda da tıpkı oteller ve uçak biletleri gibi erken davranmak fiyat açısından daha avantajlı. Seyahat zamanınıza yaklaştıkça fiyatlar da artıyor. Aracınızı ülkeye girdikten sonra da kiralayabilirsiniz tabii, ama şirketlerin elinde araç kalmayabilir ki planınızı direkt etkileyen bir durum olur bu. Kalsa bile internet fiyatından muhtemelen daha pahalıya kiralayacaksınızdır.

Avusturya Halsstatt Yolu Arac Kiralama
Yurt Dışında Araba Kiralama - Hallstatt / Avusturya

Yurt dışında araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sonradan kredi kartımıza gelebilecek ve hiç hesapta olmayan ekstra ücretleri görmemek için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.

Arabanın sigorta kapsamı

Aracın sigorta kapsamlarını da mutlaka öğrenin. Bazıları tam kapsamlı sigorta ile aracı verirken, bazıları tam kapsamlı sigorta için ekstra ücret isteyebiliyor. Bütçeniz varsa tam koruma programı alın. Bunun için 10-15€ günlük ek ücret alınıyor.

Araç kontrolü

Araç kontrolü önemli. Aracınızın kağıt işlemlerini bitirdikten sonra araç başında son kontroller yapılır. Araç görevlisi ile birlikte aracın üzerindeki tüm çizikleri işaretlettirmeniz, sonradan bu çiziklerin size mal olmaması açısından önemli. Aracın etrafını dolaşıp detaylı iç dış kontrolü yapılarak görevliye nerede sorun olduğunu gösterin ve işaretletin. Hatta bunları yaparken, aracınızın dört bir yanından fotoğraf ve video da çekebilirsiniz.

Yurt Disi Arac Kiralama Dikkat Edilecekler
Yurt Disi Arac Nasil Kiralanir

Aracı teslim alırken, farklı bir noktaya iade etme ihtimaline karşı iade edeceğiniz noktayı da sorun ve iyice öğrenin. Teslim edeceğiniz saatler arasında firma kapalı olabilir. Bu durumda anahtarı gösterdikleri bir kutuya bırakmanızı isteyebilirler.

Kilometre sınırı

Araba kiralayan firmalar kilometre llimiti koyabiliyorlar. Örneğin bir araç kiraladığınız ve kilometre limiti 500km olsun. Eğer kilometre limitini aşarsanız aştığınız her kilometre için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Bunun için kilometre limiti olmayan firmaları tercih etmeniz gerekiyor. Aracın özelliklerinde kilometre sınırlamasının olup olmadığını mutlaka kontrol edin ya da firmaya sorun.

Depo

Türkiye’de araçlar genellikle boş depo kiralanır. Seyahatseverler gezileri sırasında ne kadar benzin alacaklarını bilmediğinden fazla doldurur ve gezi sonunda aldığınızdan daha yüksek oranda benzinle aracı teslim edersiniz. Bu da araba kiralayanların işine gelir. Avrupa’daki araçlarda ise çoğunlukla full depo kiralanır. Siz de aracı teslim etmeden depoyu doldurur ve öyle teslim edersiniz. Depoyu, unutarak doldurmadan teslim ederseniz deponun dolacağı kadar benzin ücretini ve üzerine 20-30€’luk ekstra hizmet bedelini de kredi kartınızdan çekerler. Aracı teslim alırken en yakın istasyonu öğrenin ya da telefonunuzdan yakınlarda bir istasyon belirleyin.

Şehirdeki trafik kuralları

Trafik kurallarına uymamanız halinde gelebilecek cezalardan siz sorumlusunuz. Hız limitini aşma, ters yöne girme trafik kurallarını çiğnemeniz durumunda cezanız, araç kiraladığınız firmaya iletilir. Onlar da kredi kartınızdan çekerler.

Yurt dışında otopark

Yurt dışında araç kiralarken, geziniz sırasındaki otopark konusuna dikkat etmenizde fayda var. Yurt dışında genelde otoparklar ücretli oluyor. Park ettiğiniz yerdeki levhalara dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle Avrupa’da park ettiğiniz alanın ücretini, sokak başındaki cihazlar aracılığıyla önceden ödeyip fişini arabanın ön camından görünecek biçimde bırakmanız gerekiyor. Görevliler araçların önlerine bakıp, fişi olmayanlara ceza yazabiliyorlar. Park alanlarındaki çizgi renkleri de duruma göre uzun süreli park alanı ya da en fazla bir saatlik park alanı gibi özelliklere sahip olabiliyor. Akşam 18:00’den sonra, hatta hafta sonları park alanları ücretsiz de olabiliyor. Boşuna ücret ödememek için park edeceğiniz sokaklardaki park levhalarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Yurt Disi Otopark Automat Isaretleri
Yurt Disi Otopark Automat

Ek sürücü

Eğer ikinci bir sürücü varsa ekstra sürücü olarak ikinci sürücünün de isim bilgilerini girmeniz gerekebilir. Bazı firmalar ikinci sürücü (extra driver) için ek ücret isterken, bazıları da hiçbir ücret istemeden sözleşmenize dahil ediyor. Ek sürücü belirtilmezse muhtemel bir kazada aracınız sigorta kapsamı dışında kalacaktır.

