Medusa ile Ünlü Didim Apollon Tapınağı

Didim sahilde bulunan Altınkum‘dan, Atatürk Bulvarı istikametinde, 3.8 kilometre kuzeyinde yer alan Apollon Tapınağı, Aydın’ın en çok ziyaretçi çeken tarihi yapılarından biri.

Balat’ta bulunan Milet Antik Kenti’nin kutsal alanı olarak inşa edilen Apollon Tapınağı, kentin 18 kilometre güneyinde yer alıyor. Aydın’ın Didim ilçesine bağlı olan Apollon Tapınağı, mitolojide Zeus ve Leto‘nun oğulları, ay tanrıçası Artemis‘in ikiz erkek kardeşi, müziğin, sanatın ve güneşin tanrısı Apollon için yapılmış en büyük ve eski tapınaklardan biridir. Antik Yunan medeniyetleri içinde, Efes’teki Artemis Tapınağı ve Samos adasındaki Hera Tapınağı‘ndan sonra üçüncü büyük tapınaktır Apollon Tapınağı.

didim apollon tapinagi yuksek sutunlar 400x266
didim apollon tapinagi gezilecek yerler 400x266

Efsaneye göre Apollon, çobanlık yapan bir adama rastlar. Brankhos adındaki çobanı çok seven Apollon, kehanetin sırlarını ona öğretir. Brankhos soyundan gelenler ise Brankhidler olarak anılmaya başlanır. Apollon Tapınağı, antik çağın en önemli kehanet merkezlerinden biri haline gelir.

didim apollon tapinagi kehanet alani sutunlari 400x266
didim apollon tapinagi kehanet alani 400x266

Dydima kelimesi ikiz kardeş anlamına gelir. Apollon’a ait olan tapınak gibi kız kardeşi Artemis için de Efes‘te büyük bir tapınak inşa edilmiş ve bu tapınak günümüzde dünyanın 7 harikası arasına girmiştir.

didim apollon tapinagi kehanet sutunlari 400x266
didim apollon tapinagi gezi yazisi 400x266

Milet Antik Kenti‘nden tapınağa, çevresinde Apollon Tapınağı’nda yöneticilik yapan ve Brankhid soyundan heykellerin dikili olduğu kutsal bir yoldan ulaşılırdı. Birçok savaşa ve tahribe tanık olan tapınak, Büyük İskender‘in yardımıyla bugünkü halini almıştır. 110 x 50 metre boyutlarında olan tapınağın mimarları Milet’li Daphnis ve Efes’teki Artemis Tapınağı‘nın da mimarı olan Efes’li Paionios‘tur.

didim apollon tapinagi gorulecek yerler 400x266
didim apollon tapinagi sutunlari 400x266

Apollon Tapınağı’nın bahçesinde yer alan, ortasında enine doğru çatlağı olan Medusa kafası ise ilçenin sembollerinden biri olmuştur. Temel amacı, bulunduğu yerleri kötülüklerden korumak olan Medusa kabartmaları antik dönemde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Medusa, Yunan mitolojisinde Gorgon adı verilen üç kız kardeşten birisidir. Yeraltı dünyasının canlı ve zehirli olan yılanlı saçlara sahip dişi canavarlarıdır Gorgonlar. Diğer iki kardeş olan Euryale ve Stheno‘nın aksine Medusa ölümlüdür ve gözleri ile bakanı taşa çevirdiğine inanılır. İnsanların kahramanı Pergeus, Gorgonların kafalarını kesmekle görevlendirilir, Medusa ölümlü olduğu için yalnızca onun kafasını kesebilmiştir.

didim apollon tapinagi aslan heykelleri 400x266
didim apollon tapinagi medusa heykeli 400x266

Didim’in girişinde yer alan 25 metre yüksekliğindeki Apollon Tapınağı’nın ihtişamı, birkaç sütun ayakta olmasına rağmen göz doldurucudur. Fotoğraflardaki algısından çok daha büyük bir yapı olduğu, ziyaretiniz sırasında gördüğünüz insanları sütunlara oranlayarak daha kolay anlaşılıyor.

Didim Apollon Tapınağı giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Didim Örenyeri, yaz kış açılış saati 08:30, ancak yaz döneminde 19:00’a kadar, kış döneminde 17:00’a kadar açık kalıyor. Tapınağa giriş ücreti ise 10TL, Müzekart geçerli. Müzekart’ı olan ziyaretçiler ücretsiz giriş yapabiliyor.

Didim Apollon Tapınağı nerede ve nasıl gidilir?

Apollon Tapınağı, Aydın, Didim’de yer alıyor. Altınkum’a doğru giderken yol üzerinde, Yenihisar Köyü’nde bulunuyor.