Uçhisar Kalesi: Kapadokya’nın En Yüksek Doğal Yapısı

admin
|

Kapadokya’nın hem fiziki olarak, hem de turistik olarak öne çıkan noktalardan biri, balon turlarında göze çarpan en güzel yapı Uçhisar Kalesi‘dir. Kale, yüksekte yer aldığı için stratejik olarak da birçok hükümdarlık için önemli bir savunma ve ticaret merkezi olarak da kullanılmış.

Nevşehir merkeze 8 km mesafede yer alan kale, Ortahisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi, Avanos gibi turistik yerlerin de aralarında olduğu harika vadilerin ve manzaraların seyir alanıdır.

Kapadokya coğrafyasının en yüksek yapısı olduğu için bakacağınız her yerin sonu gökyüzü ile birleşiyor. Yeryüzüne baktıkça da binlerce yıl önce burada yaşayan insanları ve milyonlarca yıl önce aktif volkanların buraları esir aldığını düşünüyoruz. Uçhisar Kalesi, Hasan Dağı ve Erciyes Dağı’nın birlikte göründüğü tek yer olarak geçmiş kayıtlara.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Manzarasi
Uçhisar'da gezilecek yerlerden biri Nevşehir Uçhisar Kalesi manzara fotoğrafı

Kapadokya Uçhisar Kalesi tarihi

Kale, Kapadokya’daki binlerce peribacasından yalnızca biri. Ancak sahip olduğu yükseklik, kalenin dünyadaki ilk doğal gökdeleni olmasını sağlamış. 100 metrenin üzerindeki bu doğal oluşum MÖ 3000’li yıllarda Hititler döneminde savunma kalesi olarak kullanılmış.

Kaleye doğru açıdan bakarsanız iki farklı peribacasının birleşiminden olduğunu fark edebilirsiniz. Büyük olanın ismi halk arasında Ağanın Kalesi, diğerine de Çavuşun Kalesi ismi verilmiş.

12. ve 14. yüzyıllarda beyliklerin sınır bölgesi olarak da kullanılmış bu kale. Örneğin Selçuklular’ın doğu sınırı olarak bu kale imgelenmiş.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Odalari
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Magaralari

Kadı Burhanettin Beyliği’nin batı, Karamanoğulları’nın da doğu sınırı olarak belirlenmiş. İsminin de, Uçhisar kelimesinin de buradan geldiği düşünülüyor. Dönemin en önemli 3 koruma noktası olan Başhisar (Ürgüp), Ortahisar ve bu ziyaret ettiğimiz Uçhisar, bölgenin koruma noktalarıydı.

Kapadokya bölgesinin en yüksek noktası olan Uçhisar Kalesi‘ndeki odaların tamamı oyularak ortaya çıkarılan odalardır. Kolay kazılabilen taş yapısı sayesinde içerisine inşa edilen birçok ahır, sığınak, depo, kiler, şarap üretim alanları gibi odaların yanı sıra 500’e yakın yaşam alanını da görmek mümkün.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Zirve Manzarasi
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Zirvesi

Üstelik bu odaların her biri birbirine koridorlarla, merdivenlerle ya da tünellerle bağlanarak aralarındaki iletişimin koparılmaması sağlanmış. Kale içerisindeki odalar ışıklandırma sistemleri sayesinde kolaylıkla gezilebiliyor.

Kalenin zirvesine kadar çıkmak da mümkün elbette ve bunu kesinlikle tavsiye ederim. Merdivenlerden çıktığınız her kat Kapadokya’nın ayrı bir yönünü gösterir size. Gün batımına doğru yapacağınız ziyaretlerde size birçok gezgin eşlik edecektir, çünkü güneşi Uçhisar Kalesi‘nde batırmak birçok kişinin hayranlıkla istediği bir meseledir.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Hediyelik Esya Dukkanlari
Kapadokya Kalesi
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Hediyelik Esya

Öncelikle kaleye çıkış yolunu bulamadığımız için kalenin yamaçlarındaki evlerin arasına girmiş bulunduk. Bu evlerin arasında mutlaka dolaşmalı ve kentin kokusunu almalısınız. Daha çok kalenin eteklerinde yaşayan Uçhisar halkı, en fazla iki katlı taş evlerde ikamet ediyor.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Sokaklari
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Gezilecek Yerler

Uçhisar Kalesi’ne gitmeden bilmeniz gereken bazı şeyler var.

  • Kaleye doğru giderken dar ve çevrenizde hediyelik eşya dükkanlarının sıralandığı taş yapılar arasından geçiyorsunuz. Buradaki hediyelik eşyaları Kapadokya’nın diğer bölgelerinden daha ucuza bulabilirsiniz.
  • Kalenin çıkışı doğal kayanın oyularak yapıldığı için bir terlikten ziyade bir spor ayakkabısı tercih etmelisiniz. Her ne kadar bazı yükseltilere merdiven yapılmış olsa da spor ayakkabı kendinizi daha güvende hissettirir.
  • Zor bir tırmanış değil, çocukla seyahat ediyorsanız kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.
  • Geceleri kale çok güzel aydınlatılır. Güneş battıktan sonra kaleden ayrılırsanız arkanıza bakmayı unutmayın. Sarı ve mavi renklerle farklı bir hava görürsünüz.

Video

Uçhisar Kalesi giriş ücreti

Kapadokya Uçhisar Kalesi girişi ücretli ve Müzekart kabul edilmiyor. Ancak fiyatlar birçok Kapadokya müzesinin fiyatlarının çok aşağısında. Haftanın her günü açık.

Uçhisar Kalesi nerede?

Kale, Göreme’ye yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Uçhisar kasabasında yer alıyor. Kendi arabanız varsa Ürgüp – Göreme yolu üzerinde yer alan bu kaleye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı dar sokakların sonundaki geniş arazide aracınızı park edebilirsiniz. Bunun için anayoldan dükkanların olduğu sokağa saptığınızda sizden park ücreti alıyorlar. Fakat kalabalık olduğu dönemlerde yer sıkıntısı çekmeniz muhtemel.

Aracınız yoksa Nevşehir’den Uçhisar’a ulaşmak mümkün. Gün içinde her yarım saatte bir hareket eden otobüsleri kullanabilirsiniz.