Kiraladığınız araçla ülke dışı

Aracı kiraladığınız ülke dışına çıkarsanız, bunu görevlilere belirtin ki onlar da sözleşmeyi ona göre hazırlasınlar. Ülkelerarası anlaşmalardan dolayı ekstra ücret isteyebilirler. Sigorta kapsamından faydalanabilmek için ülke dışına çıkacağınızı gizli tutmayın. Aracınız zaten GPS’lerle takip ediliyor. Estonya’dan kiraladığımız araçla Letonya’ya geçebiliyorken, Litvanya’ya geçebilmek için ekstra 44€ ücret ödemiştik.

İrtibat numarası

Havalimanlarındaki rent a car firmaları genellikle sürekli açıktır. Özellikle havalimanından kiralama yapmadığınız zamanlarda gitmeden önce iletişim kurabileceğiniz bir telefon numarası olsun yanınızda muhakkak. Avrupa’da çalışma saatleri dışında bir zamana denk gelirseniz adam dükkanı kapatıp gitmiş olabilir ya da eve bir şeyler almaya bile gitmiş olabilir. Küçük dükkanlarda tek başına çalışan oluyorsa, bu tip durumlara rastlanabiliyor. Biz verilen adrese gittiğimizde dükkanda kimse yoktu ve ofis kapısı kilitliydi. Yaklaşık yarım saat sonra gelmiştii.

Aracı teslim alırken de iletişim kurabileceğiniz birinin numarasını alın mutlaka. Bilmediğiniz topraklarda arabanın başına herhangi bir şey gelebilir, cam krılır, lastik patlar, kaza yapılır. Arabayı alırken, ihtiyaç halinde arayabileceğiniz bir kişinin telefonunu sorun.

Yurt dışında araç kiralama tavsiyeleri:

Gideceğiniz yerlere göre 2 çeker ya da 4 çeker tercihleriniz olmalı. Karda kışta geziye çıkıyorsanız veya çamurlu yolları, tarlaları geçmeniz gerekecekse araç tercihinizi 4×4 bir araçtan yana kullanmanız daha avantajlı. Bahar ya da yaz mevsiminde, ulaşımın kolay olacağı şehir merkezlerinde geçirecekseniz vaktinizi, SUV olmayan normal bir araba kiralayabilirsiniz. Mevsim şartları ve ülke şartlarının araç tercihinizde bir numaralı rolü var.

GPS konusu da oldukça önemli. Yurtiçinde cep telefonlarımızla istediğimiz yeri rahatlıkla bulabiliyorken, yurt dışında, hem de hiç bilmediğimiz yerlerde aradığımız bir yeri bulmaya çalışmak bize çok vakit kaybettirir. GPS’inizden faydalanabileceğiniz bir cihazınız yoksa firmadan bir GPS cihazı isteyin. Ücret karşılığı temin edebilirsiniz.

Yurtiçi veya yurt dışı farketmeksizin, rotanızı dairesel çizmeniz maksimum gezi ve miminum masraf anlamına gelir. Örneğin Viyana giriş, Salzburg dönüş bilet aldınız ve aracınızı da Viyana’dan kiralayıp Salzburg’da bırakmanız gerekecek. Bunun maliyeti size oldukça fazla olacaktır. Ama Viyana’dan kiraladığınız araçla önce Salzburg, Hallstatt yapıp, Klagenfurt ve Graz üzerinden Viyana’ya dönecek şekilde ayarlayabilirseniz gezi planınızı, daha çok yer görmüş ve boşu boşuna ekstra ücret ödememiş olursunuz.

Bagaj taşıyan biriyseniz ve arkadaşlarınızla seyahat planladıysanız bagajı büyük olan arabaları tercih etmelisiniz. Genelde arabalar 5 kişiliktir, ama bagajları arabaya göre farklılık gösterir. Araba kiralama sitelerinde bagaj bilgileri de belirtiliyor.

Yurt dışında araba kiraladıktan sonra ulaşım için harcayacağınız kalemleri de gözönünde bulundurmak gerekiyor. Avrupa’daki benzin fiyatının Türkiye’dekinden bir farkı yok. Litresi 1,20€ olsa bile TL olarak düşündüğümüzde 5,80TL’ye tekabül ediyor. Ülkelerin benzin fiyatları bu adreste listelenmiş. Ek olarak otopark ve yol ücretlerini de hesaplamak gerekiyor. Bazı ülkelerin otobanları gerçekten pahalı. Bazı ülkelerin yollarını kullanmak için de vignette denilen ve arabaya yapıştırmanız gereken stickerlardan almanız gerekiyor. Bu vinyetlerden almazsanız yüklü miktarda ceza ile karşılaşabilirsiniz. Avrupa ülkelerinin vinyet zorunlulukları, ücretleri ve nereden alınacağı hakkında bilgileri tolls.eu veya tolltickets.com adreslerinden öğrenebilirsiniz.